Venüs Boğa Burcunda

5 Temmuz’a kadar Venüs Boğa burcunda ilerleyecek.

Bu süreci daha yakından anlamak için İnanna’yı anlamalı. İnanna, Sümer mitolojisinde aşk tanrıçası* olarak bilinir. Aynı zamanda doğurganlık tanrıçasıdır da.  Sümer inancına göre toprakları verimli kılmak, dölyatağını doğurgan kılmak için hükümdarın kutsal görevi yılda bir kez, aşk ve doğurganlık tanrıçası  İnanna’nın rahibelerinden biriyle evlenmektir. Venüs’ün Boğa burcundaki yerleşimini karşılayan bu olay, sadece fiziksel dürtülerle hareket emek dışında kurduğumuz ilişkilerin verimlilik yaratabileceğini de gösteriyor. Tabi verimliliğin maddi düzeyde olabileceğini de belirtmekte yarar var. Çünkü toprak ne kadar gerçek ne  kadar maddeyse bu zaman aralığında kazanılacak olan, aynı zamanda maddi düzlemdeki sağlamlık olacaktır.

Peki, dürtüsellikte aşırılığın başka ne türlü sonuçları olabilir? Şimdi başka bir kareye göz atalım! Sümer mitolojisinde bolluk ve bereket veren aşk tanrıçasının rahibeleri kutsal  fahişelerdir.  Örneğin, Venüs tapınağının rahibesi, tapınağın açık kapılarından geçip giderken müziğe uygun olarak dans etmeye başlar. Hareketleri zariftir. Tapınağına gelmiş yabancıyı selamlar. Özel odalarında, tapınağın otları ve çiçeklerin kokularıyla yabancıyı yıkar. Ona eğlenceli öyküler anlatır, aşk hikâyelerini konu eder. Kutsal fahişe yabancıya karşı giysisini çıkarır ve onu Venüs heykelinin önünde diz çökmeye çağırır. Yabancı, aşk tanrıçasının önünde çöker, istekle ve aşkla kadınla beraber olur. Bu sahnenin aşırılık içinde tekrarlanışı  zevkin kölesi olma halini anlatıyor. Bu süreçte, Boğa’nın karşıt burcu Akrep burcunun gölge özelliklerini yaşamamaya dikkat etmeliyiz.  Çünkü huzursuzluğu, acımasızlığı, gaddarlığı, sapkınlığı, kıskançlığı, aşırı sahiplenmeyi de hayatlarımıza buyur edebiliriz.

Bunları bilerek zihnimizi huzura odaklayalım biz. Bir çınar gölgesinde denizin iyot kokusu eşliğinde uykuya dalmayı düşünelim. Yer bizi üzerinde tuttuğu müddetçe ona güvenelim. Onun verimli topraklarında geleceğin kaygılarını men edelim, geçmişin tozu toprağını unutalım. Bir zaman için de olsa doğanın kollarında uykuya dalalım…

*İnanna aynı zamanda savaş tanrıçasıdır. Venüs’ü arketip olarak karşılar. Neden böyle bir eşleşim olduğunun geniş anlamını Mitolojik&Astroloji ve Psikoloji adlı kitabımda okuyabilirsiniz.

Gülden Bulut, Haziran 2017

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü