Ay Düğümleri 2: Ay Düğümleri Nasıl Bütünleştirilir?

Düğüm aksı, geçmiş yaşamların ve kökleşmiş davranışların ham maddelerini yeni enerji kaynaklarına dönüştürmemize olanak sağlayan, ruhlarımızın içindeki bir simya fabrikası gibidir. Kuzey ve Güney Ay Düğümlerimiz işbirliği içinde işlediklerinde, gelişimimizi tetikleyen daimî bir enerji seferberliği deneyimleriz. Fakat çoğu zaman, Güney Ay Düğümü’nün saplantılı çekim gücünü bırakamayabilir ve Kuzey Ay Düğümü’nün saklı potansiyelini uyandırmakta veya Güney Ay Düğümü becerilerini bir Kuzey Ay Düğümü amacına doğru yönlendirmekte zorlanabiliriz.

Bazılarımız bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde hem Güney hem de Kuzey Ay Düğümlerinin işlediği fakat birbirleriyle ilişkilerinin bulunmadığı hayatlar yaratabilir. Belki Güney Ay Düğümümüz 5.evde Terazi burcundadır ve Kuzey Ay Düğümümüz de 11.evde Koç’tadır; gündüzleri çocuklarımıza bakarak geçirirken akşamları evden çıkıp kendi organize ettiğimiz bir yetişkin spor kulübüne aktif olarak katılıyoruzdur. Her iki aktivite de bize faydalı olabilir ve çocuklarımızın yanında bulunmadığımızda bakıcı tutmak suretiyle hayatımızın bu iki tarafını birbirinden ayrı tutmakta başarılı olabiliriz. Fakat başka biri hem çocuklar hem de yetişkinler için bir spor kulübü organize etmekten daha çok doyum alabilir ve böylece aynı anda hem çocuklarıyla ilgilenmenin hem de kendisi için önemli olan fiziksel aktivitelerde bulunmanın bir yolunu bulabilir. Veya Güneş’i İkizler burcunda olan, Merkür’ü ve Neptün’ü 10.evde Aslan burcunda olan, Güney Ay Düğümü 11.evde Başak’ta ve Kuzey Ay Düğümü 5.evde Balık burcunda ve Mars ile kavuşum halinde olan bir kadın düşünün. Bu kadın geçimini iki ayrı iş yaparak kazanmayı tercih ediyor; hem bir sosyal hizmetler kuruluşu için yarı zamanlı olarak muhasebe yapıyor hem de bir caz dansçısı olarak performans sergiliyor.

Tabi ki evden çalışmak, 4./10.ev aksını bütünleştirmenin güzel bir yoluyken, bir yanda küçük çocuklarını yetiştirmeye çalışırken bir yandan da havayolları hostesi olarak çalışmak çözümü olmayan sorunlar ortaya koyabilir.

Ayrık bir aksı bütünleştirme yöntemlerini keşfetmeye başlamanın bir yolu her iki düğümümüzle karşılamaya çalıştığımız ihtiyaçlarımızın özünün farkına varmak ve birbiriyle çelişkili görünen ve bütünleştiremediğimiz belirli biçimlerle olan bağlarımızı koparmaktır. Havayolları hostesi olmakta kararlıysak ve yeni kocamızla birlikte hemen çocuk sahibi olmayı da arzuluyorsak, kocamız sık sık evde olmamamıza hoşgörüyle yaklaşmadığı biz şehir dışındayken çocuklara bakmanın tüm sorumluluğunu üstlenmediğimiz sürece, veya biz kısa gündüz uçuşlarında düzenli bir vardiya alamadığımız sürece çözümsüz bir ikilemle yüzleşeceğiz demektir. Ama havayolları hostesi olma arzumuzun özünde seyahat etme arzusu yatıyorsa, ve hemen bir aile kurma arzumuzun özünde anaç enerjilerimizi ifade etme ihtiyacı yatıyorsa, o zaman daha fazla seçeneğimiz olabilir. Avusturya’da çocuklar için bir yaz kampı işleten bir karı-koca düşünün, veya bir karavan satın alıp tüm ABD’yi gezerken hem çocuk yetiştirebilen hem de yoldayken yapabilecekleri bir iş kuran bir karı-koca düşünün. Bu fark edilmesi zor bütünleştirme imkanlarını keşfetmek için, ilk önce düğüm aksımızın birbirine zıt yönlerini değerlendirmemiz, her iki yönün karşılamaya çalıştığı ihtiyaçların özünün farkına varmamız ve her iki ihtiyacı da hayatımızda nasıl karşılayabileceğimize dair beyin fırtınası yapmamız gerekebilir.

Düğüm aksını bütünleştirme meselesi, şu özelliklerden herhangi birine sahip insanlar için özellikle önemlidir: a) düğümlerin, birbirlerinin doğal yerleşimlerine zıt olan evlerde bulunması (örn., Kuzey Ay Düğümü Koç burcunda 7.evde ve Güney Ay Düğümü Terazi burcunda 1.evde) veya b) Güney Ay Düğümü’nün Kuzey Ay Düğümü yöneticisiyle kavuşum halinde olması ya da Kuzey Ay Düğümü’nün Güney Ay Düğümü yöneticisiyle kavuşum halinde olması (örn., Kuzey Ay Düğümü Boğa burcunda ve Akrep burcundaki Güney Ay Düğümü, Boğa burcunun yöneticisi olan Venüs’le kavuşum halinde). Birinci örnekte, burçların enerjileri ve evlerin de yaşamın alanlarını gösterdiğini unutmamalıyız; düğüm burcunun enerjilerini düğüm evinin gösterdiği yaşam alanlarında ifade ederiz. 7.evde Koç burcundaki Kuzey Ay düğümü, 1.evde Terazi burcundaki Güney Ay düğümüyle aynı şey değildir. 1.evde Terazi burcundaki Kuzey Ay düğümüyle 7.evde Koç burcundaki Güney Ay Düğümü de öyle. Şu yorumları dikkate alın:

GÜNEY AY DÜĞÜMÜ TERAZİ’DE 1.EVDE: sevimli bir imaj sergileme ve kendisini başkalarıyla olan etkileşimiyle tanımlama eğilimi.

KUZEY AY DÜĞÜMÜ KOÇ’TA 7.EVDE: partnerlikte kendi ihtiyaçlarını karşılamak için inisiyatif almayı, kişinin partneriyle birlikte aktiviteler başlatmayı, ve dinamik, motivasyonu yüksek kişilerle yakın ilişkiler kurmayı öğrenmek.

GÜNEY AY DÜĞÜMÜ KOÇ’TA 7.EVDE: inisiyatifi partnere bırakma, çabuk parlayan ve muhtemelen agresif partnerler seçme, ve partnerin ihtiyaçlarını karşılamak için kendisini feda etme eğilimi.

KUZEY AY DÜĞÜMÜ TERAZİ’DE 1.EVDE: başkalarıyla uyumlu temas kurmayı ve onların ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmayı öğrenme, kişinin kendi güzellik, huzur, objektiflik ve ilişki ihtiyacını tanıyan sevimli ve sosyal bir kişilik geliştirme.

Kuzey Ay Düğümü, Güney Ay Düğümünün yöneticisiyle kavuşumda olduğu zaman, Kuzey Ay Düğümümüzü, aynı anda Güney Ay Düğümümüzün yöneticisi aracılığıyla ifade edilen Güney Ay Düğümüne ilişkin özellikleri de göstermeden ifade edemeyiz. Akrep burcunda Venüs’le kavuşum halinde olan Kuzey Ay Düğümümüzü aktive ederken, Boğa’daki Güney Ay Düğümümüzün sıcaklık ve güvenlik ihtiyaçlarını da beraberimizde getirebiliriz. Aynı şekilde, Güney Ay Düğümü, Kuzey Ay Düğümünün yöneticisiyle kavuşum halinde olduğu zaman, Güney Ay düğümümüzü, dolaylı olarak da olsa Kuzey Ay Düğümü’yle ilişkili özellikleri tetiklemeden ifade edemeyiz. Güney Ay Düğümümüz Balık burcunda ve Kuzey Ay düğümümüz Başak burcunda ve Neptün’le kavuşumda olsa, dikkatimizi Kuzey Ay Düğümümüzün ayrıntılı analitik çalışmasına verirken aynı zamanda da şefkatli ve ilham verici doğamızın enerjisini de kullanabiliriz.

Çoğu zaman, hayatımızın Güney Ay Düğümü boyutunu bırakırsak tamamen akıntıya kapılıp sürüklenip gideceğimizden ve Güney Ay Düğümü’nde geliştirdiğimiz kaynakları ve güvenceleri kullanamayacağı-mızdan korkarız. Ama genellikle böyle olmaz, özellikle de Güney Ay Düğümü zeminini hazırlamışsak. Kendi hayatımda, Güney Ay Düğümüm 9.evde Başak burcunda ve Satürn’le ve aynı zamanda da Terazi’nin ilk derecelerindeki Güneş’le kavuşum halinde. Her fikri açık ve net bir şekilde not etmezsem beynim duracak, kafam karışacak ve ne diyeceğimi bilemeyeceğim (Balık’ın negatif boyutu) diye korktuğumdan vereceğim dersin notlarını hazırlarken harıl harıl uğraşıp saatler harcadım. Güney Ay Düğümüm, konuşmalarımı dikkatle hazırlamamı gerektiriyor, ama bir grubun önündeyken Güney Ay Düğümümü bırakamazsam ve kendi spontane konuşmama güvenip notları ise sadece bir yedek kılavuz olarak kullanmak yerine notlarımı okuyarak ders verirsem, yaptığım sunum, Başak varlık biçimlerine daha az bel bağlayarak yapacağım sunum kadar ilham verici olmayacaktır. Yine de, Balık güvenimi geliştirmek ve o an sezgilerime erişebilmek için, Başak zeminimi hazırlamam gerekir. Notlarım tamamen düzenli ve hazır olduğu zaman benim için sadece bir gemi demiri vazifesi görürler ve tamamen onlara bel bağlamak zorunda da kalmam.

Vereceğim bir diğer kişisel örnek, Kuzey Ay Düğümümüzün derslerini keşfetmeye ve öğrenmeye açık olduğumuzda, Güney Ay Düğümümüzle ilgilenmek, Kuzey Ay Düğümümüzü aktive etmek veya her ikisini de birbirleriyle uyumlu bir şekilde ifade etmenin bir yolunu bulmakta özgür olduğumuz birçok günlük seçimin nasıl farkına varabileceğimizi ortaya koymaktadır. İlk kez Ay Düğümleri dersi verdiğim zaman, atölyenin sabahında erkenden uyanıp öğrencilerim için hazırladığım çalışma kağıtlarını bitirmiştim. Zaman kısıtlıydı ve önemli gördüğüm her bir sayfayı tamamlamam ve öğle yemeği arası için markete gidip içecek almam gerektiği için stres altında hissediyordum. Aklım ders planlarımla meşgul bir halde marketten eve dönerken yakınlardaki bir kedinin korkmuş miyavlamalarını duyum ve sonra tepemde bir ağacın üzerine tünemiş kediyi gördüm. En üstteki dala sıkı sıkıya tutunmuş, aşağı inemiyordu. O anda bir seçim yapmam gerektiğini fark ettim – zaman ayırıp mahallemdeki kediyi kurtarırsam (Kuzey Ay Düğümü 3.evde Balık burcunda), öğrencilerim için hazırladığım “çok önemli” çalışma kağıtlarını bitiremeyecektim (Güney Ay Düğümü 9.evde Başak burcunda). Ama aslında önemli olan neydi? Olayın zamanlamasının farkındalığı içerisinde, sadece Kuzey Ay Düğümü seçimini yapabilirdim. Kediyi kurtardım, çalışma kağıtlarını bitirmedim ve atölyeyi yaptım. Atölye sırasında da çalışma kağıtlarına ihtiyaç olmadığı ortaya çıktı. Kedi hikayemi anlattım ve bu öğrencilerim için analitik ödevlerden daha ilham verici olmuştu muhtemelen.

Her gün Kuzey Ay Düğümü seçimleriyle karşı karşıya geliyoruz. Kuzey Ay Düğümü yolunu seçip Güney Ay Düğümü’nün aşinalığına sırt dönmenin verdiği kaygıyı hissettiğimiz zaman, genellikle keşfederiz ki Güney Ay Düğümü yeteneklerimizi de hala kullanabiliyoruz ama bu yetenekler, Kuzey Ay Düğümü varlık biçimlerimiz aracılığıyla kanalize edildiklerinde hem kendimiz hem de başkaları için daha faydalı oluyorlar.

Ay Düğümleri hakkında daha ayrıntılı okumak isterseniz…

https://www.paakademisi.com/ay-dugumleri-kuzey-ve-guney-ay-dugumleri/

Tracy Marks, The Astrology of Self Discovery

Çeviren: Gülin Koçhan

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags:

Benzer Makaleler

Menü