Dispozitör

Dispozitör, bir diğer gezegeni dizen, düzenleyen gezegendir, çünkü diğer gezegen kendisinin asalet noktalarından birindedir. Örneğin, Jüpiter Boğa’da olduğunda, Boğa’nın yöneticisi Venüs, Jüpiter’i (kendi yerine) dizmiş/yerleştirmiş olur. Dizpozitörün genel durumu gezegensel güç üzerinde nüfuza sahip olabilmektedir.

Bir gezegenin dispozitörünün, yükselenin yöneticisi olması en istenilen yerleşimlerden biridir. Dispozitör düşüncesine göre bir gezegen başka bir gezegen tarafından yönetilen bir burçta olduğunda, burcu yöneten gezegen tarafından etki altına alınır ve doğasında değişim yaşanır. Buna göre, eğer Satürn, Jüpiter tarafından yönetilen bir burçta olursa, Jüpiteryen etkinin Satürn’ün içine işlediği göz önünde bulundurularak daha fazla Jüpiteryan daha az Satürnyen olacağı düşünülür. Bu fikir “Satürn, Jüpiter tarafından dizpoze edildi” veya “Satürn’ün dispozitörü Jüpiter” diyerek ifade edilir.

Birçok antik yazıda “Merkür’ün dispozitörü” üzerine tartışmıştır, Merkür’ün dispozitörünün olmadığını –İkizler’de veya Başak’ta bir gezegen olmadığı sürece kabul etmiştir. Ama Merkür mutlaka bir burçta konumlandığından, o burcun yöneticisi Merkür’ün dispozitörü olarak ele alınarak terimin mantığı burada uygulanır. Merkür’ün bulunduğu burcun yöneticisi, kararsız Merkür’ün geliştireceği nitelikleri belirleyen bir faktör olur.

@Gülden Bulut, Her hakkı saklıdır.

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü