Boğa Burcu

Genel Bakış ve Kişisel Özellikler

Boğa burcu, zodyaktaki en eski burçlardan biridir. İnsanlık için dönüm noktası olan, boğanın evcilleştirilmesi dönemine denk gelir. Boğa çağında (MÖ. 4000-2000) antik uygarlıklar boğa gücüyle yapılan işlerle gelişmiş ve sabanın keşfedilmesiyle zirai kazanç yükselmiştir. Bu periyotta boğa en önemli inanç sembollerinden olup, verimlilik ve yaratıcılık simgesi olarak kabul edilmiştir. Güneş Boğa burcundayken, bahar döneminde, doğa renklenmeye ve çiçek vermeye başlar. Bu zaman aralığı, hoşluk ve rahatlama verir. Bu verimlilik mevsiminde doğa zenginleşir.

Gücü ve dayanıklılığı korumasıyla bilinmesine rağmen Boğa burcu, yumuşak ve kolayca akan bir enerjidir, bir şeydeki tutkusu yavaşça artar. Bu burçta doğanlar yavaş yavaş, kendini yormadan hareket ederler ve hayattaki iyi şeyleri takdir ve şükranla karşılarlar. Canlı ve dinamik burçların ani ihtiyaçlarını hemen karşılayamazlar. Zaman verirler ve çekici doğalarıyla karakterlerindeki derinliği ortaya çıkarırlar. Boğa tarzı destekleyici, huzur verici ve teskin edicidir. Kuru ve topraksı doğası, ne hava elementinin illüzyonlarına ne de duygusal heyecanlara mahal vermeden gerçekçi yaklaşımlar gösterir.

Boğanın hediyesi, sabitlik ve dayanıklıklıktır. Boğalar sık sık düşüncelerinde sabit olmakla ve değişiklik yapmada oldukça yavaş olmakla suçlanırlar. Fakat onların görüşleri yavaşça oturur ve düşüncelerinin olgunlaşması zaman alır. Bu da gelişi güzel harekete karşı onlara istikrar ve devamlılık kazandırır. Sabitliği ve devamlılığı, karşıdan inatçılık olarak görülebilir. Boğa ne zaman bir hata yapsa güvence veren, itaatkar yapısından bahseder. Sık sık bir boğayı harekete geçiremeyeceğiniz söylenir. Doğalarının agresif olmamasına rağmen savaş için kaldıklarında  gücünü sonuna kadar kullanır. Boğaların durgunluk ve sükunetleri görülen nadir yeteneklerindendir.

Boğalar doğal olarak sakindir, öfkelerini kaybetmeleri nadirdir. Öfkelerini gösterdiklerinde gerçek güçleriyle teması yitirerek yaralanabilirliklerini gösterirler. Öfkelerini hafifçe göstermezler, bundan dolayı hareketi duygusal karmaşıklıklar içerir. Eğer boğa kaybederse tekrar öfkeyle dolar. Acımasız fiziksel saldırılar, mental ve önceden planlanmış saldırıdan ziyade gürültü yapar. “Boğa Çin dükkanında” atasözünde olduğu gibi onun yok etmek için bir nedeni yoktur. Azgın boğanın gücüyle kıyaslandığında çevresi kolayca kırılabilir. En sonunda tutkularının yoğunluğundan dolayı en çok sıkıntı altında kalacak kişiler de onlardır. Kendi duygusal hayatını dürüstçe ifade etmek konu olduğunda zodyakta en az iletişim halince olan burçtur Boğa.

İlişkiler ve aşk çok önemlidir Boğa için. Bundan dolayı aşkın özensiz halinden ve yüzeysel romantiklikten uzak kalır. Burç Venüs tarafından yönetilir. Venüs, Boğanın topraksı doğasıyla fiziksel istekler ve duyumsal arzularla birleşir. Duyumsal şeyler Boğanın zevk kaynağıdır. Bu nedenle güzel giysiler, yumuşak ipekler, kadifeler, mücevherler, sanat eserleriyle sık sık ilgilenir. Eğilimleri genellikle gelenekseldir ve tartışmaya açık değildir. Ancak duyumsallıkları sayesinde renkleri, kokuları, dokuları, tatları, sesleri ahenkli karıştırmada gerçekten yeteneklidir. Uyum isteklerinden dolayı çirkinden, ucuzdan kaçarlar, Bu durumda diğerleri tarafından materyalist olarak yanlış anlaşırlar. Duyusal ifadeleri, çevrelerini süslemeleri ve rafine ortamalar yaratmaları iç dünyalarının uzantılarıdır.

Aşık olarak Boğalar fiziksel ve cinselliğe tutkun olarak bilinirler. Fakat Boğa’nın dürtüselliği yüksekken imajinasyonu aşağılardadır.  Her zaman geleneksel ve muhazafakar olana yönelir, yeniliklerden hoşlanmaz. Güven ve istikrar ilişkisindeki temel niteliklerdir. Bu burç yüzeysel ilişkiler ve açık evlilikler insanı değildir. İlişkilerde duygusal oyunlardan ve karışıklıktan hoşlanmaz. En kötü huyu olan kıskançlığıyla ünlüdür. Boğalar kıskançlığa diğer burçlardan daha fazla eğilimlidir. Kıskançlığını direkt ve açık bir tavırla sergilerler. Çünkü onlar için ilişki taahhüttür ve ağır sorumlulukları vardır.

Bazı Boğalar, sahip olmakla ilgili aşırı istekli ve hırslı gözükürler. Herşeyi somut, güvenilir ve pratik  hale döndürmek isteyen basit mental bakışları vardır. Bundan dolayı Boğa için gerçek ve gerçek olmayan vardır. Soyut kavramlarla mücadele ettikleri doğrudur ve bu nedenle mental çeviklik, özgünlük ve orjinalliğin burcu değildir. İlgilendikleri şeyler belirlenmiş ilkeler etrafında döner, bu nedenle tarih aşığıdırlar. Ev hayatlarında geleneksel değerlere bağlıdırlar. Ticarette kanıtlanmış teminatlara, antikalara, zaman içinde değer kazanmış mülklere, yatırım yapmayı severler.

Toprak elementinin ilk burcu Boğadır, kişiliği kaya gibi serttir. Onu toprağa çeken eğilimler vardır. Ruhsal gücünün kaynağı doğadır. Tarım ve ziraat Boğaya aittir, burcun erken dönem köklerine işaret eder. Verimlilik anahtar sözcüğüdür. Hiçbir şey Boğaları fiziki formları uyum ve güzellik konsepti içine koymaktan daha mutlu yapmaz. Duygusal ve zihinsel olanda aşırıya kaçmadan sadece “yapma” eylemi onlara gerçek rahatlama duygusu verir. Bir projeye başladıklarında sağlam duruşlarıyla parlarlar. İçlerinde diğer burçlardan daha çok güç saklarlar.

Yöneticilikler

Venüs burcun yöneticisi ve gündüzcü üçlülük yöneticisidir

Ay, burcun yücelim burcudur. Ve gececi üçlülük yöneticisidir.

Mars Boğa burcunda zararlıdır.

Tipik Özellikleri

Geniş alın, büyük baş, gözler ağız ve dudaklar genellikle belirgindir. Koyu renk saç ve ten rengi. Güçlü ve kısalığa meyilli boy.

Klasik Yöneticilikler

 

Yön: Tüm toprak burçları güney ile ilintilidir. Boğa güney doğuyu tanımlar.
Anatomi: Boğaz, boyun ve omuzlar
Hastalık: Boğa hastalıkları boğaz ve boyunu etkiler, boğaz ağrıları, bademcik, boğazda iltihap, akıntı ve apse.
Yerler: Atların ve büyükbaş hayvanların veya onların aletlerinin tutulduğu ahırlar. Toplu konutlardan uzakta çiftlik arazisi veya mera arazisi. Bungolav tarzı evler, alt kattaki odalar veya mahzenler. Bir toprak burcu olarak Boğa, yere yakın yerlerden aşağı inildiğini gösterir.
Ülke & şehirler: Polonya, İsveç’in kuzeyi, Rusya, İrlanda, İsviçre, Kuzey İtalya, İran, Kıbrıs, İran. Fransa’da Lorraine ve Nantes; İtalya’da Parma, Bologna, Palermo, Mantua, Sienna ve Brescia; İsveç’te Karlstad, Rusya’da Novgorod; Almanya’da Wurzburg ve Leipzig.
Renkler: Topraksı renkler. Kahverengi, kiremit rengi, bej – ama özellikle yeşil.
Taşlar & Metaller: Taşlar ve metaller, burçların değil gezegenlerin yönetimindedir. Ancak zümrüt yeşil renginden dolayı Boğa burcuyla bağlantılıdır. Venüs ile olan ilişkisi nedeniyle Boğa’nın, bakır, demir sülfit, ak mermer, lacivert taş ve sarı yakut ile yakınlığı vardır.

 

Geleneksel tanımlar

Hayvani burçlar geleneksel olarak dört ayaklı hayvanlarlarla sembolize edelir. Bu burçlar sosyal boyutlarda eksik olabilir, duygusal tepkilerde hayvana özgü bir şekilde tepki göstermeleriyle ünlüdür. Bu da kibarlıklarının zayıf hatta kaba olmalarına işaret eder.ve duygularına hayvansal bir tepki gösterme, bazen kibarlık ve kibar tavırların zayıf bir şekilde takdir edilmesine işaret eder.

 

Ünlü Boğalar:

Kraliçe Elizabeth II  Doğum Tarihi: 21 Nisan 1926

Orson Welles  Doğum Tarihi: 6 Mayıs 1915

Leonardo Da Vinci Doğum Tarihi: 23 Nisan 1425

Eva Peron  Doğum Tarihi: 7 Mayıs 1919

Tony Blair  Doğum Tarihi:  6 Mayıs 1953

William Lilly  Doğum Tarihi: 1 Mayıs 1602

 

Deborah Houlding

Çeviren: Gülden Bulut

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags: ,

Benzer Makaleler

Menü