8. ev ve Anlamı

Sekizinci ev, en çok Plüto ve Akrep ile aynı kefeye konulmuştur ve görünürde alakasız manalara sahip olsa da olayın iç yüzünde alakalıdırlar. Öncelikle, finans, kaynaklar ve yakınlığımız olan diğerlerinin –arkadaş, aile üyesi hatta iş ortağının- kaynakları ile ilgilidir. Sekizince ev, ikinci evin zıddıdır, ki o da bizim kendi kaynaklarımızı, finans ve değerlerimizi ifade eder. Bu karşıtlık, bizimkiyle başkasınınki arasında bir dengeye ulaşma ihtiyacına parmak basar, kaynaklar arasında sağlıklı sınırlar çizerek başkalarıyla alma-verme dengesi üzerine çalışırız.

Sekizinci evin iki anahtar fonksiyonu seks ve yenilenmedir; Psikolojik gözlem bu ikisinin birbirine ait olduğunu onaylamaktadır. Terapistler ve teoristler, bilhassa da zihin-beden-ruh ekolü, mütemadiyen orgazm yaşamanın bloke olmuş enerjiyi çözdüğünü, fiziksel ve zihinsel olarak seni yenilediğini söyler. Sekizinci evinizin köşe bucak bir analizi, cinsel doğanızı anlamanın bir anahtarıdır. Sekse yönelik tavırlarınız, yaşadığınız zorluklar ve sizi tahrik eden durumlar bu ev vasıtasıyla okunabilir – bulunduğu burç ve içerdiği gezegenleri dikkate alarak. Astrolojinin size toplumun dayattığı şeylerin ötesindeki hakiki benliğinizi bulmanıza yardım ettiği bir diğer alandır. Mesela, şayet sekizinci evinizde Kova varsa (Yengeç yükselen kişiliğinin beklenmedik yüzüdür bu), sizi tahrik eden şey geleneksel veya “saygın” bir şey olmaz, aksine daha modern ve sıradışı olur. Bunun tasvip edilmemesinin toplumsal bir kısıtlamadan ötürü olduğu, sizinle alakalı olmadığının bilinmesi önemlidir. Hakikat şudur ki, toplum süreçte kimsenin canının yanmamasını gözetirken, sizin cinsel anlamda tam anlamıyla kendinizi ifade edip etmemenizle ilgilenmemiştir. Yine de, kabul görmemek Yengeç yükselenli hassas yapıdaki kişiyi yaralayabilir ve bazen seks gibi sekizinci ev konularında Kovasal bir kopuşa neden olabilir.

Sekizinci ev, yenilenme evidir ve buradaki burç ve gezegenler bizi neyin yenilediğini göstermektedir. Tabii ki, bu yenilenme biçimleri sekse ilaveten. İnsanlar yenilenme ihtiyaçlarını çok ciddiye almıyor, bu yüzden de birçok kişi kronik yorgunluktan muzdarip. Yenilenmeye, tıpkı iletişime, evliliğe ya da diğer yaşam alanlarına gösterdiğiniz kadar gayret göstermelisiniz. Richard Idemon, sekizinci evin birinci evle quincunx (150°) açıda olduğuna parmak basmıştı, yani sizi yenileyen şey günlük yaşam aktivitelerinizden oldukça farklı.

Haritanızdaki sekizinci ev, kendinizi yenilemenin yollarını size öğretebilir ve bu aktiviteleri daha bilinçli, amaca hizmet eden bir hale çevirebilir. Sekizinci evinde Balık olan kişi, örneğin, sinemaya ya da sahile gitmeyi epey yararlı bulabilir. Sekizinci evinde Koç olan kişi, hareketli egzersizler veya bir şeyler inşa etmek gibi fiziksel uğraşlar yoluyla yenilenebilir. Sekizinci evinde Boğa olan, bahçecilik veya ev bitkisi yetiştiriciliğini tazeleyici bulabilir. Bir dahaki tatilinizi sekizinci evinize göre planlayın, umduğunuzdan fazlasını bulabilirsiniz!  Sekizinci ev ayrıca ölüm ve yeniden doğuş evi olarak da bilinir ve yine buradaki tavır kritiktir. Her ölüm bir yeniden doğuştur, bu birinin ölümü de olsa, yaşamınızın bir fazı da olsa ya da kendi ölümünüz de olsa fark etmez. Eğer ölümün yalnızca bir illüzyon olduğuna tüm kalbinizle güvenirseniz, hiçbir kapı bir diğeri açılmadan kapanmaz ve böylelikle ölüm, bu güvene sahip olmayan birisine kıyasla sizin için apayrı bir deneyim halini alabilir. Mesela, sekizinci evinizde Yengeç varsa, o kişiye, yaşamınızın o fazına ya da yaşamın kendisine çok fazla tutunuyor olabilirsiniz ve bu yüzden de yeniden doğuş sürecinizi gereksiz yere geciktirirsiniz.

Donna Cunningham, Astrological Guide of Self Awareness

Çeviren: Serkan Önder

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü