Sabian Sembolleri

Sabian sembolleri kendine has 360 sembolik kısa hikayeden meydana gelir, zodyakın her derecesi resmedilerek tanımlanmış ve 1925 yılında Marc Edmund Jones tarafından antik Mezopotamya kaynakları baz alınarak oluşturulmuştur.

Jones’un aklındaki planla, sınırlı yaşam deneyimi olan ruhsal yeteneği gelişmiş birini aramaya başladı. Bu kişi ona 360 derecelik zodyağın her bir derecesini basit bir şekilde bilinçaltının derinliklerinden bilince çıkaracaktı. Bu görev için Elsie Wheeler’i seçti. Elsie Wheeler eklem iltihabı hastalığı nedeniyle sakatlanmıştı fakat ruhsal yeteneği aşırı gelişmiş biriydi. Jones, proje için San Diego’da Balboa adında sessiz bir parkta ağaçların arkasındaki bir bank seçti, ama yine de yaşamının enerjisini hissedebilecekleri bir yerdi burası. Proje dört saatte, iki saatlik bölümler halinde tamamlandı. Jones beraberinde 360 kart getirdi ve önceden her karta 360 derecelik astrolojik açıyı yazdı. Elsie’nin rolü, aklından geçen resimleri, Jones’un karıştararak verdiği kartlar üzerinden tanımlamaktı, Jones ise bu resimleri yorumluyordu.

Seans sonrasında Jones kartları yıllar sonra ele alınmak üzere bir kenara koydu. Daha sonra hepsini listeledi ve hepsini astrolojik bir senaryo olarak tanımladı. Dane Rudhyar, Jones’un izniyle 1936 yılında bunları modifiye etti ,“The Astrology of Personality” adlı kitabına koydu. Bu kitabın basımıyla Sabian sembolleri ilk kez halkın dikkatine sunuldu, 1953 yılındaysa yeni yorumlar ekleyerek “Sabian Symbols in Astrology” adlı kitabını yayınladı.

Sabian sembolleri haritadaki gezegenlerin, noktaların, cuspların daha derin anlamları için kullanılır. Ayrıca yeniay ve dolunay derecelerinde, horary de, natal, progres ve transit haritalarda da kullanılabilir. Sabian sembollerini kullanımını hesaplamak için, gezegeni derece ve dakika olarak değerlendirmek gerekir. Her burç için 1° dereceden 30° dereceye kadar numaralandırılmıştır. Herhangi bir burcun 0° derecesi için bir okuma yoktur. Jones ve Rudhyar tarafından kullanılan metotta bir sonraki dereceyi okumak gerekir; eğer gezegen dereceden 1 dakika bile geçmisse bile diğer derece okunur. Bundan dolayı 15° Koç burcu 15° Koç olarak okunurken, 15° 01′ Koç, 16° Koç olarak okunur. Doğru sabian sembolünü hesaplamada, gezegen burcun çok başlarında veya çok sonlarındaysa ve özellikle bu dakikalarla bağlantılıysa kafa karıştırıcı olabilir. Eğer gezegen bir burcun 29° 01′ ile gelecek burcun 0° 01′ arasındaysa, bu 30° olarak okunur. Yani 29° 01′ Balık 30° olarak okunur. Yine aynı nedenden dolayı 0° 0′ 59″ Koç, 30° Balık olarak okunurken, 0° 01′ Koç, 1° Koç olarak okunur.

Gülden Bulut, 2015

Kaynakça;

Jones, Marc Edmund, The Sabian Symbols in Astrology,1969

Rudhyar, Dane, An Astrological Mandala; The Cycle of Transformation and Its 360 Symbolic Phases, 1973

Lewis, James, The Astrology Book, 2003

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü