Salgınlar ve Astroloji

Tarih tekerrürden ibarettir, salgınlar da bunun bir parçası. Kaynaklara göre bilinen en eski salgın Roma İmparatorluğu zamanında gerçekleşmiş. 541 yılında gerçekleşen salgın  Roma ordusunu oldukça zayıflatmış. İlk küresel veba salgınına adını imparator Justisyen veriyor: ve Justisyen vebası olarak adlandırılıyor. Kemirgenlerden geçen bu veba dile kolay tam tamına 300 yıl sürmüş. 541 yılında gökyüzündeki büyükler şöyle konumlanmış: Pluto Oğlak burcunda, Neptün Balık burcunda, Uranüs Başak burcunda, Satürn ise Akrep burcunda ilerliyor. Jüpiter Koç burcunda ilerlerken Pluto’ya kare yapıyor. Satürn her ne kadar Pluto’ya kapanan altmışlık yapsa da hala bir kontakt halinde. Böylesi küresel salgınlarda büyük tanrıları işbaşında ve birbirleriyle güçlü bir savaş içinde olmalarını beklememiz son derece olası.

Devam edelim. Justisyen vebası 542 yılının Nisan ayında İstanbul’da gözüküyor. Bizans tarihçilerinin yazdığı kaynaklarda günde 10.000 kişinin öldüğünü söylese de, modern tarihçiler bu sayının 240.000’e kadar çıkmış olduğu yönünde görüş bildiriyor. Nisan 542 yılında gökyüzü 541 yılı fotoğrafı ile hemen hemen aynı, tek fark Jüpiter’in Boğa’ya geçmesi ve bu sefer Oğlak burcundaki Pluto’ya 3 derecelik orbla altmışlık yapması. İşin bir diğer dikkat unsurun tutulmaların bu yıllarda İkizler ve Yay aksında başlayıp Boğa-Akrep aksında devam etmesi. Yine Nisan 542 yılında Mars Balık ile Neptün Balık kavuşum halinde. Salgının sıçramasına oldukça uygun bir pozisyon. Aynı zamanda Güneş, salgın İstanbul’a girdiğinde Koç burcunda bulunuyor. Aşağıda İstanbul’un haritası ile Jüstisyen Vebası başlangıç zamanı haritalarının karşılaştırılmasını görebilirsiniz.  (İçeride İstanbul, dışarıda Nisan 542) Ay ve Güneş Koç burcundaki transiti İstanbul’un Ay Düğümlerinden geçiyor. Neptün Balık transiti Uranüs ve Pluto Balık kavuşumun üzerinde. Bu etkileşim, Mars ile tetiklenmiş gözüküyor. Ayrıca İstanbul’un natal haritasındaki 8. Evdeki Güneş ve Neptün karşıtlığı transit Jüpiter Boğa ile tetiklenmiş. Ve transit Güney Ay Düğümü de natal Güneş’e doğru ilerliyor. Tabii bunlar sadece transit göstergeler, ikincil progres,  üçüncül progres, coğrafi astroloji doneleri ve hatta saros döngüleri de incelenmeli. Ama bu yazıda sadece belli başlı göstergeler üzerinden ilerlemek istiyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyayı kasıp kavuran bir diğer küresel salgın Kara Veba. Kara Veba Ortaçağ’da 1347 ile 1353 yılları arasında yaşanmış en çok ölüme neden olan, Avrupa’nın üçte ikisini yok eden, Asya’da ise 24 milyon insanın ölümüne neden olan bir facia. Toplamda 75 milyon insanın öldüğünden bahsediliyor. İşin ilginci salgınlarda başlangıç noktasının çoğu zaman İtalya olduğunu görüyoruz.  Vebaya ilk tutulan Cenevizler. Cenevizler evlerine giderken uğradığı limanlardan İtalya’ya bulaşıyor. İtalya salgınlarda ilk başlangıç noktası olarak çokça geçiyor. Frengi’de her ne kadar Amerika’dan gelmiş olsa da İtalya’da Napoli’de başlıyor. Ve İtalya’dan bütün Avrupa’ya yayılıyor. Şimdi sık sık kullandığımız Karantina kelimesi de İtalyanca ‘kırk’ anlamına gelen ‘quaranta’ sözcüğünden türemiş. Neden kırk diye sorarsanız, o zamanlar gemiciler 40 gün denizde açıkta bekletilirmiş salgından dolayı çünkü. Bunu ilk yapan da İtalyanlar olmuş. Ve isim de onların buluşu! Ölümler milyonlarca kişiyi bulmuş. Venedik’te 1347 yılında 100.000, Londra’da 1349 yılında 100.000, Floransa’da 85.000 kişi ve böyle devam ediyor ölüm rakamları. Peki bu yıllarda gökyüzü nasıl konumlanmış bir bakalım:

Pluto ve Uranüs Koç burcunda kavuşumda, Neptün Kova burcunda Satürn ise Balık burcunda 1347 yılında. Göze çarpan Pluto ve Uranüs’ün öncü burçlardan Koç burcunda olması, Satürn ve Güney Ay düğümünün Balık’taki birliktelikleri bir de. Jüpiter de bu ikiliye Balık burcunda bulunarak eşlik ediyor. Son derece beklenir bir şekilde Balık-Başak burcunda ağır giden gezegenlerin mutlaka bir yerleşimini gördük şimdiye kadar. Ve Pluto’nun da Uranüs ve Satürn ile mutlaka bir şekilde iletişimde olduğu bir dikkat unsuru. Yer altı tanrısı ölüleri kendi mekanına toplamak için zamanlama olarak başka bir tanrının da yanına yardımını almış gibi gözüküyor. 1353 bitiş yılında ise Satürn Uranüs kavuşumu etkin ve Boğa’da. Hesap kesilmiş olmalı!

Ve İstanbul’u oldukça etkileyen bir diğer salgın 1811-1812 yıllarında yaşanmış. 130.000 kişinin ölümüne neden olmuş adı ‘Büyük Kıran’ olarak geçiyor. Bu sefer Pluto Balık burcunda, Uranüs Akrep burcunda ve Jüpiter Boğa karşıtlığı ile, Boğa Akrep aksı daha sıkı çalışmış olmalı. Neptün Yay’da ve Pluto arasında bir kare var. Aşağıda İstanbul’un içte ve transitleri dışarıda görebilirsiniz. Transit ay Düğümlerinin Venüs Jüpiter kavuşumuna karesi, Jüpiter Boğa Güneş birleşimi ve Uranüs Akrep Pluto Balık yerleşiminin natal ile etkileşimi son derece açık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve son olarak 1918 pandemisine bakalım. İspanyol gribi olarak geçen salgın dünya nüfusunun her beş insandan birinin ölümüne neden olmuş.  Bu gökyüzü konumunda Neptün Aslan’da ve Satürn ile kavuşumda, Pluto Yengeç burcunda ve Güney Ay Düğümü ile kavuşumda. Ayrıca Uranüs Kova burcunda bu kavuşuma karşıt yapıyor.

30 milyondan insanın ölümüne neden olan, 1997 yılında en yüksek ölüme sebep olan Aids dünyanın başka bir kabusuydu. Yine Uranüs Kova burcunda, Jüpiter ve Neptün Oğlak burcunda kavuşumda, Satürn Koç-Güney Ay Düğümü kavuşumu Pluto’ya üçgen yapıyor.

2002-2003 Asya ve Kanada’da etkili olan Sars, dünya genelinde 916 insanın ölümüne neden oldu. Neptün ve Uranüs Kova burcundaydı. Pluto Güney Ay Düğümü ile aynı burçta Yay’daydı ve karşısında Satürn İkizler burcundaydı.

Çok ilginç bir şekilde Ebola salgınında Roma döneminde 541 yılında çıkan pozisyonlara benzer bir konum görüyoruz. Sadece açılar farklı. Oğlak’taki Pluto, Satürn Akrep ile kapanan altmışlık yapıyor.  Neptün yine Balık burcunda, Bu sefer Balık burcundaki Neptün, İkizler burcundaki Jüpiter’e kapanan kare yapıyor.

Ve tabii ki şimdi hepimizin içinde olduğu başka bir salgını yaşıyoruz. Korku ile karışık bir durum yaşadığımız. Ölüm korkusu (Pluto) yine iş başında, bu sefer yaşlıları (Oğlak) hedef almış. Mars ile tetiğe basılmış durumda. Uranüs Boğa yerleşimi ayrıca toprak burçlarındaki Jüpiter-Pluto-Mars-Güney Ay Düğümü yerleşimleri işin rengini iyice arttırıyor. Neptün Balık’ta virüs yayılmakta sınır tanımıyor. Gökyüzü mükemmel bir şekilde eş zamanlılığını gözler önüne seriyor. Ama Aristoteles’in evren hiyerarşisinden en altta olan Ay altı canlılardan özellikle insanlara bu olanlar ne demek istiyor. Eskinin ölümü neden bu kadar çok isteniyor. Kapitalist sisteminin çöküşüne mi hazırlıyor bizi olanlar. Ölümle burun buruna gelmek bize, bir gün er geç çürüyecek insanlara ne hissettiriyor?Hades’in eli omzumuzda. Bizi evlerimize hapsedenin (Yengeç tutulmaları) insana bir notu var aslında. Madde dediğimiz paranın, malın mülkün bizdeki anlamını değiştirmek istiyor. Ruhani olana yakınlaşmak, daha çok pasif ve edilgen olmamızı istiyor tüm olanlar. Sessizce sükunetle kabulü, değişime direnmemeyi…

Gülden Bulut, 22 Mart 2020

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü