Natal Horoskopta Ebeveyn Göstergeleri

Doğum haritasında ebeveynlerimiz nerede gösterilir? 4. ve 10. evlerdeki gezegenler ve bu evlerin girişindeki gezegenler ve/veya onları yöneten gezegenler tarafından mı tanımlanıyorlar? Yoksa başka bir yerde mi? 10. ev kompleksi ebeveyn (çocuğu dış dünyaya en çok hazırlayan veya koşullandıran) olarak belirtilirken, daha “gizli” olan ebeveyn dinamikleri 4. ile bağlantılıdır. Bazı metinler, babanın 4. ev olduğunu belirtir çünkü – dördüncü burç Yengeç’in (kadınsı, anne) doğal bağlantılara rağmen – bu ev, nereden geldiğimizle (babanın ‘tohumu’) ve soyadı ile ilgilidir.

Horary astrolojisi uygularken ebeveynleri belirli evlere atamak önemlidir, hatta hayati olabilir, ancak bence, haritadaki bir ev belirli bir kişiyi yönetmez. Her ev bir faaliyet alanını, bir yaşam alanını temsil eder. Burçlardaki gezegenler oyuncuları ve motivasyonlarını gösterirken, gezegenler arasındaki açılar, hikayenin olasılıklarını gösterir, ancak evler performansın nerede olacağını gösterir. İnsanlar belirli bir evi (yaşam alanını) “yansıtılabilir” ancak etkileri başka yerlerde de görülebilir.

Eğer ebeveynlerimizin (ve atalarımızın) ürünleriysek, onların etkileri, hırsları, arzuları hayatlarımızda belirlidir. Örneğin, paraya karşı tutumumuz bir veya her iki ebeveynle etkileşimimizden oluşuyorsa, bu doğum haritamızda 2. ev kompleksimizde görülür,  (o evdeki gezegenler, kasptaki gezegenler ve yönetici gezegenleri) ve parayla ilgili sorunların ortaya çıktığı tarihteki muhtemel transitler, ilerletimler, direction tarafından görülecektir. Bu evi inceleyerek, ebeveynlerimiz tarafından şekillendirilmiş varlıklara, kazançlara ve eşyalara karşı tutumumuzu ortaya çıkarabiliriz. (Tabii ki, burçtaki gezegenler bu davranışlarda önemli bir rol oynar: Örneğin 2. evdeki Ay, günlük harcamalarımızda konfor için veya hayatta kalma ve barınma için satın aldığımız şeyleri ortaya çıkarırken, Venüs kendi zevkimiz için para harcadığımız şeyleri gösterir.)

Bir eve bir ebeveyn atamaya çalışabiliriz ama ebeveynlerin çift olduğunu hatırlamak önemlidir. Örneğin, bazı yemek kitabı tarzı astroloji yorumları, 4. Evdeki Neptün’ü, bir çocuğun babasının olmaması olasılığını belirtir. Ama çocuğun annesi ne olacak? Belki de (Neptün) çocuğun daha iyi bir yaşam için özlem duyduğunu ya da kendi hırslarını bıraktığını (Neptün) gösterebilir. Neptün, yaşamı (ya da en azından çocuk tarafından görülen yaşam imajını) da tasvir etmiyor mu? Kadın,  kocası gittiğinde kayıp ya da mağdur hissetmiş miydi? Belki de daha büyük anlam veya maneviyat arayışındaydı. Bu durumda bir eve bir ebeveyn atasaydık hangisi olurdu?

Ebeveyn göstergelerini araştırmaya başladığımda, 4. evdeki Kova’da Merkür’le olan bir öğrencim Mark (aşağıdaki harita) bana çocukluk hikayesini anlattı. Babası evde Marksist edebiyatı seven ve genellikle aile içinde siyasi tartışmalara ve sosyal tartışmalara katılan bir sosyalistti. Annesi sık sık arkadaşlarını eve davet eden çok sosyal bir insandı. Bu haritada Kova’daki 4. Ev Merkür’ü her iki ebeveynin etkisini ortaya koyuyor gibi görünüyor. Ama daha da önemlisi, ev ortamından bahsediyor; ev algısı, gerçekleşen faaliyetler ve oradan alınan mesajlardan bahsediyor.

Ebeveyn hikayelerini toplamaya başladım ve bunlarda, 10. ve 4. evlerin içeriğinden ziyade ışıklar (Güneş ve Ay) ve MC ve IC’deki burçlar olarak kendi gösterdi. Baba ve anne algıları, sırasıyla Güneş ve Ay tarafından görülür. Ebeveynlerimiz hakkındaki algımızı ve farkındalığımızı, hayatımızı nasıl etkilediklerini ve onlar hakkında tanımlar. Buna ek olarak, Güneş ve Ay’ın düzenleyicileri, ışıklara “hizmet eden gezegenlerdir.

MC / IC ekseni, kişisel, derin köklü prensipler (IC) ve dünyadaki yerimizi (MC) şekillendiren ebeveynlerden aldığımız mesajlardan bahseder. Geriye dönüp baktığımızda, ilk başarı imajımız (MC) ebeveynlerimizden gelir: çocukların ebeveynleriyle dışarıdaki dünyada ile nasıl karşılaştırıldıkları ve kendi isteklerinin nasıl geliştiğini anlatır. Ağacı ‘çiçek açsın’ ya da açmasın, deneyimlerimizin tohumları IC’mizdedir. Ve MC’mizdeki meyvenin gelişimini besler, yetiştirir. IC’de miras alınan şey, MC’de sosyal ve iş temelli bir lens ile tezahür eder.

Frank Clifford

Çeviren: Gülden Bulut

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü