Temel Asaletlere Farklı Bir Bakış

Yücelim

Modern literatürde ‘yücelim’, tam olarak ne anlama geldiğine dair çok az bilgi sahip olduğumuz bir terimdir. Yüceldikleri konumda bulunan gezegenler, onurlu konuklar gibi muamele görürler: İşleri, başkaları tarafından, onların adına iyi niyetle yapılır; ancak bu gezegenler ne kadar rahat ve şımartılmış olurlarsa olsunlar, nihayetinde kendi gündemlerini seçemezler. Davranışları kontrol altında tutulur. Yücelimindeki gezegenler çok güçlüdür. Onurlu konuklar olarak, yüksek doğalarını ifade etmeye çabalarlar. Ezoterik seviyede, yücelimdeki gezegenler Ruh veya Ruh seviyesi (Yunanlıların “Nous” dediği şey) dediğimiz, yüksek benliklerimiz rehberlerimizle bağlantı kurduğumuz yerde çalışır.

(Güneş Koç burcunda, Ay Boğa burcunda, Merkür Başak burcunda, Venüs Balık burcunda, Mars Oğlak burcunda, Jüpiter Yengeç, Satürn Terazi burcunda yücelir.)

Yücelimdeki gezegenleri 45-60 yaşlarında deneyimleriz. Yücelmiş bir gezegeni düşünürken, diğer gezegenlerin yücelmiş gezegen adına bir şeyler yapmak için kendi yollarından çıktıklarını unutmayın. Yücelmiş gezegenin yönettiği evler ve yaşam alanları çok uyumlu ve şanslı olabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda yücelmiş gezegen tembel veya manipülatif olabilir. Diğer insanların ihtiyaçlarımızı karşılamak için her zaman etrafta olduğunu kabul etmek oldukça kolaydır.

Üçlülük

Üçlülük, orta derecede güçlü bir temel asalettir; Yücelme ya da Yöneticilik kadar güçlü bir yerleşim değildir, ama üçlülük asaletine sahip gezegen oldukça şanslıdır. Aslında, üçlülüğü olan bir gezegeni tanımlamanın en iyi yolları “talih” ve “şans” gibi görünüyor. Doğru zamanda doğru yerde bulunma ve bundan dolayı fayda sağlama becerisine sahiptir. Güçleri, herhangi bir yetenekten kaynaklanmaz, sadece iyi zamanlamadan gelir. Üçlülüğü, iyi prodüksiyonu ve olağanüstü malzemesi nedeniyle performansta başarılı olan bir aktör olarak düşünün. Yine de şans çok zor bir şeydir ve üçlülük asaleti bulunan gezegenlerde (diğer pek çok şeyde olduğu gibi) şansın tam da ona güvenmeye başladığınızda tükenmek gibi kötü bir alışkanlığı vardır.

Bir dereceye kadar, bunu üçlülüğün genellikle haritanın sekti tarafından belirlendiği gerçeğiyle ilişkilendirebiliriz: Diurnal (gündüze ait) haritada üçlülük asaletine sahip bir gezegen, bir nocturnal (geceye ait) haritada aynı pozisyonda hiç asalete sahip olmayabilir. Üçlülük asaletine sahip bir gezegeni düşünürken, daima “Şans” anahtar kelimesini hatırlayın.

Sınır

Sınır asaletine sahip bir gezegen, oynadığı rol için çaba sarf ederken, liginin dışında kalan bir gezegen gibidir. William Lilly, sınır asaletini, azalan serveti olan bir gezegen şeklinde tanımladı; geçimini sağlamak için mücadele eden ve belki de sokağa çıktıktan kısa bir süre sonra dönen biri. Sadece sınır vasıtasıyla asaletli olan gezegenler konuyla ilgilenir, ancak çok fazla etkiye sahip olmak veya hedeflerine ulaşmak için yeterli güce, beceriye veya şansa sahip değildir. William Lilly, diğer herhangi bir nitelik veya itibarın ötesinde, insanlara fiziksel tanımlar atamak için sınır asaletini kullandı. Lilly, fiziksel görünüşün göstergesi olarak Asc (Yükselen) yönetici gezegenin sınırına bakardı. Doğum haritaları yorumunda gezegenin sınırına fazla dikkat etmeyeceğiz.

Face

Face, temel asaletler arasında açık ara en zayıf olanıdır: aslında bir asalet değildir. Sadece bu asalete sahip olan bir gezegenin, durumu hakkında büyük bir endişesi vardır. Bir şeye ilişkin korku ve endişeye odaklandığından, Face’deki gezegenler olayla çok az ilgilenirler. Bu, muhtemelen son anda rolüne adım atmış, hazırlanacak vakti olmayan ve kariyerinin performansına bağlı olduğunu bilen bir oyuncu gibidir. Face hakkında söylenebilecek tek şey, bir gezegenin peregrin olarak sınıflandırılmasını engelleyeceğidir. (Peregrin, hiçbir temel asaletin olmamasıdır) Korku ve endişe, hiçbir şekilde gezegene hedefe ulaşmak için gerekli kaynak veya yeteneği vermez. Bir gezegen sadece face asaletine sahipse, o gezegenin kendisini nasıl ifade ettiğini düşünürken daima “korku” anahtar kelimesini hatırlayın.

Zarar (Detriment)

Zararda olan gezegen, yönettiği burcunun tam tersi bir burçta olduğu zaman gerçekleşir. Zararlı gezegenler zayıflatılmış olarak sınıflandırılır, ancak bu onların mutlaka zayıf oldukları anlamına gelmez. Aslında, zarardaki gezegenler aslında oldukça güçlüdür; ancak güçlerini mevcut durumlarına uygun olmayan şekillerde kullanma eğilimindedirler ve sonuç olarak çok zor pozisyonlara düşerler. Zarardaki gezegenler, kendi eylemleri nedeniyle kötü durumdadır.

Zarardaki bir gezegen, Sylvester Stallone’un Broadway’de Juliet’i oynaması gibidir, Juliet ‘i oynamanın kariyeri için en iyi şey olacağı konusunda ısrar eder. Ezoterik düzeyde, zarardaki gezegenler zihinsel / duygusal düzlemde işler ve bizi en çok 15-45 yaşları arasında zorlar. Zararda gezegenleri olan bireyler, o gezegenin işleri hakkında çok fazla endişelenme eğilimindedir ve çoğu zaman, o gezegenin enerjisini nasıl ifade ettikleri konusunda fazlasıyla bilinçlidirler.

Zarardaki gezegenler, doğum haritası yorumlarında son derece önemlidir. Zarar veren bir gezegen gördüğümüzde, her zaman “endişe” anahtar kelimesini hatırlamalıyız. Zarardaki gezegenler her zaman  kendisini nasıl ifade ettikleri konusunda endişelidir.

Düşük

Yücelim burcunun karşısındaki burçtaki bir gezegenin düşük olduğu söylenir. Düşük gezegenler, zarardaki gezegenler kadar kötü durumda değildir. Düşük gezegenler zayıftır çünkü hiçbir etkilerinin olmadığı bir yerdedirler – dilini konuşamadığınız ve yerel gelenekleri anlamadığınız yabancı bir ülkede mahsur kalmak gibi. Düşük gezegenler, kendi hataları olmaksızın zayıflatılır. Aktör benzetmesine devam etmek gerekirse, düşük gezegen, Broadway’de Juliet’i oynayan Sylvester Stallone’dur, çünkü menajeri sözleşmeyi imzalamıştır, onu kıramaz. Ezoterik düzeyde, düşük gezegenler fiziksel düzlemde işler ve doğumdan 15 yaşına kadar en belirgin zamanlarıdır. Düşük gezegenin enerjisini ifade edemediğimizde, gezegen ile ilgili zorluklar yaşadığımızda, bunlar fiziksel bedenlerimizde hastalıklar ve yaralanmalar olarak tezahür etme eğiliminde olacaktır. Düşük gezegenler, doğum haritası ile ilgili yorumlarda her zaman fark edilmeye değerdir. Düşük gezegeni düşünürken, o gezegenin fiziksel düzlemde, genellikle fiziksel bedende ifade edebileceği yolları arayın. En yaygın örneklerden biri, Ay’ı Akrep’te olan bireylerin, gerçek duygularını ifade edemedikleri zaman, genellikle midelerinde fiziksel rahatsızlık yaşamaları gibi.

Peregrin

Temel asaleti olmayan gezegene, “gezgin” anlamına gelen peregrin denir. Peregrin gezegenlerinin ilgisi, gücü, yeteneği veya kaynağı yoktur; fakat aynı zamanda, herhangi bir temel zayıflığa sahip olmaları gerekmez (Peregrine kendi içinde bir zayıflık olarak kabul edilmesine rağmen). Doğum haritalarında yer alan peregrin gezegenler, diğer astroloji formlarındaki peregrin gezegenlerinden çok farklıdır. Horary and seçim astrolojisinde bir peregrin gezegeni çok kötü durumdayken natal astrolojide peregrin gezegenler daha az tahmin edilebilir ve ifadelerinde daha az tipiktir. Bu mutlaka kötü bir şey değildir ve aynı zamanda peregrin gezegenlerinin kendilerini ifade edemeyecekleri anlamına da gelmez. Bununla birlikte, peregrin gezegenler, A noktasından B noktasına gitmenin yolu konusunda çok tur atıyor gibi görünüyorlar. Bir doğum haritasındaki bir peregrin gezegen, kast tarafından atanmış role karşı davranan bir aktör gibidir; Oyuncunun role yaklaşımı alışılmadık ve hiç beklediğimiz gibi değildir. Buna alışmak ve oyuncunun performansını kabul etmek biraz zaman alır. Ancak oyuncunun, sonunda kabul edilebilir bir performansa dönüşme şansı hala vardır.

Kevin Burk, The Astrology of Human Relationship

Çeviren: Gülden Bulut

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü