Tanrının Parmağı-Yod Açı Kalıb

Yod, bir açı kalıbıdır. İki gezegen birbirine sekstil dediğimiz 60 drclik bir açı ile bağlıyken, bu iki gezegen üçüncü gezegene 150 drclik bir açıyla bağlıdır.

Yukarıdaki örnek üzerinden bu açı kalıbının nasıl bir kriz yarattığını anlamaya çalışalım. Burçsal olarak Boğa ve Yengeç birbirine sekstil (60 drc) açı yapar. Boğa toprak elementi, sabit nitelikte ve negatif bir burçtur. Yengeç burcu ise, su elementi doğasına sahip öncü ve negatif polaritedir. Bu iki burç güvenlik ihtiyaçları bakımından bir ortaklık içinde yer alabilirler. Ortak hareket etmeleri mümkündür. 60’lık açının üretebileceği yaratıcılıktan ve olumlu enerjinden faydalanabilir. Bunun için kişinin biraz çaba göstermesi yeterli olacaktır. Fakat Yod açı kalıbında bu ahengi bozacak bir parça tabloya eklenir. Bu şemaya göre bu burç Yay burcu oluyor. Her iki burç (Boğa ve Yengeç) Yay burcuna 150 derecelik bir açı ile bağlanıyor. Ve ortaya Yod açı kalıbı çıkıyor. 150 derecelik veya diğer adıyla quincunx açıyla bu bileşen diğer burçlarla ortak nokta bulamıyor. Dikkat edilirse Yay burcu ateş elementi bir burç bu noktada Boğa ve Yengeç’in bağlı oldukları element dünyasına yani toprak ve suya oldukça yabancı, diğer taraftan değişken bir nitelikte, bu özelliğiyle de öncü ve sabit nitelikten başka bir enerji formunu anlatıyor. Polaritesi de pozitif bir burç olan Yay, diğer iki burcun polaritesi olan negatiften keskin bir şekilde ayrılıyor. Yod’un fokali, bu örnek Yay, diğer ikili gruba (Boğa ve Yengeç) iyice yabancılaşıyor.

Açı kalıbının fokali olan gezegen iki gezegeni görmediğinden daha fazla stres altındadır. Fakat bu enerji bilinçaltında güçlü bir şekilde çalışır. Ortaya çıkmak için zaman kollar. Bu kişinin farkında olmadığı bir yeteneğine işaret ettiğinden dolayı kişinin kadersel bir olay ile karşı çıkmasına neden olur. Zaten Yod, tanrının eli anlamına gelir. Yod Yahudi alfabesinin (İbranice) onuncu harfidir. İbrani alfabesinin her harfi ayrı bir kutsiyet taşımaktadır. Tanrısal adları simgeleyen harflerden Yod harfi bu kutsiyet içinde en görkemli yerini alır. Kişi, yodun fokaline yerleşen gezegen konusunda hayatında yeni bir düzenmeler yapmak zorundadır. Eğer gerekliği esnemeye ve değişime izin vermezse, yıllarca görmezden geldiği tarafıyla acı bir dolu süreç sonucunda karşılaşacaktır.

Gülden Bulut, Şubat, 2020

Kaynaklar: The Yod Book: Including a Complete Discussion of Unaspected Planets, Karen Hamaker

The Astrology Book: The Encyclopedia of Heavenly Influences, James R Lewis

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü