İlerletilmiş Ay’ın Yorumlanması (İkincil İlerletim)

İlerletimlerde en sık kullanılan gezegenler daha hızlı hareket eden Ay, Güneş, Merkür, Venüs ve Mars’tır. Dış gezegenlere de uygulanabilir, fakat gök günlüğündeki bir günlük hareketin hayatın bir yılına eşit olması açısından, bu dış gezegenler doğum anındaki pozisyonlarından bir ömür boyunca yalnızca birkaç derece ilerlerler. Dolayısıyla ilerletilmiş haritalarda dış gezegenler doğum anındaki açıları vurgularlar. Fakat haritayı ilerletilince natal açılardan biri kesinleşiyorsa, o zaman bu ilerleme son derece önemli hale gelir – bundan daha sonra bahsedeceğiz.

 İlerletilmiş Ay

Yılda yaklaşık 12˚ hızla ilerleyen Ay, en hızlı hareket eden ilerletilmiş gezegendir. İlerletilmiş Ay’ın haritayla ilişkili olmayan iki özelliği vardır; bunlardan biri yaklaşık her iki buçuk yılda bir zodyakta burç değiştirmesi, diğeri de ilerletilmiş Güneş’le olan köşesel ilişkisidir – İlerletilmiş Ay fazı.

Diğer ilerletilmiş gezegenler gibi Ay da evlerden geçerek doğum haritasındaki gezegenlere açılar yapar. Diğer ilerletilmiş gezegenlerle kıyaslanınca Ay’ın hızlı hareket ediyor oluşu onun doğum haritasıyla diğer tüm ilerletilmiş gezegenlerden daha fazla etkileşim içerisinde olacağı anlamına gelir. Bu nedenle ilerletişmiş Ay, astrologlar için önemli bir temel gereç haline gelir.

Peki, ilerletilmiş Ay ne anlama gelir. Ben, kendi başına bir anlama gelmediği inancındayım. Bu cümle sizi şaşırttıysa, transitler dünyasını yeniden bir düşünün. Çoğu astrolog, Ay’ın doğum haritasına olan transitleri üzerinde çalışmaz, çünkü bu transitler çok sık olur; Ay her 27 günde aklınıza gelebilecek her şekilde haritadaki her şeye açı yapar. Eğer bu transitler bizi ciddi derecede etkileseydi, hayatımızda birkaç günde bir önemli değişiklikler olurdu.

Eskiler, bu hızlı hareketi görmüş ve Ay’a “Işığın tercümanı” adını vermişlerdi; bir gezegenden diğerine enerji taşıyan bir gezegen. Bu Ay’ı küçümsemek değil, aksine onu yüceltmektir. Zira Ay, kan pompalayan bir kalp gibi, haritaya can verir. Dolayısıyla Ay’a verilen mana, enerjinin taşıyıcısı idi.

Astrolog, Ay’ın bu enerji taşıyıcısı anlamını ilerletişmiş Ay’a göre kolaylıkla şu şekilde açıklayabilir: Ay’ın kendi başına bir anlamı yoktur, o daha çok diğer gezegenlerin enerjilerini vurgulayıp ortaya çıkarır.

Buradan şu çıkarılır: ilerletilmiş Ay, öngörüsel bilgiler sunar fakat bunu yaparken natal ay anlamlarıyla – dişisellik, annelik, anaçlık vs – bezemez. Yani, karanlıktaki bir nesneye ışık tutan bir fener görevi görür ki dikkat, ışığın kaynağına değil, ışığın aydınlattığı nesneye yöneltilmelidir. Bu nesne bir zodyak burcu, bir doğum haritası evi veya bir gezegen olabilir.

Bu nesneleri daha dikkatli incelemek adına; zodyak burçlarından başlayabiliriz. Bir burçtan geçmekte olan ilerletilmiş Ay, haritayla ilişkili olmayan bir hareket sergilemektedir. Bu nedenle bilgi, insanın derin içsel âleminde olacak ve enerji, dünyaya temel bir yaklaşım olarak, neredeyse bilinçdışı düzeyde ifade edilecektir. Bir burçtaki ilerletilmiş Ay, o anda aradığınız enerji türünü, farkında olmadan yöneleceğiniz deneyim türlerini gösterir. Bu ihtiyaçlar, varoluşumuzun en derin kuytularından geliyor gibidir ve bu nedenle biz bu ihtiyaçları sorgulamaz, karşı koymayız. Onları özümüz kabul ederiz.

İlerletilmiş Ay Burçlarda

Zodyak burçları temelde iki tiptir: Yang – Ateş ve Hava, ve Yin – Toprak ve Su. Ay, bir Yang burcundan geçerken enerjinizi dış dünyaya yöneltmek istersiniz. İlerletilmiş Ay bir Yin burcundan geçerken, daha çok iç dünyanıza çekilirsiniz.

Koç: Yang/Ateş/Öncü

Hareket bağımsızlığı ve netliği. Buradaki istek, sonuçları göz önüne almadan özgürce hareket etmeyi deneyimleme isteğidir. İstediğinizi yapmaktır. Hayatınızın çoğu boyunca şu anki durumun parametreleri içerisinde hareket ederseniz, daha bağımsız hareket etmeye başlayacaksınız. İlerletilmiş Ay bu burçtan geçerken, meydan okumalarla ve zorluklarla karşılaşmak istersiniz; çünkü bilinçaltınızda, başkalarıyla yarışmak için kendinizi onlarla kıyaslayıp ölçmek istemektesinizdir. Dolayısıyla da, rekabetçi, agresif veya öfkeli olaylara karışırsınız.

Boğa: Yin/Toprak/Sabit

Koç’un ateşli rekabetçiliğinden sonra Ay, yorgun savaşçının rekabet isteğini kaybettiği ve güvenliğin daha sakin dünyasına yöneldiği Boğa burcuna geçer. Bu, sağlamlaşma evresidir. Daha sabırlı, daha sakin hissedersiniz ve rekabetçi dünyadan uzaklaşıp içinize çekilmeye başlarsınız. Buradaki mesele, yaklaşımın yavaşlığı, aceleciliğin azlığıdır. Sağlamlaşma ve daha büyük projeler daha çok zaman alır fakat getireceği faydalar da daha büyüktür. Burada anahtar kelimeler sabır ve sebattır. Ana istek, durumunuzu iyileştirmektir – hem duygusal, hem maddi, hem de manevi yönden. Bunu da yeni bir yer fethederek değil, hemen ayağınızın altındaki yerle ilgilenerek yaparsınız. Kendi kaynaklarınıza bakın, zira ihtiyacınız olan şeyi orada bulacaksınız.

İkizler: Yang/Hava/Değişken

Boğa’nın bereketli topraklarından, kendi özümüzün tarlalarından, merak ekini boy vermiştir. Birdenbire, bilgiye susarsınız ve bu bilgiyi ararken de iç dünyanın tepelerinden inip dış dünyanın kentlerine girersiniz. Buradaki anahtar kelime “bilgi”dir ve bilgiyi aramak için her şeyin ötesinde bir içsel motivasyon duyarsınız. Bilginizin temelini yükseltme, tehditkâr olmayan üretici bir şekilde fikirlere karşı çıkma isteği duyarsınız. Artık kitaplar, kurslar, diller, sohbetler ve insanlar hayatınıza akın etmeye başlayacaktır.

Yengeç: Yin/Su/Öncü

Arzularınız bir kez daha içe yönelir. Kurslar bitmiş, kişisel çalışmalara dönüşmüştür. İkizler Ay’ı sizi evinizden uzaklara götürdüyse, bu Ay sizi geri getirecektir. Eviniz ve aileniz odak noktanız haline gelir. Bu ilerletilmiş Ay döneminde temel ihtiyacınız, sizi besleyen kaynağı tanımak ve bu kaynağın güvenliğini sağlamaktır. Ana konular, zihin ve zihni besleme değildir artık. İstediğiniz şey hem kendinizi hem de başkalarını güvenli bir ortam içerisinde beslemek ve büyütmektir. Güvenli ortamımızı yuvamız sayar ve adımlarınızı içgüdüsel olarak oraya yöneltiriz.

Aslan: Yang/Ateş/Sabit

Şöminenin – aile ateşinin – emniyeti size güvenli bir merkez, bir temel verdi, ve şimdi siz bu temelden yola çıkıp yaratıcılığınızı keşfedecek kadar güçlü hissediyorsunuz. Becerileriniz, eleştiri veya meydan okumayla karşılaşmadığınız aile ortamının koruyucu sıcaklığında gelişti. Şimdi içgüdüsel olarak, yeteneklerinizi dünyaya göstermek istiyor, yeteneklerinize safça bir güven duyuyorsunuz. Burada ana istek yeteneklerinizi sergilemek ve bunları piyasada test etmektir. Bu, içinde safça bir aşırı coşku da içeren ifade ve hareket zamanıdır. Görülme arzusudur.

Başak: Yin/Toprak/Değişken

Yaratıcılık ve yetenek piyasasından başarı, başarısızlık veya her ikisi birden gelir. Sonuç ne olursa olsun, ilerletilmiş Ay Başak burcuna geçtiğinde, pratiklik konusu ana odağınız haline gelir. Aslan piyasasının makro lensinden bireyselliğin mikro lensine geçilir. Bu, ince ayrıntılarla ilgilidir – yaratıcılığı cilalayıp mükemmelleştirerek işe yarar bir zanaat haline getirmek. Sadece bir parçanın mükemmel olmasını değil, bütün parçaların mükemmel olmasını istersiniz. Bu, yaratıcı alanda ustalaşmayı, zanaatı gösterir. İçgüdüsel ihtiyacınız yaşam kalitesidir – rutinleri ve pratik ihtiyaçlarıyla birlikte.

Terazi: Yang/Hava/Öncü

Başak burcunun içe dönük titizliği ve ustalığından sonra, sürekli pratik olma çabanızı azaltıp rahatlamaya başlarsınız. Denge ve akışın titizlikten daha önemli araçlar olduğunu düşünmeye başlarsınız. Hayatın doğru işleyişindense rahatça akışını arzularsınız. Ben-merkezci fikirlerinizin kozasından çıkıp, birlikte bu rahat akışı oluşturabileceğiniz kişilerle karşılaşırsınız. Sosyallik, ilişki ve iletişim kurmak – Terazi Ay’ının içgüdüsel arzuları bunlardır.

Akrep: Yin/Su/Sabit

Sosyal denge ihtiyacınız ufalanıp giderken içgüdüsel olarak siz, güçlü duygusal ihtiyaçlarınızı ifade etmeyi arzularsınız. Yoğunluğa açsınızdır. Bu yoğunluğun bir durumun dengesini bozma ihtimali artık sizi endişelendirmez. Artık sizin için insan ilişkileri, yalnızca çok güçlü duygular içermeleri halinde önemlidir. İlerletilmiş Ay Akrep’teyken kadınların çocuk doğurduğu sıklıkla görülebilir, çünkü Akrep Ay’ı, bir başkasıyla kurulan çok güçlü bir bağ doğurur – kalıcı bir bağ.

Yay: Yang/Ateş/Değişken

Siz keşfedilmemiş dünyanın enginliğini görmeye başlarken, yoğun bire bir ilişkilerin vurduğu prangalar gevşemeye başlar. Şimdi dünya görüşünüzü genişletmeye, daha önce hiç yapmadığınız şeyleri yapmaya, daha önce hiç gitmediğiniz yerlere gitmeye ve daha önce hiç düşünmediğiniz şeyleri düşünmeye karşı büyük bir arzu duyuyorsunuz. Bu arzular, sizin daha bağımsız olmaya çabalamanızı sağlıyor. Buradaki ana konu, yeni olanla karşılaşmaktır. Büyük resmi görme yeteneğinizi köreltmesi nedeniyle, artık yoğunluk istemezsiniz.

Oğlak: Yin/Toprak/Öncü

Dünya anlayışınız hızla gelişti, ama şimdi Yay burcuna ait bu engin ilham gidiyor ve yerini çevreyi kontrol etmeye bırakıyor. Bu Yay döneminin bir sonucu olarak, dünyanız aşırı genişlemiş ve dolayısıyla tehlikeli bir hale gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Enerjiniz tekrar içe döner ve evinizi düzene sokmaya koyulursunuz. Yeni girdiye ihtiyaç yoktur, çünkü iç dünyanızın yeni mobilyaları – Yay sağ olsun – bir nevi düzene girmiştir. Ayrıca korku da vardır bu dönemde; düzensizlik korkusu çünkü kaos başarısızlık getirebilir.

Kova: Yang/Hava/Sabit

Oğlak borcunun hükmetme, kontrol etme arzusundan sonra grup enerjisinin farkına varış gelir. Buradaki arzu, grup için veya grupla birlikte bir şeyler başarmaktır. Sosyalleşmeye başlarsınız ve kendinizi gruplara doğru çekilip, gruplarla özdeşleşirken bulursunuz. Bu, çoğunluğun ihtiyacının bireyin ihtiyacından ağır bastığı dönemdir. Kendi dünyanızın kontrolünü elinize almış olduğunuzu hissedersiniz ve yardım elinizi grubun dünyasına uzatırsınız. Salt kişisel kazanç ve istikrar adına durumları kontrol altına almayı arzulamazsınız artık. Onun yerine, odak noktanız bir durum içerisinde grup haklarının tanınmasıdır. Bu, kendi duygusal ihtiyaçlarınızın grubun yapısı içerisinde tatmin edildiği kişisel bir mücadele haline gelebilir.

Balık: Yin/Su/Değişken

Kova burcunun duygusallıktan ve kişisellikten uzak enerjisi, sizi, derin bir kişisel ve içsel ilişki kıtlığına sokarak kendi duygularınızdan uzaklaştırmıştı. Ay Balık burcuna geçerken, bu kıtlık sona erer. Buradaki bilinçdışı istek, kendi özünüzle, içinizdeki tanrı/tanrıçayla veya üst benlikle bağlantı kurmaktır. Kendi bilinçaltınızın şelalesine dökülür ve gruplardan uzaklaşırsınız. Rüyalar hayatınızın içine sel gibi akar ve iç dünyanız karşı konulamaz bir hayal dünyasına dönüşür.  Buradaki arzu, kendi iç dünyanızı keşfedebilmek için toplumdan uzaklaşmaktır. Bu topraklarda benliğiniz kaybolabilir ve sınırlarınız bulanıklaşabilir. Ama şunu unutmayın ki bu döngü sırası gelince, Balık burcunun sınırsızlığına karşı bir nihai tepki olarak, Koç’a çıkacaktır.

Bu anlamlar, taşa kazınmış yasalar değil de birer kılavuz olarak görülmelidir. Jan Dark (Jeanne d’Arc) örneğine bakarsak; Jan Dark çiftlik hayatını arkasında bırakarak savaş ve politika dünyasına girdiğinde ilerletilmiş Ay’ı İkizler burcundaydı. Ayrıca, ilerletilmiş Ay’ı İkizlerdeyken kendi fikirlerinin uygulanmasını talep eden birçok mektup da yazmıştı. 1430 yılının Ağustos’unda ilerletilmiş Ay’ı Yengeç burcuna geçti. 1430 Mayıs’ında İngilizler tarafından yakalanıp hapse atılmıştı. O yıl adımlarını evine doğru atmış olsaydı, yakalanmaktan kurtulabilirdi. Çünkü Ay, Yengeç burcunda ilerlerken, evren ondan dolaşıp durmak yerine bir yere yerleşip durulmasını istemişti. Şu ya da bu şekilde sınırlandırılacaktı.

İlerletilmiş Ay’ınızın lensinden kendi geçmişinize bakın. Ay burç değiştirdikçe, bu değişikliklerin sizin hayatınızda da kendisini tutumlarınızda ve hayat tarzınızda değişiklikler olarak göstermiş olduğunu fark edeceksiniz.

Kaynak: Predictive Astrology; The Eagle and the Lark, Bernadette Brady

Hazırlayan: Gülin Koçhan

 

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags: , ,

Benzer Makaleler

Menü