Astrolojide Solar Ark Nasıl Kullanılır?

Solar Ark İlerletimleri, bir astroloji haritasının, sadece onun için olmamakla birlikte genellikle bir doğum haritasının, nasıl geliştiğini sembolize etmek üzere ilerletildiği, tahmine dayalı bir zamanlama tekniğidir. Doğum yerleşimleri ile ilgili önemli temas noktaları ve burç değişiklikleri bir kişinin hayatındaki önemli geçişleri veya anları yansıtabilir.

İkincil İlerletimler, “bir yıl için bir gün” tekniği olarak adlandırılan ve bir haritayı yaşamın her yılı için bir gün ileriye taşıdığınız veya hareketlendirdiğiniz (geliştirdiğiniz) bir teknik iken, 30 yaşına geldiğinizde haritanızın teknik olarak 30 günlükken nasıl göründüğünün ilerletilmiş halini göreceksiniz, bu da sembolik olarak bugününüz için bir yansımayı temsil eder (bu nedenle yalnızca daha hızlı hareket eden kişisel gezegenler – Güneş, Ay, Merkür, Venüs ve Mars – dikkate alınır); buna karşılık Solar Arklar (SA) temel olarak haritayı her bir yıl için bir derece ilerletir. Bu, daha yavaş hareket eden dış gezegenlerin de yorumlarımızda kullanılabileceği anlamına gelir.

Solar Ark çalışmalarıyla tanınan Astrolog Noel Tyl, modern gezegenleri yorumlarımızda dikkate almanın önemli olduğunu çünkü modern yaşamın bir zamanlar olduğundan farklı olduğunu ve daha hızlı ilerlediğini söylüyor.

Tüm Solar Ark gezegenleri birbirlerine aynı natal görünümü/mesafeyi koruyarak ileriye doğru kayacaktır (yani 90º aralıklı bir Natal Güneş-Ay kareniz varsa, SA Güneş ve Ay’ınız da 90º aralıklı olacaktır). O zaman dikkat edilmesi gereken şey, natal yerleşimlerinizle nasıl temas kuruyor olduğudur (açılar). İlerletimlerin doğası gereği, açılar birkaç ay boyunca geçerli olacağından, yalnızca 1º’lik çok dar orblar kullanılabilir. Kavuşumlara özellikle dikkat edilir.

Solar Ark İlerletimlerinde, yaşamın ilk 10-30 yılı içinde düşük (3., 6., 9. veya 12.) evlerde bulunan natal dış gezegenlerin hassas bir açıyla (AC, IC, DC, MC) kesiştiğini görebilirsiniz, bu potansiyel olarak benlik ve kimlik, aile ve ev ortamı, ilişkiler veya meslek ve yaşam yolunun büyük ölçüde yeniden yapılandırılmasını temsil eder.

Bazı Astrologlar Koç Noktasına (Kardinal Burçların 0º’si – Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) olan açıları da hesaba katarlar.

Bunu hesaplamak için, Güneş’in belirli bir tarihte kaç derece ilerlediğini (natal konumundan ne kadar uzaklaştığını) alır ve aynı “yörünge parçasını” diğer gezegenlere eklersiniz. Güneş yılda yaklaşık bir derece ilerlediğinden, herhangi bir gezegenin derece olarak kat ettiği mesafe, yıl olarak yaşınıza oldukça benzer. Solar Ark için ücretsiz bir hesap makinesini buradan kullanabilirsiniz.

Profesyonel bir danışman Astrolog, Solar Arkları genellikle transitlerden ve İkincil İlerletimlerden sonra, daha başarılı bir öngörü sistemi için diğer öngörü zamanlama teknikleriyle birlikte kullanacaktır. İşte bu noktada 3’lü kurallar devreye girebilir – Solar Ark haritasında önemli bir şey tespit edilirse, örneğin natal gezegenlere sert bir açı gibi, bu bir şekilde transitler ve/veya İkincil İlerletilmiş Harita veya diğer teknikler tarafından desteklenirse, o zaman daha doğru bir şekilde olası olarak öngörüde bulunulabilinir.

Solar Ark haritanız çıkarıldıktan sonra, diğer ilerletilmiş haritalarda olduğu gibi yorumlanabilir; önemli olaylar için natal yerleşimlerle (özellikle kişisel gezegenler ve hassas açılar) SA temas noktalarına ve SA gezegenlerinin bir durum değişimini veya yaşamda yeni bir aşamayı sembolize etmek üzere burç değiştirdiği zamanlara dikkat edilmelidir.

Örneğin, diyelim ki Natal Ay’ınız 12º Kova burcunda olsun, 33º yaşına geldiğinizde Solar Ark ilerlemiş Ay’ınız yaklaşık 15º Balık burcunda olacaktır. Çok temel bir yorum olarak, doğal içgüdüleriniz duygularınızı entelektüelleştirmek olsa da (Ay’ın diğer açılarından bağımsız olarak), Ay kabaca 19-20 yaşlarındayken Balık burcuna ilerlediğinden beri, sezgisel olarak daha yönlendirici, daha hassas ve algılayıcı olmuş, belki de mistik olana çekilmiş olabilirsiniz.

Natal Ay’ınız 3. evdeyse, Tüm Burç Ev sistemini kullandığımızda şimdi 4. evde olacaktır, bu da daha fazla içe çekilme, aidiyet arama, evde ve ailede zaman geçirme arzusu getirebilir.

Eğer SA Uranüs natal Güneşinize kare yapıyorsa, özellikle eğer bunu destekleyen transitler varsa, özgürleşme ve kimliğinizi değiştirme dürtüsü yaşayabilirsiniz. Eğer SA Satürn tepe noktası ile kavuşuyorsa, belki kariyeriniz ağır gelebilir veya bir tür ayrılık yaşanabilir, Mars’ın tepe noktanıza karşıt olması veya kariyer evi olan 10. evinizden geçmesi gibi benzer transitlerin yansıması varsa, burada bir çatışma veya ayrılık söz konusu olabilir. Eğer burada bunun yerine Neptün olsaydı, yolunuzu sorguluyor veya sınırlar koymak zorunda kalıyor olabilirdiniz, manevi cevaplar ve çözümler, mesleki çalışmalar arıyor olabilirsiniz.

Yukarıdaki durumda, Satürn aynı zamanda 3. evinizin ve 2. evinizin yöneticisi olacak, gelirinizi ve yerel çevrenizi, iletişimi, öğrenmeyi ve yerel seyahatleri birbirine bağlayacaktır. Eğer ilerletilmiş güneşiniz şu anda natal yükseleninizle kavuşum yapıyorsa, daha güçlü bir benlik duygusu hissedebilir, daha gerçek bir kimliğe bürünebilir, kendinizi parlatabilirsiniz.

Yükseleniniz Yay burcundan (Tüm Burç Ev sisteminde 3.ev Kova olarak) Oğlak burcuna geçerek Yay eğilimlerinize bir olgunluk ve gerçekçilik düzeyi getirmiş olacaktır. Atalarınızın bilgeliğine odaklanarak, dürüstlük ve geçmişten kalanlarla bir şeyler inşa etmeye yönelebilirsiniz.

 

https://www.twowander.com/blog/how-to-use-solar-arcs-in-astrology

Çeviren: Seçil Tuna

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü