5. Ev Ne Anlatır?

Geleneksel astroloji düşüncesinin beşinci evi çocuklar olarak gördüğünü bilmeyen yoktur. Birkaç hocam geleneksel yaklaşımla ders işlerdi ama beşinci evin kadın haritasında çocukları temsil ederken, erkek haritasında yaratıcı çabayı temsil etmesi gibi cinsiyetçi bir tutuma sahipti. Bugün artık farklı bakıyoruz –erkekler de çocuk yapmayı önemseyebilir, ayrıca kadının erkekten daha az yaratıcı olduğu düşüncesini de ortadan kaldırdık. Beşinci evin, çocuklara yönelik tavrımızı gösterdiğini söylemek daha uygun olur.

Günümüz dünyasında davranış ve öncelikler, çocuk yapacak mısın yapmayacak mısın baskısından daha önemli görülür. Bu davranış ve öncelikler beşinci evin girişindeki burç ve o evdeki gezegenler tarafından gösterilmektedir. Çocukların doğum zamanlaması ve çocuklarınızın hayatındaki büyük gelişmeler genellikle beşinci evde ve buradaki gezegenlerdeki transitlerle ilişkilendirilir. Çocuklara dair hisleriniz ve tutumlarınız çocuk yetiştirme eylemlerinize ve çocuğunuza şekil verme, onlarla ilişki kurmanızda önemli bir yere sahiptir. Çocuklarınızın nasıl olabileceğini –Güneş burçlarını dahi- beşinci eve bakarak analiz edebilirsiniz. Ayrıca, beşinci ev sizin kendi içsel çocuğunuza tavrınızı da gösterir, ki bu da beşinci evin diğer konularıyla içli dışlı olma yetinizi etkilemektedir. Eğer çok az yetişkinin yapabildiği gibi, gerçekten çocuksu olabilirseniz, ancak böylelikle kendinizi ifade edebilir, yenileyebilir ve çok daha yaratıcı olabilirsiniz. Hatta, kendi çocuğunuzun ya da hayatınıza giren çocukların yaratıcılığını besleyebilirsiniz. Beşinci ev, yaratıcılığınızın en büyük kaynağını ve bunun ifade bulduğu yolu tarif eder. Mesela, Beşinci evi Akrep olan kişi, psikoloji ve psikoterapi alanlarında sunabileceği yaratıcı bir şeye sahiptir. Şayet kişi yalnız kalma fırsatı yakalayıp derinlikli ve iç gözlemsel olursa, çok daha başarılı olabilir. Beşinci evinde İkizler olan kişilerse, yaratıcılıklarına diğerleri ile beyin fırtınası yaparak çok daha kolay ulaşabilirler. Siz de kendi beşinci evinize bakın ve yaratıcılık konseptini geleneksel algıyla sınırlamayın. Beşinci evinde Yengeç Mars olan birisinin, bir dolap için saklama modülü tasarlaması, muhtemelen bir resim ya da şiirden çok daha pratik olacaktır. Beşinci ev Boğa ise, yaratıcılık peyzaj sanatı şeklinde kendini gösterebilir. Beşinci evinizi anlamanız, yaratıcı yeteneklerinizi keşfedip geliştirmenize yardım edebilir. Bu, beşinci evin burcunu kapsadığı gibi, içindeki gezegenleri ve beşinci ev yöneticisinin bulunduğu ev ve burcunu da kapsar. Ayrıca, Güneş’in burç ve ev yerleşimine bakmak isteyebilirsiniz, zira beşinci evin asli yöneticisidir.

Akıl hocam, Rod Chase’in keşfettiğine göre, yaratıcı insanların birçok meşhur olmuş çalışması Güneş burçlarını yansıtmakta – buna bir örnek olarak, Yengeç burcu Whistler’ın annesinin portresini yapması ile ünlü oluşu verilebilir. Farz edin beşinci evinizde Satürn var, bu pozisyon birçok astrolog tarafından yaratıcı başarının önünde bir engel olarak görülür. Kendinizi yaratıcı olmadığınız konusunda kandırmayın, çünkü hepimizin bir beşinci evi var ve hepimiz yaratıcılığın şahsiyet markasını bünyemizde taşıyoruz. Satürn oradaysa, yaratıcılığın engellenmesi hali içsel korkular ve kısıtlamalardan doğuyor olabilir – belki de kendinize mükemmel olmanız gerektiğini aksi halde denememenizi söylüyor olabilirsiniz. Ya da bir otorite figürü size böyle şeylerle uğraşmanın zaman kaybı olduğunu ve onun yerine daha ciddi kariyer hedefleri koymanızı söylemiştir.  Haritanızda böyle bir yerleşimle, yaratıcılığınızın en iyi meyvesi Satürnyen bir doğaya sahip olur ve belki bu çömlekçilik ya da heykeltıraşlık olabilir. Muhtemelen yaşlandıkça yaratıcılığınız artacaktır. Büyükanne Moses 20. yüzyılın ortalarında Amerikalı bir ressamdı ve geçkin bir yaşa gelmeden resim yapmaya bile başlamamıştı, gel gelelim onun ilkel tarzı sanat tarihinde yer edindi ve en iyi müzelerde sergilendi. Doğum saatinin bilindiğini düşünmüyorum ama tahminim Satürn’ünün ya da Oğlak burcunun beşinci evle bir ilişkisi olduğu yönünde.

Donna Cunningham, Astrological Guide of Self Awareness

Çeviren: Serkan Önder

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü