Huber Methodu

Harita yorumlamaya yönelik birçok yaklaşım vardır. Huber Yöntemi, doğal süreçlerimizi bilinçsiz bir şekilde etkileyen özellikler hakkında fikir edinmek için, astrolojiyi derinlik psikoterapisi ile aynı şekilde kullanan astrolojik psikolojinin bir dalıdır. Aslında Bruno Huber ve eşi Louise, insan ruhunun birçok parçasını tutarlı bir bütün haline getirme yöntemi olan Psikosentezi kuran Itallian psikolog Roberto Assagoli ile birlikte çalışırken Astrolojik Psikoloji’yi geliştirdi.

Huber yöntemini kullanmakla ilgili en heyecan verici şeylerden biri, haritanın farklı çizilmesidir.  Huber çifti haritalarda renkleri ve grafikleri kullandılar, böylelikle astroloğun danışmanının motivasyonun özünü, bilinçdışı yatkınlıklarını ve yaşam hedeflerini oldukça hızlı bir şekilde kavramasını sağladılar. Huber sisteminde Koch ev sistemi kullanılmaktadır.

Beş Katman

Huber’ler horoskoptaki beş katman arasında ayrım yapar; ilk katman Merkez Çekirdek üzerinde merkezlenir. Daha sonra, dışa doğru hareket eden bilinçsiz motivasyonumuzu (açı kalıpları) gösteren katman vardır. Ardından psikolojik güdülerimiz (gezegenler), ardından da bize aktarılan kalıtımsal özelliklerimizi gösterdiğimiz yaşam alanı (evler) bulunur.

1-Merkezdeki daire

İşte içsel benliğimiz buradadır. Dünyevi kaygılardan etkilenmeyen Benliği temsil ettiği için bu merkezi daireden hiçbir açı çizilmez. Bu merkezi çekirdek yüksek ya da ruhsal benliğimizi simgelemektedir.

2-Açı Kalıbı

Açı formları, her birey için benzersiz bir kalıp oluşturur ve bilinçsiz motivasyonlarımızı gösterir. Psikolojik güdülerimizin (gezegenler) enerjisinin nasıl ‘renklendirildiğini’ veya değiştirildiğini gösterir.

3-Gezegenler

Psikolojik yönlerimizi temsil eden gezegenler, haritada herhangi bir yere yerleştirilebilir ve yaşamın hangi alanına dikkatimizi odakladığımızı gösterebilir. Üç ‘Kırmızı renkli’ gezegen ego kişiliğimizi gösterir: Güneş, zihinsel benliğimizi; Ay, duygusal benliğimizi; Satürn fiziksel benliğimizi gösterir. Bu üç gezegenin ‘durumu’ ve nerede konumlandıkları bize kendimiz hakkında çok şey söyleyebilir. Diğer gezegenler kişilerarası benliğimizi temsil eder.

4-Burçlar

Gezegenlerin (psikolojik güdülerimiz) her biri, burcun “rengine” bağlı olarak gezegenlerin enerjisini değiştirebilir şekilde konumlandırılmıştır. Burçlar kalıtsal özelliklerimizi temsil eder.

5-Evler veya Yaşam Alanları

Gezegenlerin her biri bir yaşam alanı veya ev içinde konumlandırılmıştır. Bu evler hayatlarımızı yaşadığımız alanlara karşılık gelir. Örneğin, 3. ev, hayatta kalmak ve kolektife uymak için başkalarından öğrendiğimiz yaşam okulu gibidir. 7. ev hangi ortaklıkları kurduğumuzu ve onlarla eşit şartlarda nasıl paylaştığımızı göstermektedir.

Açı Kalıbı Astrolojisi

Huber’ler, her biri farklı bir anlama sahip olan 45’ten fazla farklı açı kalıbı tanımladı. Bu açı kalıpları renk kullanımı ile birleştiğinde, bu kalıplar harita sahibi hakkında önemli açıklamalar sağlar.

Dinamik Enerji Eğrisi

Huber, her evde en zayıf ve en güçlü pozisyonları gösteren Yoğunluk Eğrisi adını verdikleri bir sistem geliştirdi. Psikolojik güdülerimizin (gezegenlerimizin) dünyadaki rolünü yerine getirip getiremeyeceği, bir gezegenin evlerden birinde yeterince güçlü bir şekilde konumlandırılıp konumlandırılmamasına bağlıdır.

Yaşam Saati (Life Clock)

Harita, kişinin bir yaşam saati olarak görülebilir; Age point ( Yaş noktası) psikolojik krizlerin ve anlamlı olayların tespit edilmesini sağlar.

Marilyn Burnett

Çeviren: Gülden Bulut

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü