Tüm İlerletim Teknikleri – Progressed Haritalar

Klasik antik çağlardan Orta Çağ ve Rönesans boyunca ve hatta yirminci yüzyıla kadar batı astrolojisinin tüm büyük isimleri birincil ilerletimlerle çalışmışlardır. Bu, Dorotheus ve Ptolemy’nin, Meşâullah ve Ebu Ma’şar’ın, Regiomontanus’un ve Ebu Ma’şar’ın tahmin tekniğiydi. Morin de Villefranche ve William Lilly’den Placidus’a kadar tüm astrologları anlamak için bu yöntemi anlamalıyız.[1]

Birincil ilerletim tekniği en eski kullanılan tekniklerden biri olup yaklaşık 1500 yıl boyunca etkin şekilde kullanılmıştır. Günümüzde çok sık kullanılan ikincil ilerletimler Güneş’in hareketini baz alırken üçüncül ilerletimler Ay’ın hareketi temelli hesaplanır. Birincil ilerletim tekniğinde ise esas olan dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesidir. Bilindiği üzere dünya tam turunu 24 saat içinde yapar ve bu süre içinde 360 derecelik bir yay tarar. Şimdi küçük hesaplamalar yapalım: 24 saat 1440 dakikaya eşit. Küçük bir hesaplama ile 1440’ı 360 dereceye böldüğümüzde 1 derecenin 4 dakikada tarandığını düşünebiliriz. İşte buradaki 1 derece 1 yıla eşitlenir. Bu noktada her saat kişinin 15 yılına karşılık gelir. (60/4=15)  Örneğin eğer natal haritadaki herhangi bir gezegen 3 saat sonra yükseliyorsa, bu o kişinin 45 yaşında o konuların kişinin sağlığını, kimlik ve karakterini etkileyebileceğini öngörebiliriz.

Ve çokça merak edilen diğer ilerletim haritalarının ne anlama geldiğine kısaca bakalım son olarak:

Minor Progression (Küçük İlerletim) – Doğumdan sonraki bir ay, yaşamda bir yıla eşittir. Yani astrolojik olarak bir ay, bir yıl gibi kabul edilir.

Tertiary Progression (Üçüncül İlerletim) – Doğumdan sonraki bir gün, yaşamda bir ayı temsil eder. Bu yöntemde bir gün, bir ay olarak kabul edilir.

Converse Progression (Ters İlerletim) – Doğumdan bir gün önce, yaşamda bir yıla eşittir. Bu yöntem, zamanı geriye doğru işletir ve doğumdan önceki günlerin yıl olarak kabul edilmesini içerir.

 Ascendant Arc Progression (Yükselen Burç Yarıçap İlerletim) – Bu yöntemde gezegenler, ikincil ilerlemelerin yükselen burç tarafından geçilen derece kadar hareket ettirilir. Yani yükselen burcun hareket ettiği ölçüde gezegenler ilerletilir.

Symbolic Arc Progression (Sembolik Yarıçap İlerletim) – Bu yöntemde gezegenler, yıllık olarak belirlenen sembolik bir dereceye göre hareket ettirilir. Örneğin, her yıl için 3 derece veya 5 derece gibi belirli bir derece miktarı kullanılabilir.[2]

Tüm ilerletim tekniklerinde bir an olsun gözümüzü natal haritadan ayırmamalıyız. Çünkü natal harita potansiyeli gösterir ve kişi ancak bu potansiyele göre bir gelişim örgüsü oluşturabilir. Bu noktada bu yöntemi kullanıp haritada varolmayan bir potansiyelin gelişmesini beklememeliyiz.

Gülden Bulut, Eylül 2023

[1] The Basics: What are Primary Directions? – Martin Gansten

[2] https://en.wikipedia.org/wiki/Astrological_progression

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü