Ay Transitinin Etkileri

Doğum haritamızın en etkili noktalarından biri Ay olmasına rağmen Ay transitlerinin etkilerinin çok farkına varmayız, zira Ay çok hızlı hareket ettiği için Ay transitinin etkileri de dolayısıyla kısa sürelidir.  Ay, doğum haritamızdaki gezegenlerin üzerinden geçerken etkisini en fazla birkaç saat, evlerden geçişinin etkisini ise birkaç gün hissedebiliriz. Bununla birlikte Yeni Ay, Dolunay gibi başlıca faz değişimlerinin doğum haritamızdaki gezegenler üzerinde gerçekleşmesi durumunda etkisini bir ila dört hafta hissedilebilirken, natal gezegenimiz üzerinde gerçekleşen bir tutulmanın etkisi ise aylarca sürebilir. Natal gezegenimiz üzerindeki yeniay, dolunay, tutulma gibi olayların etkisi söz konusu gezegenin konularını ve enerjisini tetiklemek şeklinde gerçekleşir.

Bunlar gibi önemli fazlar dışındaki Ay transitinin etkisi genel olarak mod değişimi,  kısa süreli rastlaşmalar, yüzleşmeler ve geçici duygusal dalgalanmalar şeklinde gerçekleşir.  Hatta çoğu zaman bunlar bilinçaltını etkileyerek gerçekleştiği için bu etkilerin farkına bile varmayız. Biz bu etkilerin farkında olmasak bile üzerimizdeki etkiyi dışarı yansıtırız.  Ya da bu etki, bilinçaltından motive olan davranışlar olarak ortaya çıkar.

Klasik astrolojide Ay kadınları (dişiliği) temsil eder.  Son günlerde cinsel kimlikle ilgili bulanıklığa rağmen bu genel olarak hala geçerlidir. Dolayısıyla Ay transiti etkisini kadın figürlerle farklı şekillerde karşılaşmalar, yüzleşmeler olarak deneyimleyebiliriz.  Özellikle erkekler için bu yüzleşmelerin  gerçek amacı, bilinçaltından gelen bir tutumla kişiliğimizin (benliğimizin)  genellikle saklı tuttuğumuz yönlerini deneyimlemektir.

Geleneksel olarak dişil varlığa çok değişkenlik ve öngörülememe atfedilmiştir –buna tamamen katılmamakla birlikte- bunun nedeni Ay’ın dişiliği yönetmesidir. İki cinsiyette de zihnin bilinçaltı kısmı net bir şekilde dişil özelliklere sahipken bilinçli kısmı ise daha maskülen özellikler gösterir. Ay’ın döngüsel hareketlerinin insanlar üzerindeki etkileri akıl hastanelerindeki hastaların Ay’ın döngüsüne uygun bir örüntüde davranışlar göstermeleriyle kanıtlanmış olmasına rağmen bunun farkında olmayan yegane insanlar bir kere imkansız olduğuna kanaat getirdikleri bir şeyi tekrar inceleme zahmetinde bulunmayan bilim adamlarıdır.

Ay natal haritada evler üzerinden geçerken bize hayatamızın hangi alanına daha çok dikkate almamız gerektiğini ifade eder.  Fakat biz bunun çoğu zaman farkında olmaz ve Ay transitlerini geçmişten gelen kalıplaşmış alışkanlıklar ve bilinçdışı reaksiyonlar olarak deneyimleriz.  Ay, o gün  haritanızın hangi alanından (evinden) geçerken nasıl bir duygusal etkide bulunduğunu gözlemlemeye çalışın.  Eğer o hayat alanıyla ilgilenmek size sıkıntı veriyorsa bu direnciniz, bilincinizin kontrolü dışında olan bilinçsiz hareketler ve alışkanlıklar olarak ortaya çıkacaktır.

Robert Hand, Planets in Transit

Çeviren: Psikolojik Astroloji Akademisi Öğrencisi İçten Ural

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags: ,

Benzer Makaleler

Menü