Terazi Burcu

Yönetici Gezegen : Venüs

Evi : 7

Açısı: Karşıtlık

Polarite: Yang

Element : Hava

Nitelik : Öncü

Perspektif: Sosyal

Psikolojik İhtiyaçlar: Uyum, Yakınlaşma, Adalet, Güzellik, Partnerlik, Barış, Denge, Sosyal Yakınlık, Eşitlik

Arketipsel Karakterler: Venüs / Afrodit, Barış getiren, Sosyal Kelebek, Aşk Tanrıçası, Diplomat, Karizmatik, Sunucu, Sevgili, Arabulucu, Sanatçı

Davranışsal Özellikler ve Konular:

Sosyal bağlantılar:

Kolektif burçlardan ilki olan Terazi’de bu durumdan dolayı sosyal bilinçlilik vardır. “Bağlantı” temel ihtiyaçtır. Bu nedenle Terazi davranışı, diğerleriyle uyumlu bağlantılar kurmak üzere yoğunlaşır. “I Ching” de yazıldığı gibi. Bağlantının temel prensibi olan şefkat, dünyadaki tüm ilişkilerde en önemli öğedir.

Terazi’nin esas yeteneklerinden biri insanları konuşmanın içine çekmek ve konuşturmaktır. Belki de gelmiş geçmiş en iyi sunuculardan biri olan Johnny Carson’ın Güneş’i Terazi’dedir. Aslan’ın amacı “ilgi çeken” olmak iken, Terazi’nin amacı diğeri ile “ilgili”olmaktır. Terazi’nin öncelikli özelliği insanları cezbetmek ve onları rahatlatmaktır.

Terazi adab-ı muaşeret konularıyla çok ilgilidir. Her kültür kendi geleneklerine, adetlerine ve görgü kurallarına sahiptir, bunlar toplumsal sözleşmeyi oluşturur. Kültürel beklentiler kişilerin saygılı ve zevkli olmasının toplumun üyeleri tarafından onaylanmasını garanti eder. Terazi dürtüselliği bir tür sosyal kayganlaştırıcı görevi görür, farklılıkları yumuşatır ve tartışmaların arasını bulur. Terazi’nin en önemli özelliklerinden biri etiket kuralları, ahlaki davranışlar ve kibarlık bilincine sahip olmasıdır. Karakterdeki bu tarz gelişmeler yumuşak ve harmonik çalışan bir kültür ortaya çıkarır.

Güzellik dürtüsü;

Terazi, sanattaki ve doğadaki güzellikleri derinden takdir eder. Bu estetik gelişim; uyum, denge, simetri, ritim ve orantı için içgüdüsel bir takdire neden olur. –kısaca, bu özelliklerin toplamı güzelliği sağlar ve aklı keyifle yüceltir. Boğa’nın aksine, o duyulara bağlıdır, Terazi’nin güzelliği daha çok soyut (hava) doğayla alakalıdır. Müzik, dans ve resim bu tanıma uyar. Terazi’nin bu özelliği davranışsal olarak da kendini gösterir. Hareket zerafeti ve anlatım güzelliği olarak da karşımıza çıkar.

Adaletin Terazileri;

Terazi ile adalet prensibi uyanır. Koç eylem burcuyken, Terazi dayanışma burcudur, partnerlikte beraber hareket etmektir. Terazi her zaman “hikayenin iki farklı tarafı”nın olduğunun acı verici bir şekilde farkındadır. Sosyal bir hava burcu olarak, Terazi zihinsel değişimle ilgilidir. Diğer insanları neyin eşsiz yada farklı yaptığına dair doğuştan gelen bir ilgi vardır. Dolayısıyla, farklı bakış açıları Terazi için büyüleyicidir. Bir gelişim evresi olarak, Terazi tarafsız farkındalığımız için kapasitemizin üstünlüğünü temsil eder. Terazi burcu, iletişimin; diğerlerinin seviyesi ve ilgisine göre uyumlulaştırıldığı, toplumsallaştırılmış konuşma kapasitesini temsil eder. Terazi’de uzlaşma için doğal bir anlayış, adalet ve içgüdüsel bir diplomatlık vardır.

Bıktırıcı Sevimlilik:

Terazi, eşit haklar ve fırsatlar kazanma amacıyla öncelikle diğer insanlara odaklanır. Bu da daha sonra Terazi burcunu yerine oturtup sakinleştirmek amacındaki kişiyi zora sokan entelektüel bir bağımsızlığa yol açar. Terazi benliğe cool bir ilgisizlikle yaklaşır, görüşü tarafsız ve önyargısızdır. Yine de, iki tarafı da görme yeteneği çok ekstremleştiğinde Terazi kaçamak konuşabilir, yavan olabilir ve kararsızlaşabilir. Kişilikte çok fazla uyum sağlama isteği, etkileşim sistemini dengelemek için diğer kişilerin çok fazla agresif davranmasına zemin hazırlayabilir. Terazi’nin “herşeye rağmen barış” felsefesi aslında diğerlerinde bencil ve zorba davranışlara neden olarak geri teper. Bu nedenle, çok fazla çalışan bir Terazi, Bağımlı Kişilik Bozukluğu’nun astrolojik dengidir.

An Introduction To AstroPsychology, Glenn Perry

Çeviren: Nur Kılınçer, Akademi öğrencisi

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü