Zamanı İşaretleyenler; Jüpiter- Satürn Kova kavuşumu

Antik zamanlarda, yıldızları gözlemleyenler Uranüs, Neptün ve Plüton’un varlığından haberdar değildi. Çıplak gözle görülebilen en uzak gezegenler Jüpiter ve Satürn idi. Ayrıca Güneş sisteminde bilinen en büyük gezegenler oldukları için, Güneş ile ilişkilerine bağlı olarak yıl boyunca birkaç ay boyunca göklerde oldukça parlak yıldızlar olarak görünürlerdi. Güneş, Jüpiter ve Satürn’ün bulunduğu burçların karşısındayken, bu iki gezegen akşam gökyüzünde en parlak konumlarında olurlardı.

Yaklaşık olarak her 20 yılda bir, bu iki “parlak yıldız” yavaşça birbirlerine doğru hareket eder ve göklerde etkileyici bir “ışık gösterisi” yaratır. Kavuşumlarını oluşturmak için yakınlaştıkça astrologlar, bu gezegen çiftinin kavuşum (veya sinodik) döngülerini 20 yıllık döngüyü başlatacağını söylerler.

Jüpiter ve Satürn’e “Zaman İşaretçileri” anlamına gelen “Büyük Zaman Yöneticileri” adı verilmiştir. Astrologlar bu zamanlara büyük önem verdiler.  Hıristiyanlığa göre İsa’nın insanlık için bir kurtarıcı olarak doğduğunu gösteren Beytüllahim Yıldızının, MÖ 7. yy’da Jüpiter ve Satürn’ün burcunda manevi meseleleri yöneten Balık burcunda kavuşumda olduğu varsayılmıştır.

Jüpiter’in ve Satürn’ün 20 Yıllık Döngüsü

Jüpiter ve Satürn kış gündönümü olan 21 Aralık 2020’de, 28 Mayıs 2000’den bu yana ilk kez tekrar bir araya gelecekler. Büyük Zaman Yöneticilerinin 20 yıllık yeni döngüsüne başlaması oldukça sembolik. Kış gündönümü, kozmostaki önemli döngüsel olayların dönüm noktalarını temsil eder. Bir kavuşum, iki gezegenin dinamiklerini içeren döngünün sona erdiği ve başladığı zamanı gösterir. Kış gündönümü, Kuzey Yarımküre’de yılın en karanlık günüdür. O günden itibaren, günler uzamaya başlar (ışık artar) ve akşamlar kısalır (karanlık azalır). Böylece, 21 Aralık 2020’de son ve başlangıç kavramı iki kez vurgulanmış olacaktır.

Jüpiter / Satürn kavuşumuna ev sahipliği yapan burca da çok önem verilmektedir. 17 Aralık 2020’de Satürn Kova’ya tekrar girecek. İlk olarak 21 Mart 2020’de Kova’ya girmiş olan Satürn, beş ay boyunca bu burçta ilerleyip 1 Temmuz 2020’de Oğlak’a burcuna geri dönecek. Daha sonra, 17 Aralık 2020’de tekrar Kova’ya geçerek 7 Mart 2023’e kadar orada kalarak doğrudan hareketini sürdürecek. 19 Aralık 2020’de Jüpiter de Kova’ya geçecek. Ve bundan iki gün sonra 21 Aralık 2020’de Jüpiter ve Satürn’ün 20 yıllık kavuşumları, 0°29’Kova burcunda gerçekleştirecek. Bu, 16 Ocak 1405’ten beri Büyük Zaman Yöneticilerinin ilk kez ve yeniden Kova burcunda birleştiği bir zaman olacak.

Yukarıda belirtildiği gibi, mevcut 20 yıllık Jüpiter/Satürn döngüsü 28 Mayıs 2000’de 22°43’da Boğa burcunda başladı. Boğa “para semboliği” olarak bilinir, bu nedenle 2000 yılında hisse senetlerinde dünya çapında ayı piyasasının başlaması (Ayı piyasası, genellikle piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisi olduğu durumlarda kullanılır.) ve ardından teknolojideki dot-com balonunun patlamasının başlaması şaşırtıcı değildir. (Dot-com balonu 2000 yılının Mart ayında teknoloji firmalarını yer aldığı borsa endeksi olan NASDAQ’daki senetlerin büyük değer kaybı yaşamasıyla sönen ekonomik balondur) 2000 yılının Mayıs ayındaki Jüpiter / Satürn kavuşumu, Kova’daki Uranüs’e   kare bir açı oluşturdu. Hem Uranüs hem de Kova teknoloji ve bilgisayarlarla ilgilidir. Birçok yeni bilgisayar ve teknoloji girişiminin iflası 2000-2002 borsa çöküşüne yol açtı.

2000 yılındaki Jüpiter, Satürn ve Uranüs arasındaki açılar önemlidir, çünkü 2020-2021’deki gezegen açılarına oldukça benzerdir. 2000 yılında Jüpiter ve Satürn Boğa’da birleşti ve Kova’daki Uranüs’e kare (90°) bir açı oluşturdu. 2020’nin sonlarında ve 2021’de, Jüpiter ve Satürn Kova’da olacak (Uranüs’ün 2000’de olduğu yer) ve yine Boğa’ya (Jüpiter / Satürn birleşiminin 2000’de olduğu yer) Uranüs’e kare bir açı oluşturacak. Aynı gezegenler, aynı burçta ve aynı tür açı (2000 yılında açılan  kare olmasına rağmen 2020-2021 yılında açı kapanan kare olacak) Bu, dünyanın veya hisse senedi piyasalarının finansal istikrarı konusunda benzer bir şeyin ortaya çıkabileceğini ve belki de ekonominin teknoloji sektörünün, ne olursa olsun, her şeyin önemli bir nedeni olarak vurgulanacağını anlatır.

Boğa burcundaki Uranüs’e kare yapacak olan Kova’daki Jüpiter/Satürn kavuşumu, Boğa’nın ekonomik veya finansal sektörü yönetmesine rağmen, diğer alanlarına daha güçlü karşılık gelebilir. Kova’daki Satürn’ün varlığı, eski (Satürn) ve yeni (Kova), geleneksel (Satürn) ile radikal ve modern (Kova) arasındaki klasik bir çatışmayı temsil eder. Bu dinamikler, Kova burcundaki Satürn’ kapanan bir kare açı yapacak Uranüs ile daha da vurgulanacaktır. Eğer Satürn’ü “kuruluş” ya da “hükümet” yani, kontrolü korumak isteyen olarak görürsek, Uranüs insanların özgürlük, bağımsızlık ve değer yaratma isteğini temsil eden “kolektif”i ve “bireysellik”i anlatır ve bu iki gezegen arasındaki çatışma zorlayıcı bir şekil almaya başlar.Bu, hâlihazırda hükümeti kontrol eden liderliğe karşı kitlesel protestolara ve hatta devrimlere yol açabilecek bir kombinasyonu anlatır. Kolektifin değişim taleplerinin (Uranüs ve Kova) kontrolünü bırakmak istemeyenlerin (Satürn) güçlü direnişiyle karşılandığı büyük bir toplumsal huzursuzluk dönemi anlamına geliyor. Ya bu ayaklanmalara maruz kalan ulusların liderleri, çok popüler olmayan (ya da yozlaşan) yasaları ve politikaları değiştirmeyi açıkça kabul edecek ya da görevden alınacak ya da Uranüs ile Satürn karesinden dolayı, genellikle görevlerden ayrılmak durumunda kalacaktır.

200 YILLIK JÜPİTER VE SATÜRN DÖNGÜSÜ

Jüpiter ve Satürn Güneş’in etrafında yörüngede yaklaşık 20 yılda birbirleriyle kavuşurlar ve bunu burçta yaklaşık 243° ilerleterek yaparlar. Yani, her bir kavuşum bir önceki kavuşumdan yaklaşık 8 burç ve 3° daha geç olmaktadır. Böylece, gezegenlerin kavuşumları aynı elementte (ateş, toprak, hava veya su) birçok döngü sonunda tekrarlanır – her biri 20 yıllık 10 döngü – ve her on döngü sonunda bir sonraki elemente geçerler. Jüpiter ve Satürn’ün aynı elementte geçirdikleri süre yaklaşık 200 yıl sürer. Ancak, her bir burçta tekrarlanması genellikle bu döngülerin her birinin sonunda bozulur. Yani, sadece bir elementi bitirmekle kalmaz ve bir sonraki elementte birbirini takip eden on vakadan oluşan yeni bir seri başlatırlar. Yeni elementte ardışık kavuşum dizisine başlaması, “Büyük Mutasyon” olarak bilinir. Bu durumda, “mutasyon” kelimesi, Jüpiter / Satürn birleşiminin elementlerinin değişimine işaret eder.

21 Aralık 2020 böyle bir “Büyük Mutasyon” olacak. Kavuşumun hava burçlarından bir su burcu Akrep’e geçmesi ancak 20 Aralık 2159 tarihinde mümkün olacak. Ve 2020 ile 20 yıllık dönemler başlayacak. Fakat bu döngüler su burçlarına tamamen dönmeden önce 2179 ve 2199’da tekrar hava burcuna dönecek.

Element döngüsünde aynı bozulma, 28 Mayıs 2000’de mevcut Jüpiter/ Satürn döngüsünün hemen öncesinde gerçekleşti. Yani, 31 Aralık 1980’dan 24 Temmuz 1981 arasında Jüpiter Satürn’nün 3 kere Terazi burcunda kavuştu. Başka bir deyişle, 1980-2000 Jüpiter / Satürn döngüsü, 21 Aralık 2020’de başlayacak ardışık döngülerin hava elementi serisinin bir önizlemesiydi. Sonraki yedi Jüpiter / Satürn döngüsü hava burçlarında olacak (2159’a kadar) ve 2159-2179 kesintisinden sonra, aşağıdaki iki döngü de hava burçlarında olacaktır. Büyük Zaman Yöneticilerinin önümüzdeki 10 döngüsünün 9’unun 2020 ila 2219 arasındaki hava burçlarında olacağı söylenebilir. 200 yılda (aslında 199 yıl), Jüpiter ve Satürn’de bir sonraki “Büyük Mutasyon” gerçekleşecek ve su burçlarında ardışık kavuşum döngülerine başlayacak.

Aşağıdaki tablo (Solar Fire astroloji programından), her sinodik bölümün sonunda sıklıkla meydana gelen bu bozulmayı veya element tarafından kesintiyi görebileceğiniz önceki Jüpiter / Satürn döngülerini listeler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jüpiter / Satürn kavuşumunun ilk örneğinin 17 Temmuz 1802’de Başak’ın başlarında olduğuna dikkat edin. Ancak daha sonra 19 Haziran 1821’de bir sonraki olayda, “Büyük Zaman Yöneticileri” ateş burcuna (Koç) döndü. Bundan sonra, Jüpiter ve Satürn’ün sonraki 7 sinodik döngüsü toprak burçlarında oluştu. Bu seri 31 Aralık 1980’de bir hava burcu olan Terazi’de “Büyük Zaman Yöneticilerinin” in kavuştuğu zaman geçici olarak yeniden kesildi.

Bununla birlikte, 28 Mayıs 2000’de, Jüpiter / Satürn kavuşumu bir döngü için tekrar toprak elementi burçlarından Boğa’ya döndü. Şimdi, 21 Aralık 2020’de, hava burçlarında ardışık döngüsüne tam olarak başlayacak ve Büyük Mutasyon tamamen başlayacak. Zaman İşaretleyicileri 200 yıllık dünya döngüsünü terk edecek ve 1980’den 2000’e arasında ön izlemesini yaptığımız 200 yıllık hava elementindeki döngüsüne devam edecekler.

Bu ne anlama geliyor? Astroloji çalışmasında, toprak burçları dünyevi dünyaya aittir. Organizasyon, mantık, sağduyu ve pratiklik gibi özelliklerle ilişkilidir. Bu nedenle hükümetlerin ve işletmelerin yaratılmasında ve uygulanmasında yararlıdır. Toprak işaretleri, sıkı çalışmanın, kurallara uymanın ve yasalara uymanın, paradan tasarruf etmenin, toprağa yatırım yapmanın ve başkalarının ihtiyaç duyduğu hizmetlerin veya ürünlerin sağlanmasının ödüllendirileceğine inanarak dünyevi anlamda başarıya değer verir. Böylece, son 200 yılda insanlık, güvenli, düzenli ve işlevsel toplumları desteklemek üzere tasarlanan yasalarla organize hükümetlerin oluşturulması ile ilgili büyük başarılara girişmiştir. Bu son 200 yıllık dönem aynı zamanda tarım, tarım, imalat, madencilik, arazi geliştirme ve gayrimenkul ya da diğer ticari işletme biçimlerindeki başarılı işletmelerin inşası için fırsatlar sağlamıştır. Kişinin bu dönemdeki statüsü, elde edilen maddi zenginlik miktarı, kitleler üzerinde gittikçe daha fazla kontrol kazanan siyasi ya da hükümetin elde edebileceği etki ve güç ile tanımlandı. Kısacası, Jüpiter ve Satürn arasındaki toprak burcundaki kavuşumlar dizisi çok düzenli ve materyalist bir sosyo-politik bir dünya tanımladı. Jüpiter / Satürn sosyo-politik konularla ilgili döngüleri temsil eder. Her döngünün sonunda işler daha önce olduğu gibi çalışmaz. Toplumlarda değişim dürtüsü büyür.

Düzenliliğe yapılan vurgu ve başarılı bir yaşamın nasıl gerçekleştirileceğine dair materyalist bakış, büyük çapta topraktan havaya elementine geçişi ile değişecek. Ve Zamanın İşaretleyicileri 21 Aralık 2020’de hava elementindeki kavuşumlarıyla değişimi başlatacaklar.

Pratik ve politik meselelere ve başarıya değer veren toprak burçlarından farklı olarak, hava burçları yaratıcı ve entelektüel çabalara değer verir. Statü, kontrollü ortamlarda servet ve güç birikiminden, kontrol edilemeyen ortamlarda sanatsal, yaratıcı ve entelektüel ifadelere geçilecek artık. Fikirlere, özellikle orijinal ve yenilikçi fikirlere daha fazla değer verilecek. İnsanlar veya insan grupları, bu fikirleri test etme geçmişi olmadan yeni fikirler (deney) uygulamak istediğinde sorunlar ortaya çıkabilir. Teori (hava) çok değerlidir, ancak  denenmemiş olduğunda gelişme sağlamaz. Bu nedenle, başlangıçta, insanlar uzun süredir devam eden sorunlara yeni çözümler aradıkça, toprak burçları yandaşları kavrayışını kaybederken ve hava ilkeleriyle çatışma yaşayabilir. Bunu bugün sosyalizme yönelme olarak gözlemleyebiliriz. Ve özel mülkiyetin olduğu toprak elementi türü bir toplumu ön planda tutan kapitalizmden uzaklaşabiliriz.

Yukarıda belirtildiği gibi, Büyük Zaman Yöneticilerinin Terazi’deki ilk geçişinin hava burçlarında geleceğin nasıl görüneceğine ilişkin bir bakış gördük, 31 Aralık 1980 – 28 Mayıs 2000. Geriye dönüp baktığımızda, teknolojik rönesans, “İletişim Devrimi”. Çok zorlukla başladı. Dünya ciddi bir durgunluk içinde kalmıştı (aslında iki). Ama dikkate değer bir şey de oluyordu. Bilgisayar ve cep telefonu, toplumun ve kısa bir süre sonra iş dünyasının da önemli araçları haline geliyordu. Dünyanın iş yapma şekli, toprak burçlarının “tuğla ve harç” binalarından internete ve hava burçlarının “bilgi otoyolu” na tamamen dönüştürüldü. İnternet perakende satış işlemleri giderek daha fazla kullanılmaktadır. Sosyal medya platformları dünyanın dört bir yanındaki insanları daha önce hiç tanık olmadıkları şekilde birbirleriyle temasa geçiriyorlar.

Hükümetlerde de inanılmaz dönüşümler yaşanıyordu, bu da Jüpiter / Satürn’ün sosyo-politik eğilimlerle her zaman güçlü olarak kabul edildiği göz önüne alındığında şaşırtıcı değil. Berlin Duvarı yıkıldı ve 300 milyon yeni tüketici, serbest pazar dünya ekonomisine girdi, komünizm ve daha önce çalışmayan kontrollü ekonomisi altındaki varlıklarından kurtuldu.

1980-2000 hava burçlarındaki Jüpiter ve Satürn çok heyecan verici ve yeni bir dünya başlattı – 2000’de dot-com balonunun patlaması ve Jüpiter ve Satürn’ün (2000) son toprak elementindeki döngüsüne dönüşüne kadar -2020). Birbirlerine coşku ve heyecanla bağlanan insanların rönesansı durdu. Son zamanlarda serbest piyasa ekonomisini deneyimlemeye başlayan ve nüfusları üzerindeki merkezi kontrolleri gevşetmeye başlayan hükümetler, kontrolü vurgulayan uygulamalara geri döndüler. Terörizm patlak verdi ve aniden Berlin Duvarı’nın yıkılmasıyla örneklenen bireysel özgürlüklere duyulan istek, birincil çıkarları olan eski tarz liderlerin geri dönüşüyle ​​vaat edilen güvenlik ve koruma karşılığında yeni deneyimlenen özgürlükleri feda etmeye istekliydi… kontrol ve güç. İnsanları birbirine bağlayan teknoloji devriminin yeni uygulanan araçları artık…. kitlelerin düşünme ve oy verme davranışlarını etkilemek için birbirlerini gözetlemek. Veriler teknoloji üzerinden herkes üzerinde toplanacaktı.

Güvenlik ve güvenlik dürtüsü o kadar büyük hale geldi ki, halk kitleleri, işlerin çok daha basit, daha az karmaşık, daha az stresli olduğu eski bir zamana geri dönmenin daha iyi olacağına inanmaya başladılar. Yeni özgürlüklerden vazgeçmek anlamına gelse de, daha fazla güvenlik vaat eden liderlere oy vereceklerdi. Eski yöneticiler iktidara döndüler ve “eski güzel günlere” dönmeyi vaat eden yenileri seçildi, ancak sonunda gündemleri gerçekten vatandaşları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmaktı. Birçok durumda bu, demokrasiye ve kapitalizmin serbest piyasalarına doğru bir ilerleme değil, daha çok nüfusları için daha fazla sansür ve ekonomik zorluklar içeren yeni diktatörlükler anlamına geliyordu.

Ancak, 2020’nin sonlarında Jüpiter ve Satürn’ün gelecek 20 yıllık döngüsü başladığında, bu eğilimlerin tekrar değişmesi bekleniyor. Değişikliğin fark edilmesi birkaç yıl sürebilir. Bir referans noktası olarak, teknoloji ve iletişim alanındaki rönesans, 1980-1981 yıllarında dünyayı tam olarak dönüştürmedi. 1980’lerin sonlarına ve 1990’ların başına kadar internet gerçekten toplumda ve özellikle iş dünyasında baskın bir güç haline geldi. Ancak, bu araçlar daha önce mevcuttu ve birkaç yıl sonra baskın hale gelinceye kadar kullanımlarında artmaya devam etti.

Mesele şu ki, 1980-2000 teknoloji ve iletişim rönesansı devam etmek üzeredir ve 2020-2040 hava burçlarındaki bir sonraki Jüpiter / Satürn döngüsünde çok belirgin olacaktır. Ayrıca, sosyalizmin yeni ya da hibrid biçimlerine ve kapitalizmin “saf” biçimlerinden daha gelişimsel harekete devam etmesi muhtemeldir. Bana göre bu uzun vadeli gezegensel eğilimleri, insanlığın evrimini geliştirmek olan daha büyük bir “Kozmik Plan” ın bir parçası gibi görünüyor.

JÜPİTER / SATÜRN SİNODİK DÖNGÜSÜNÜN ÖZETİ

*Aşağıdakiler Aralık 2020’de başlayan Büyük Mutasyonun temel kavramlarını temsil eder:

*Dünya liderliğinde yeni bir dönem ve “sosyal adalet” gibi temaları destekleyen cesur yeni liderlerin ortaya çıkışı

*Yeni yasalar ve eski baskıcı yasaların kaldırılması yoluyla bireyler için daha fazla özgürlük ve haklar

*Dönem, mevcut liderlerin görevden alındığı veya zorla çıkarıldığı sosyal ayaklanmalar, hatta devrimlerle başlayabilir

*Engizisyonlar ve soruşturmalar bu dönemde artıyor

*Kolektif değerler değişmeye başlar ve kişisel, birikmiş servete verilen durumu daha çok entelektüel, yaratıcı ve sanatsal çabaların ifadesine doğru değiştirir.

*Ekonomik ve hükümetsel yapıların temeli olarak sosyalizmin ya da sosyalizmin bir melezinin kapitalizm üzerindeki yükselişi

*Çin’in dünya sahnesinde öne çıkmasındaki artış

*Rönesansın teknolojide yeniden başlaması ve dünyanın dört bir yanındaki insanların bağlanabilirliği

Referans: Merriman, Raymond A., Forecast 2020 Book, MMA Inc, Scottsdale AZ, USA, published December 2019. 

ISAR Astrology

Çeviren: Gülden Bulut

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü