Astroloji ve Numeroloji

Numeroloji, astroloji gibi karakter tanımlamada ve geleceği öngörmede kullanılır. Yahudi mistizminde popüler olan Kabalada (Kaballahala, Kabalah, Kabbala, Qabbalah olarak da geçer) alfabeyi oluşturan harfler sayılarla eşleşir.  Kişinin ismini oluşturan harfler toplanır, sonuç olarak çıkan sayı kişinin temel karakterine eşdeğerdir. Bu, astrolojik Güneş burcu olarak tanımlanabilir. Ayrıca kişinin doğduğu tarihi oluşturan sayılar toplanarak ikinci sayı elde edilir; bu da davranış tarzı olarak tanımlanabilir.

Kabala tradisyonu yoluyla gelişen modern numerolojinin kökeninde Yunan filozof ve matematikçi Pythagoras’ın sayı mistizmi vardır. Buna göre burçların cinsiyetlerinde tek sayılar eril, çift sayılar dişildir. Zodyakta birinci burç (Koç), üçüncü burç (İkizler), beşinci burç (Aslan), yedinci burç (Terazi), dokuzuncu burç (Yay), onbirinci burç (Kova), eril (maskülen) olarak sınıflandırılır;  ikinci burç (Boğa), dördüncü burç (Yengeç), altıncı burç (Başak), sekizinci burç (Akrep), onuncu burç (Oğlak), onikinci burç (Balık) dişil (feminen) olarak sınıflandırılır.

Numerolojide gezegenler (ışıklar Güneş ve Ay dahil) farklı sayılarla gösterilir. Farklı numerolojik sistemler farklı korelasyonlara yarar sağlar. Kabalistik sistemde Güneş 1 veya 4, Ay 2 veya 7, Jüpiter 3, Merkür 5, Venüs 6, Satürn 8 ve Mars 9 sayısı ile ilişkilendirilir.  Yeni gezegenler keşfedildiğinde bu sistemin modifiye edilmiş haliyle, ışıkların sayısı olan Uranüs (4), Neptün (7)  ile bağlantılandırılmıştır.

Eveleyn Dorothy Oliver

Çeviren. Gülden Bulut

Kaynaklar:                                                                                                                                   

Cheiro Hamon, Astrology and Numbers     

 Fred Gettings, Dictionary of Astrology     

Wynn Westcott, The Occult Power of Numbers                                                                                                                                                                        

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags: ,

Benzer Makaleler

Menü