12. Ev ile İlgili 7 Sır

12. ev, doğum haritasının en gizemli ve muhtemelen en az anlaşılan alanlarından biridir. Bu evin barındırdığı sırların kapılarını araladığınızda karşınıza bir altın madeni veya eski senatör John Edwards’ın haritasında göreceğimiz gibi, kirli çamaşırlar ya da bunların hepsi birden çıkabilir. Kendini keşfetme yolunda ilerlerken 12.ev üzerine yoğunlaşılması kişinin gölge yönlerine ve kendine nasıl zarar verdiğine dair önemli içgörüler geliştirmeye yardımcı olur.

12.ev, bir astrolog, danışman veya şifacı olarak danışanla çalışırken birlikte ele alacağınız, kompülsif davranışlara ve kendi kendini sabote etme eğilimlerine yol açan kök nedenlere ışık tutabilir. Değişime hazır olduğunda danışanın 12. evinin hassas bir şekilde irdelenmesi derin bir şifalanma ile sonuçlanabilir.

Bununla birlikte, direnç gösteren danışanlar hiçbir şekilde bu tür bir aydınlanma yaşamaları için zorlanmamalıdır. Zira bu onların kendi sırlarını daha da derinlere gömmelerine ve gelecekte yardım almaya karşı direnç geliştirmelerine neden olabilir. Direncin aslında ruhun şifalanma için gerekli olan tüm bileşenler var olana kadar kendini korumak için geliştirilen, bilge bir yöntem olduğuna güvenmek en doğru yaklaşım olacaktır.

12.ev bir Yükselen Burcun gizli gündemini ortaya koyar.  Benim ilk hocam mentorum Rod Chase 12 burcun her birini dönüşümlü olarak 1.eve, diğer burçları da sırasıyla 2., 3., 4. vs. evlere yerleştirdiği bir teknik kullanırdı. Bu teknikte 12.eve denk gelen burç 1.evdeki burçtan bir önceki burç olur. Örneğin, Yükselen Burç Yay olduğunda Akrep 12.eve denk gelir. Böylece, Yay’ın ahlak, etik veya din ile ilgili söylemlerinin aslında başkalarını veya kendini kontrol etmeye dair duyduğu isteği gizliyor olabileceğini fark edebilirsiniz. Yükselen Aslan, Yengeci 12.evde olan kişilerde ise, dışarı karşı gösterilen kendine güvenin ve hatta kendini beğenmişliğin ardında oldukça yoğun bir utangaçlığın ve güvensizlik duygusu yatar – takdir edilmeye bu denli ihtiyaç duymalarının nedeni de budur. Rod Chase’in tekniğini kullanarak Yükselen Burçlarla ilgili çok şey öğrenebilirsiniz.

12.ev gizemlerin evidir. Doğum haritanızda bu ev, dış dünyadan ne sakladığınızı gösterir – başkalarının sizin hakkınızda bilmesini istemediğiniz şeyleri. 12.evinizin boş olması muhtemelen büyük herhangi bir sırrınızın olmadığı, başkalarından sadece ev başlangıç noktasındaki burca ait daha sıradan özelliklerden bazılarını saklamaya çalıştığınızı gösterir. Ancak, bu evde bulunan gezegenler – burçları ve yaptığı açılar da dâhil olmak üzere – zorluk yaratan ana etmenlere işaret edebilir. Bu ev ile betimlenen bir takım hususlarla ilgili derin bir utanma duygusu hissediyor ve bu yüzden bunları açığa çıkarmaktan çekiniyor olabilirsiniz.

Herkesin kendinden bile sakladığı sırlar vardır.  Ay ile Neptün gezegeninin yanı sıra, 12.ev de kendimizle ilgili farkında olmadığımız, o yüzden de henüz ele almadığımız şeyleri gösterir. Farkında olmadan karşılaştığımız bu dürtüler, duygular ve hatıralar bir nevi nevrozun ilk tohumlarıdır.

Sırlarınız kendinizi mahvetme nedeniniz olabilir. Kendi bindiğiniz dalı kesiyorsanız, 12.ev şüpheli listenizde 1. sırada yer almalıdır. Kendinize “NEDEN, NEDEN, NEDEN ben hep kendime bunu yapmaya devam ediyorum?” sorusunu sorma noktasına geldiğiniz an, haritanızı tarafsız bir şekilde yorumlayabilecek bilge ve astroloji – ve insan doğası – hakkında bilgi sahibi birine ihtiyacınız olduğu zamandır. Zira bizler, kendi haritalarımızla, özellikle de 12.evle ilgili olarak, nadiren bu kadar objektif olabiliriz.

12.evde bulunan bir gezegen Yükselene ne kadar yakınsa, sır gerçekte olduğundan daha az sırdır! 12.evde bulunan ve Yükselene 10°’lik mesafede bulunan bir gezegen etrafınızdaki insanlara ve dışarıya düşündüğünüzden daha fazla görünür durumdadır. Muhtemelen, etrafınızdakiler bunu size söylemese bile, kandırdığınız tek kişi kendinizsinizdir.  Buna verilecek en uygun örneklerden biri, frapan bir tarza sahip ancak özel hayatını paylaşmayan, dillendirilmediği sürece de cinsel yöneliminin kimse tarafından anlaşılmayacağını zanneden homoseksüel biridir.

Saklanan sır 12. ev gezegenlerini etkileyen bir transit sırasında ortaya çıkar. Genelde politikacıların kariyerleri kirli sırları ortaya çıktığında biter. Buna yakın zamandan verilebilecek örneklerden biri Senatör John Edwards’ın başına gelenlerdir. Kendisi, 2008 başkanlık seçimlerinde ümit vadeden bir Demokratik parti adayıydı – hatta ben de öncelikli olarak kendisine oy vermeye niyetliydim. AstroDatabank Kayıtlarına göre John Edwards 10 Haziran 1953 yılında Güney Karolina eyaletinin Seneca şehrinde doğmuştur. Annesi doğum tarihini, bir seçim çalışanına 07:02 (ABD Doğu Zaman Dilimi), daha sonra eşi ise 07:23 olarak vermiştir. Her iki durumda da elde edilen haritada 12.evde bir gezegen üçlemesi olduğunu göstermektedir – Güneş ve Mars İkizlerin son derecelerinde kavuşumda ve Merkür Yengeçte.

Edwards, 30 Ocak 2008 tarihinde başkanlık yarışından çekilmiştir. O yaz, National Enquirer gayrimeşru bir çocuğun varlığına dair haberler yayınlamaya başlamıştı ki, o da en sonunda (08/08/08’de) 2 yıl öncesinde bir ilişki yaşamış olduğunu açıklamak durumunda kaldı. Edwards’ın 12.evinde bulunan İkizler, Güneş ve Mars etkileri bu iki yıllık dönem içinde gerçekleşen transitler sırasında belirgin bir şekilde ortaya çıkmış – Plüto Yay burcunun son derecelerine doğru ilerlerken – ve gittikçe daha görünür hale gelmeye devam ederken – transit Uranüs-Satürn karşılığı Balık ve Başak aksında bunlara kare yaparken.  Mart 2010 itibariyle de, ilişkiye dair detaylar iyice su yüzüne çıkmış ve magazin televizyon haberlerine konu olmaya başlamıştır.

 

Sırlarla yüzleşmek iyi bir şeydir.  12-aşamalı programlarda, “sadece sırlarınız kadar hastasınız” denir. Bir kişinin bir bağımlılıktan kurtulması için en önemli iyileşme ve düzelme kaynaklarından biri, her şeyi bir deftere yazma ve yazılanları güvenilir birine anlatma sürecidir. Sırlar bağımlılığı, başka hiçbir şeyin yapamayacağı kadar, tetikleyebilirler! John Edwards’ın 12.evdeki Güneş-Mars kavuşumu vakasında, ilişkinin (ilişkilerin?) gizliliği belli ki yarattığı heyecanla seks düşkünlüğüne yol açmıştır. Hal böyleyken; gizli sorunların üstesinden gelinmesi, güçlü bir 12.evi olan herkes için büyük bir kurtuluş ve rahatlama etkisi yaratabilir. 

 

Donna Cunningham, 2009, www.skywriter.wordpress.com

Çeviren: Çiğdem Branco Nunes

 

 

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü