İkizler Burcu Miti- Castor ve Polluks

En ünlü ikizler miti, mitolojik mirasımiız Castor ve Pollux'tur. Zeus'un Leda'dan olma çocuklarındandır, yumurtadan çıkmışlardır. Zeus, Leda ile görkemli bir kuğu iken birleşmiştir. O yarı kuştur, gökte yükselen deniz kuşundan, taklit eden bir papağana kadar. İkizlerin bu tüylü arkadaşları ile çok benzerliği vardır. 

Castor ve Pollux mitteki en özgün ve en tuhaf ikizlerdir. Çünkü ikisi de cesur, akıllı savaşçı olmalarına rağmen, biri insan diğeri ilahtır. Bir gün ölümlü ikizlerden Castor öldürüldüğünde  diğeri Zeus'a onu kardeşinden ayırmaması için yalvarır. Zeus ile anlaşır sonunda (İkizler anlaşma yapmak konusunda yeteneklidir) İkizlere ölümsüzlüğü değiştirmelerine izin verir. Biri  Olimpos tanrılarla vakit geçirirken diğeri ölümlü insana dönüşür dünyada. Daha sonra yerleri değiştirirler, bu sanki bir yabancı öğrencinin değişim programı yapması gibidir ve yer değiştirdiklerinden birbirleri ile az zaman geçirirler. 

Bu mit kulağa oyun dolu gelebilir fakat ikizleri daha derinden anlamak icin görüş sağlar. Genellikle spiritüal ve ruhani bir farkındalığa rastlanır burada, Spiritüellik sıradan bir din duygusu anlamında değildir. Spiritüel olan ben  ötesinin alanına girmektir. Bir çok ikizler bunu cok gelişmiş sezgiler olarak gösterirler. Bu sezgiler kişinin rasyonel olmayan ve entellektüel kısmına sıkıntı verir. Bu spiritüellik daha yüksek bir dünyayı hissetmek gibidir. İkizler hayatın altında akan gizli akımı hisseder. Bu yüzden hayatı veya hayatın sorumluklarını ciddiye almazlar, içlerinde bir yerde olanın buradakinin hepsi olmadığını bilirler. 

Dert olan kısım, bu algılamanın sürekli olmaması ve her zaman memnuniyetle karşılanmamasıdır. Mitolojinin anlattığı gibi biri ilahtır diğeri insan. İkisi aynı anda aynı yerde olamazlar. İkizlerin sezgisel yapısı, yapılaşmış ve analitik aklı ile çarpışır. Kendisine yabancılaşır, bir mistik midir? Bir bilim adamı mı, bir sanatçı mıdır, bir entellektüel mi? Bazen ikizlerden biri diğerinin önüne set çeker ve kendisini anlatırken bu durum ona acı verir. 

İkizlerin değişimi, aydınlık ve karanlık modlar arasında değişimi, dışadönüklük ve içedönüklük arasında gidip gelmesi ona ve diğerlerine garip gelir. O hangisidir? Tabi ki her ikisi de. Ve bir şekilde hayatin bu gidişatında onun diğer tarafıyla ilgili kısmı tecrübe etmeye ihtiyacı vardır. Her ikisi de onun için gerçekliktir. Bazen kendi içindeki bir gize dokunur ve ışıldar, sanki bahar sabahından gelen günes gibidir. Güzel bir kelebek, sonsuza uzanan bir çocuktur. Aniden yabancılaşır, Artık Olimpos'ta değildir, dünyaya saplanmıştır bir ölümlünün vücudunda. Hayat biraz acı ve karanlıktır ve O bu durumdan hoşnutsuzdur. Ölümü düşünür, çünkü diğer dünya ile bağlantısı kesilmiştir. Onun faniliği herkes gibi yaslanacağını gösterir ve bu onun üzerinde inanılmaz bir ağırlık yapar.

 Siz ikizlerin döngüsüne müdahale edemezsiniz veya onun değişmesini bekleyemezsiniz. Onun bu periyodik  ölümlülükle çarpışması Olimpos'un yükseklerindeki havayı koklaması gibi ihtiyacı olandır. O bu döngüde yalnızdır. Eğer bunun size karşı yapıldığın düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Duyarlı yengeç, akrep ve balık bu durumdan incinebilir ve ikizlerin bu karanlık yönüyle karşılaştığı zaman, korkunç bir şekilde kendini reddedilmiş hisseder, Bu sonsuza kadar sürse gerçekten kaba ve soğuk olabilirler ama bu kişisel değildir.

 Bu değisim başka bir şekilde de açıklanabilir, Kendi içindeki kutuplaşmadan bahsedilebilir. Duygusallık-entellektüellik, kadın-erkek, bilinçli-bilinçsiz kutuplaşması, insan-ilah. İkizlerin duygusal karar ve rasyonel karar arasında kafası karışmış olabilir. İçinde iki cinsiyeti içerdiğinden bir çok ikizler hangi rolü oynayacağı konusunda kafası karışmıştır çünkü kendi içinde her ikisini de keşfetmiştir, her ikisi cinsiyete de eşit derecede yakındır.

İşte tüm bunlar uyuşmaz davranışlara neden olurlar. İkizler Castor olmaya basladığı zamanı ve Pollux olmaya basladığı zamanı  ayırtetmeye başlarsa her iki benliğini keşfetmeye başlar ki, ikisi de odur aslında. Bir an tüm ışığıla yansırken sonra karanlık ve hapis olmuş haline kalır. İkizlerin raporlama, yazı ve halkla ilişkilerde iyi olmasının nedenidir bu. Onlar hayatin her iki yönünde de duyarlıdır.

 Bir başka mitolojik imaj ikizleri yöneten planet Merkür'ü anlamaktan geçer. Merkür solar sistemde en küçük ve hızlı planettir. Bu ikizlerin mobil olma özelliğini de anlatır. Mitolojide Merkür tanrıların habercisidir, Tanrılardan bilgi ve mesaj taşırlar insanlara. Ayrıca hırsız ve yalancı olarak bilinirler, ticaretin lordudur. Ahlaksız bir tanrıdır, akışkan ve esnektir. Tanrılar ile insan arasında, insan ile insan arasinda, iletişimin soyut ve somut kanallarında  köprü kurar.

 Merkür ayrıca ortaçağ simyasında Hermes olarak bilinir. Hermes anlamanın, entegre olmanın, bağlanmanın semboludur. Bir şeyi anlamaya başladığınızda gün ağarır, daha önce ilişkisi olmayan iki şey arasında ilişki kurmaya baslarsınız. Hermes'in hilebaz yönüdür bu. Karikatürlerde görürsünüz birisi bir fikir bulduğunda kafasında bir ışık belirir, O Hermes'tir. Feminen ile maskülen arasında iletişim kurar, Maddenin transformasyonunu sağlayarak mükemmel bir iş sağlar. O büyük bir dönüştürüdür. Androjen resmedildiği gibi hem disi hem erkektir, O ikisi arasinda bir köprü kurar, Bu ezoterik olabilir ama önemlidir.  Hem erkek hem dişi tarafını kabul etmelidir. Duyguları ve aklı, spiritüel ve materyel kısmı, aydınlık ve karanlığı kabul etmelidir. İkizler sık  sık hayatının çoğunu kaybolarak harcar. bölünür,her ikiside olabileceğini öğrenmeden önce her iki tarafı dener.

Eğer bu iki karşıt arasında ortada duruyorsanız, düşünceleriniz savaşan taraflar değildir. İki karşıtın tamamlanmasi yardımcı ve destekleyicidir. Karşıt şeyler düşman değildir. Bütinlüğe ait hayatın bir bakış açısıdır.  İste böylelikle ikizler kendini gerçekleştirecektir.

Astrology for Lovers, Liz Greene

Çeviren: Gülden Bulut

 

 

 

 • Psikolojik Astroloji Akademisi

  Telefon: 0 538 265 37 28

  E-mail: bilgi@paakademisi.com

  • İletişim Formu

   Adınız (gerekli)

   Epostanız (gerekli)

   Telefon Numaranız

  • İletiniz