Koç Burcu

Element : Ateş

Nitelik : Öncü

Yönetici : Mars

Sembol ve Glif

Koç burcu glifinin işareti koç boynuzları ve burnu olarak yorumlanmaktadır. Koç burcu kuzey yarımkürede baharın ilk günüyle başlar, yeni başlangıçların zamanıdır. Zaten Koç burcu başı yönetir ve glifi de kaş ve burnu andırmaktadır.

Genel Özellikleri

Zodyağın ilk burcu olarak Koç, yeni başlangıçlarla ilgilidir. “İlk olmak” burcun birçok psikolojik özelliğini, savunmasızlığını ve saflığını anlamak için bir anahtardır. Koç burcunda bulunan herhangi bir gezegen, genellikle ilk ve rekabetçi olma özelliğinden etkilenir. Fakat, benim deneyimlerime göre, ilk olmasına rağmen, birçok Koç arketipi, zodyağın büyük bir kopyacısı olarak görünüyor: Eğer sende varsa, Koç onu ister. Koç burcu, sanki daha önce hiç kimse düşünmemiş gibi, bir fikri alıp geliştirir ve onunla meşhur olur. Koç burcu, bir şeyi keşfederken, sayısız bir çok kişinin aynı keşfi daha önce yaptığını bilmeden, bir çocuk gibi davranıp, heveslenip, övünebilir. Öncülerin, bilinmeyene girişmek için cesareti vardır. Ancak, bir şeyleri ilk kez yapan kişinin  pek iyi hazırlanmamış olduğu düşünülecek olursa işin eksik olduğu düşünülebilir.

Koç burcu şevk, coşku, hamlık, saflık, ataklık, çılgınlık ve pervasızlıkla ilişkilidir. Koçlar ayrıca bazen  arabozuculuk yaparak genellikle başlarını belaya sokarlar. Efsanevi hikayelerdeki tehlikede olan genç kızları kurtaran, gösterişli, kibirli kahramanları ve beyaz atlı prensleri (Robin Hood gibi) Koç burcudur. Bunu söylemişken şunu da eklememiz gerekir ki, Koç burcundaki gezegenler ya kurtarıcı (Robin) ya da kurtarılanı (Bakire Marian) temsil eder.

Koç’un aksiyona ihtiyacı vardır; pro-aktif (bilinçli yada bilinçsiz, sonu olumlu yada olumsuz olsun yeni koşullar oluşturmak ya da mevcut koşulların seyrini değiştirmek için inisiyatif kullanmak) bir burçtur. Boş yere oturup, bir şeylerin olmasını beklemek, Koç burcunun tarzı değildir. Koç, hayatı doğrudan karşılar. Bir sebebi olması, demek istediğim birşey ya da biri için savaşması ya da en azından yapacağı bir şey olması, onun en iyi olmasını sağlar. Koç, hızlı karar vermeyi gerektiren yada sorunlu bir bakış açısına sahip olan durumlarda iyidir. Öte yandan, derin düşünce gerektiren faaliyetlerde kendinden şüphe duyar ya da taviz verir.

Koçlar, kibirli (küstah), düşüncesiz, sabırsız, tahammülsüz ve bazen düpedüz pervasız olabilir ama burcun canlılığı ve coşkusu diğerlerini harekete geçirmeye teşvik eder. Koç burcundaki gezegenler horoskobun diğer bölümlerini de harekete geçirir. Öte yandan, Koç burcunu güçlü bir şekilde harekete geçirenler, aşırı derecede bencil, fırsatçı olabilir. Koç, ilişkilerinde dürüst ve açıktır. Koç için, başka birinin bakış açısından bakmak kolay olmayabilir; işbirliği kolay kuramaz. Burcun  gerçek zayıflığı herşeyi kişisel algılama eğiliminden kaynaklanır.

Güneş ve Ay Koç, bazen haklı olarak, patronluk taslamakla suçlanır ama burç, güce ya da liderliği sadece kendi için istemez. Koç kendi kendini motive edendir ve onaya ihtiyacı yoktur, izin yada başkalarının işbirliğini istemez. Koç burcundaki gezegenler, tipik olarak, kendi istedikleri şekilde hareket etmek isterler; kısıtlanmak ve engellenmek istemezler. Koç burcundaki gezegenlerin zor yerleşimiyse hayal kırıklığı hissine yol açar. Bu durumda  Koç, olaydaki hakimiyetini ele almak veya olaya müdahale etmek ister. Diğerleri böyle bir müdahaleye iyi bakmayabilir.

Koç, hayatın yavaş temposu veya başkalarının yavaş temposu karşısında sabırsızlanır. Diğerleri karar verip harekete geçmek için çok zaman harcarken Koç, oturmaktan nefret eder. Bu nedenle Koç, takım oyuncuları kadar iyi değildir. Koç, elindeki proje ne olursa olsun, o an onu yapmakta ve onunla devam etmekte yeteneklidir. Koç’un amacı,  tamamlamak değil, başlatmaktır.

Koç, meydan okumayla gelişir fakat öncesinde hazırlıklı olması her zaman girişimindeki başarı şansını arttıracaktır. Engeller ortaya çıktığında, sonuca hızlı erişememek Koç’ta hayal kırıklığına neden olur. Koç’un yöneticisi Mars’ta olduğu gibi, Güneş veya Ay’ı Koç’ta olanlar, özellikle de işler istedikleri gibi gitmediği zamanlarda sızlanmaya eğilimli olabilirler.

“Ben istiyorum” ifadesi, geleneksel olarak bu burcun anahtar ifadesiyken “Şimdi istiyorum” diğer cümlesidir. Başka bir gözlemi astrolog John Alexander’a borçluyum; Koç insanının çoğu zaman terkedilmişlik hissinde olduğunu ya da en azından yabancılık hissettiğini söyler. Bu elbette Koç’un işbirliği yapmadaki zorluğundan kaynaklanabilir. Örneğin, bir Koç hayal edin ki, tüm arkadaşlarının yemek seçimi yerel bir Çin lokantası olurken, onun seçimi paket servisi olan bir Meksika restoranı olsun. O zaman Koç, arkadaşları onu noodle ve tatlı-ekşi sos için yalnız bıraktıklarında hayrete düşer. Ama bu dışlanmışlık hissi aynı zamanda Koç’un olayların tam ortasında olmayı ne kadar istediğinin de yansıması olabilir. Aslında o, dışarıda bırakılmış değil, sadece daha fazla dahil edilmek isteyendir.

 The Contemporary Astrologer Handbook, Sue Tompkins

Çeviren: Oya Özbek

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags:

Benzer Makaleler

Menü