Homoseksüellik ve Astroloji

Astrolojinin eşcinselliği ele alış biçimi, ilgili dönemin toplumsal koşullarını ve eşcinsellere karşı tutumunu yansıtma eğilimi gösterir. Batı astrolojisinin babası Ptolemy, klasik eseri Tetrabiblos’ta eşcinselleri heteroseksüellerden ayıran kalıpları oldukça nesnel bir şekilde ortaya koyar. Eğer Venüs (romantik ilişkiler yöneticisi) ve Jüpiter bir erkeğin haritasında Güneşten önce doğmuşsa ve önceki iki gezegen de Marsa (tutkunun yöneticisi) açı yapıyorsa, bu erkek cinsel olarak sadece erkeklere ilgi duyacaktır. Öte yandan; eğer Mars ve Venüs bir kadının haritasında eril burçlardaysa, bu kadın lezbiyenliğe meyilli olacaktır. Ptolemy, başka bir yerde de, Merkür (Yunan tanrısı Hermes) ve Venüs (Yunan tanrıçası Afrodit) arasındaki bağlantıların genç erkeklere duyulan ilginin emaresi olduğunu belirtir. Bu yorum, bu iki gezegenin Yunanca adının bir araya gelmesinden meydana gelen Hermafrodit kelimesinden yola çıkılarak yapılmış olabilir.

Buna karşın; toplumda eşcinselliğin bir davranış bozukluğu olarak görüldüğü bir dönemde yetişmiş astrologlar, aynı cinse ilgiyi bir horoskoptaki belli sert etkilere atfetme eğilimindedirler. Yirminci yüzyılın başlarında önemli bir astrolog olan Charles E.O. “Psikolojik Astroloji Ansiklopedisi” adlı eserinde eşcinselliği “Ahlaksızlık (Cinsel)” başlığı altında ele almıştır. Carter eşcinselliğe dair ipuçlarını Uranüs’te (diğer özelliklerinin yanı sıra, aykırılığın yöneticisi) ve Neptün’de (diğer özelliklerinin yanı sıra, sırların, aldatmacanın ve gizli saklı şeylerin yöneticisi) görmüştür. Mesela, Uranüsü güçlü açı almayan birinin, özellikle Venüs de etkili olduğunda, eşcinselliğe en yatkın kişi olduğunu düşünmüştür.

Eşcinsellik cinsel alanda daha kabul edilebilir bir duruma geldikçe, aynı-cins yönelimi zor açılara ve olumsuz yerleşimlere atfeden astrolojik spekülasyonlar yavaş yavaş terk edilmiştir. Çağdaş astroloji topluluğu, geleneksel olmayan cinsel yönelimlere karşı oldukça hoşgörülüdür ve günümüzde artık güneş burcu bazında eşcinsellere özel hazırlanmış aşk ve romantizm kılavuzları bile bulunmaktadır. Yine de hala doğum haritası üzerinden cinsel yönelim tespiti konusunda herhangi bir görüş birliği bulunmamaktadır.

Charles Carter, An Encylopedia of Psychology Astrology 

Wayne Dynes, Encylopedia of Homosexuality

Çeviren; Çiğdem Branco Nunes

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags:

Benzer Makaleler

Menü