Ebeveynler ve Çocuklar Hakkında Astrolojik Değerlendirmeler

4.ev babayı, 10.ev de anneyi temsil eder ama bu dağılım Ay’ın ( 4.evin doğal yöneticisi) anneyi temsil etmesinden dolayı sorgulana gelmiştir. Ve 10.evin de Satürn tarafından yönetilen Oğlak’ın otorite ve olgunluğun temsili olması sebebiyle babayı ifade ettiği düşünülmektedir.

Bazılarına göre gece haritalarında Ay, gündüz haritalarında Venüs anneyi temsil eder ve benzer şekilde gündüz haritalarında Güneş babayı, gece haritalarında Satürn babayı gösterir. Bu cisimlerin hiçbirinin her ebeveyni tam olarak yansıtmaması da mümkündür. Ay genel olarak kadınları simgeler, özellikle eş ve anneyi, bununla beraber Güneş de genel itibariyle erkekleri daha spesifik olarak baba ve eşi simgeler. Satürn yaş ve otoritenin temsilcisidir. 4.ev yuvadır, 10.ev toplumsal statüdür ve erken dönemlerde sırasıyla anne ve baba olmak üzere bunlar geniş bir alana yayılırlar. 4. ve 10. evdeki kötücüller (Mars ve Satürn) kesinlikle ebeveynleri etkilerler. Bu evler arasındaki bir karşıtlık veya yöneticileri arasındaki kötü açılar sıklıkla ebeveynlerin anlaşamamasını ya da ayrılığı gösterir.

Satürn tarafından kötü tesir edilmiş Güneş sıklıkla babaya bela getirir ve onunla beraber, harita sahibine de etki eder. Uzun süren bir hastalık, iş şanssızlıkları ya da iflas anlamına gelebilir, ya da soğuk ve ağır bir baba verebilir.

Kötü etkilenmiş bir ay sıklıkla anneyi kaba, melankolik, bencil veya zor, ya da biraz şanssız ve harita sahibine yardım edemeyen bir konuma düşürmüş olabilir. Diğer taraftan, ışıklarla olan iyiciller ya da bu evlerde olan iyiciller ebeveynler aracılığıyla yardım getirir. Gerçekten de, hayatın erken dönemlerinde Güneş, Ay, 10. Ve 4.ev büyük ölçüde ebeveynler kanalıyla çalışırlar.

Işıklara Mars tarafından yapılan tesirler ebeveynleri kaza, Marsiyen bir hastalık ya da ahlaksızlıkla tehdit eder. Jüpiter’den tutumsuzluk ve taşkınlık gelir. Uranüs’ten ani çökme ya da bazen delirme gelebilir. Bu çöküş Neptün’le düzensizlik, hilekârlık ya da bazen içki yoluyla gelir.

Çocuklar 5.evle ifade edilir ve 7.evin 5.evi olması sebebiyle partnerin çocukları olarak bir raddeye kadar 11.ev de dâhil edilir.* * Geleneksel öğretide böyledir. Ama bulgularıma göre 12.ev, yöneticisi ve içindeki gezegenler çocukların daha iyi bir göstergesidir, en azından en büyük çocuk için. Bu nedenle Teraziler genelde Başak çocuklara sahiptir ve bu şekilde devam eder.

Su burçları en verimli olarak düşünülür Ya da ”bereketli” ve ateş burçları (Yay hariç olarak) ve Oğlak en kısır olarak nitelendirilir. Hava burçları bu konuda ortalamadır. Boğa Başak’tan daha bereketlidir ve orta derecede verimlidir.

İyicil gezegenlerin içinde Ay ve belki Neptün verimlidir; Güneş, Mars, Satürn ve Uranüs verimsizdir. Ve döllenmenin doğal olmayan yollarla engellemesine sebep olabilir. Merkür büyük ihtimalle verimsizdir, bulunduğu burçtan ve açılarından etkilenir.

İkiz çocuklar genellikle çift burçlarla gösterilir; İkizler, Yay ve Balık gibi.

5.evdeki gezegenlere dikkat edilmelidir, cusp’taki burç, Ay’ın pozisyonu ve kadınların haritalarında Güneş de önemlidir. Ve tüm durumlarda yükselen burç önemlidir.

The Principles of Astrology, Charles E.O. Carter, 1925

Çeviren: Nur Kılınçer, Akademi öğrencisi

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü