Ay Boğa Burcunda

Burç tipi: Sabit-Toprak

Yönetici gezegeni: Venüs

Anahtar kelimeleri: ayakları yere basan, pratik, doğa sever, inatçı, tutucu, besleyici, bereketli, refah dolu, duyusal

Genel karakteristikleri:

Ay Boğa kişisi hakiki bir “Ferdinand”dır (Munro Leaf’in yazdığı bir çocuk romanı, Arenada dövüşmektense oturup çiçek koklamayı yeğleyen bir boğayı anlatır.) sükûnetini korur, çiçekleri koklamak için zaman bulur. Ayrıca çiçek yetiştirme konusunda da beceriklidir, doğa onun canıdır. Ay Boğaların fiziksel duyuları gelişmiştir, bilhassa kendileriyle ve hasta insanlarla ilgilenme konusunda iyilerdir. Bu fiziksel duyuların, Ay Boğa’nın uzun ömürlü ve güçlü olmasındaki katkısı büyüktür. Katharine Hepburn ve Helen Hayes’de görüldüğü gibi, tiyatro ve film sektörünün görkemli ama bir o kadar ayakları yere basan, yıllandıkça güzelleşen hanımlarıdır onlar. Uzun ömürlü olmaları ayrıca olgunluklarından geliyor olabilir.  Boğa burcu para burcudur, dolayısıyla Ay Boğa olan kişiler para kazanma ve saklama konusunda oldukça içgüdüseldirler. Onları bu sağlam güvenlik temeline ulaştıran hasletleri, sükûnetlerini koruyan şeylerden biridir. Sabit ve toprak olmaları, güvenlik odaklı olmaları, Ay Boğa’nın değişimi kolay kolay sahiplenemediğine ve tutucu olabileceğine işarettir. Boğalar ayrıca yemek yemeyi ve diğer duyusal hazları severler, Mick Jagger gibi hedonistler bu burçta yaygındır.

Ay’ındaki Anne:

Geleneksel astrologlar bunu Ay’ın yerleşebileceği en iyi burç olarak değerlendiriyorlar ve bunun bir nedeni de kişinin ihtiyacı olan anneliği veriyor oluşu – nitekim tam bir kurabiye pişiren anne modeli. Bu anne duyarlı bir annedir ve ihtiyacın olduğunda yanında olacağına güvenebilirsin, dolayısıyla çocuğu da öyle olacaktır. Parayla arası iyidir, ne kadar parayı önemsese de cömerttir. Değerleri demodedir ve anne babasının işine yarayan şeyi değiştirmek için bir sebep göremez. Çocuklarının ayakları yere sağlam basar ve güvenlik duyuları gelişkin olur. Köşe yazarı Ann Landers ve onun ikiz kız kardeşi Abigail Van Buren ayakları yere basan ve iyi bakılmış Ay Boğa’ya tipik birer örnektir.

Tipik duygusal reaksiyonları:

Sükûnet bu Ay burcu için önde gelenlerden olduğu için, onlar gündelik can sıkıntılarını pek kafalarına takmazlar ve kolay kolay da merkezlerinden kaymazlar. Onların kıymetli huzurunu kaçıran can sıkıcı bir şey olduğunda, kurtulmak için bazen aşırı yemeğe ya da harcamaya meyledebilirler. Rahat oldukları rutinleri, gelenekleri ya da parasal durumları altüst olduğunda kendilerini en çok tehdit altında hissedenler onlardır. Değişim karşısında en fazla baskı altında hisseden yine onlardır, hele bir de acele ettiriliyorlarsa veya toplum tarafından hayatlarında değişim meydana getiriliyorsa. Sıkıştırıldıklarında, topuklarını yere batırırlar ve aşırı derecede inatçı davranırlar. Tıpkı bir boğa gibi, eğer önlerinde yeterince kırmızı-bayrak sallarsanız size öfkeyle karşılık verebilirler ve kolay kolay da sakinleşemezler. Keder gibi acı verici duygularla baş etmek için içgüdüsel olarak hem kendilerini hem diğerlerini, becerikli işler, rahatlatıcı şeyler ve doğayla bağlantı yoluyla sakinleştirirler.

Güven ve güvensizlik:

Bu arkadaşlar için, “güvenlik = parasal kaynak” demektir. Onlar, içlerinin rahat ettiği bir parasal dengeye ulaşana dek kendilerini tedirgin hissedebilirler. Bilhassa mal mülke ihtiyaç duyar ve bunu isterler, kendi evlerine sahip olduklarında kendilerini çok daha güvende hissederler. Mülkiyet onlar için, güvenliğin elle tutulur formu olduğundan çok önemlidir, birçok kıymetli eşya biriktirirler. Burç, Lee Iacocca gibi büyük piyasa liderlerini barındırır. Peki hepsi mi zengindir? Hayır, ama hepsinin gelir düzeyleriyle birçok kişiden daha iyi olduklarını tahmin edebilirsiniz, her maaşlarından bir parça mutlaka kenara istiflerler. Eğer bütçeleri sıkışıksa, ekstra gelir kazanma konusunda birer deha olabilirler, belki bir garaj satıcı başlatabilir ve alışveriş çılgınlıkları esnasında biriktirdikleri tüm ıvır zıvırları elden çıkarabilirler.

Bağımsızlık meselesi:

Çoğu Ay Boğa, sağlam ve ayakları yere basan bir annelik gördüğü için, kendisine bakmaktan genellikle keyif alır. Bütün vazifeler onlar için büyük birer haz kaynağı olabilir, özellikle de yemek pişirmek, bahçeyle ilgilenmek ve temiz kıyafetleri koklamak gibi duyusal zevkler veriyorlarsa. Sevdiklerine parasal olarak yardım etmekten gocunmazlar ama, kişinin mevcut durumundan sıyrılabilmesi için daha mantığa dayalı öneriler paylaşmayı tercih edebilirler. Bebekleri severler ama onları büyürken görmekten nefret ederler. (1938-58 doğumlular için Plüto etkileşimi nedeniyle bu çok doğru  olmayabilir.)

Moon Signs, Donna Cunningham

Çeviren: Serkan Önder

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü