Kare Açılarla Yaşamak

Kare açılarının hem iç hem dış dünyamızda çatışmayı temsil ettiği öğretildi bizlere. 90 derecelik açıdaki gezegenler çözmemiz gereken sorunları gösterir. Tam sorunu hallettiğimizi düşündüğümüz anda tekrar ortaya çıkarak dikkatimizi talep eder. Bu açı hayatın önemli alanlarını temsil eden iki evde bulunan ve çok farklı iki burçtaki gezegenler arası baskın olma savaşıdır. Tüm zorlu açılar arasında kareler zıt ihtiyaç ve arzular arasında yaşanan en dinamik gerginliği yaratırlar.

Kareler kötü olmalı, değil mi? Kim çatışma ister ki? Ama haritanızda hiç kare açı olmasaydı ve hiç kare açı transiti veya ilerletimi yaşamasaydınız dünyanız nasıl olurdu? Veya haritanızdaki gezegenlere kare açı yapan gezegenleri olan insanlarla temastan kaçsaydınız? O zaman var oluşunuz rahat, huzurlu ve sorunsuz olur muydu? Belki, ama sıkıcı olacağı kesin.

Kare açılar, dışarıdan gelen bir baskıyla baş etmek veya içsel bir sıkıntıyı rahatlatmak için bizi canlandırır ve harekete geçirir. Zorlamalar olmasaydı, o uzun çalışma saatleri aptallaştırıcı bir rutine dönüşürdü. Özel hayatınız renksiz ve cansız olurdu. Sohbetler uykunuzu getirirdi. Gerginliklerle gelişiriz. Budur bir kitabı gerilim romanına çeviren. Budur kariyerimizde heyecan yaratan. Aşk hayatımıza can veren.

 

Gezegenlerin Yakınlığı: Herhangi bir açı incelemesinde ilk aşama iki gezegenin uyumluluklarına bakmaktır. Ay ev Uranüs arasında bir kare açı düşünün. Bu ikisinin doğasındaki uyumsuzluk çok az gezegen arasında bulunur.

Bu iki gezegenin niteliklerini ve özelliklerini karşılaştırırsanız ne kadar uyumsuz olduklarını görebilirsiniz. Uranüs, doğası gereği deneysel, yaratıcı ve radikal iken Ay doğası gereği geleneksel ve tutucudur.

Ay, eskiye ait dişil bir enerjidir; Uranüs ise geleceğe ait ve daha erildir. Uranüs maceraseverdir ve heyecan arar; Ay ise güven odaklı ve koruyucudur. Ay, geçmişi saklamak ister; Uranüs ise çürüyen yapıları yıkmak ve yepyeni bir düzen kurmak ister.

Ay, geleneksel bir aile tarifiyle yemek yapmaktır; Uranüs ise bir sürü yapay katkı maddesiyle dolu ileri teknoloji gıda üretimidir. Ay ve Yengeç aile ve kökleri arzular;

Uranüs ve Kova bir bilgisayar ve birkaç raf dolusu kitap ile bir karavanda yaşamaktan mutlu olur. Kova insanları muhalif, isyankâr ve otorite karşıtı iken Yengeçler gelenekseldir ve ailelerinden gördükleri şekilde yaşamayı severler.

Uyumsuz Elementler – Diğer Bir Çatışma Nedeni: Kare açı yapan iki burcun elementleri uyumlu değildir, aktif bir gerginlik yaratırlar. Örneğin, tüm hava grubu burçlar su ve toprak gruplarına kare yaparlar. İkizler, Balık ve Başak’a; Terazi, Yengeç ve Oğlak’a; Kova, Akrep ve Boğa’ya kare açı yaparlar. Benzer şekilde, Su burçları ateş ve hava burçlarına – Yengeç, Koç ve Terazi’ye; Akrep, Aslan ve Kova’ya; Balık, Yay ve İkizler’e – kare açı yapar.

Dönüştürücü Olarak Nitelikler: Diğer bir adım ise iki burcu niteliklerine göre öncü, sabit, değişken şeklinde sınıflandırmaktır. Kare açılarda iki burcun nitelikleri de aynıdır ama burası tam da gerilimin yattığı yerdir. Aynı zamanda da bu gerilimin ne kadar kolaylıkla veya zorlukla çözülebileceğini de gösterir.

Değişken burçlar (İkizler, Başak, Yay ve Balık) bir çatışma anına daha verici olup en adapte ve esnek davrananlardır.

Öncü burçlar (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) eylem odaklı ve hedeflerine ulaşmaya kararlıdır. Bu nedenle, zorlu transit ve progresler karşısında çabuk harekete geçseler de genelde diğer karelere göre daha kavgacıdırlar.

Sabit burçlar (Boğa, Aslan, Akrep ve Kova) en çözümlenmesi en zor kare ve karşıt açılardır. Çünkü her iki burç da inat edip tutumunu değiştirmeyi veya uzlaşmayı reddedebilir. Durumlarını koruma eğilimleri vardır, değişmekten nefret ederler ve çok dayanıklıdırlar.

Kare Açılarla Yaşamak – Çatışan İkili ile Huzurlu Varoluş

Kare açılar bizi genişlettikleri için büyümeyi ve gelişmeyi sağlarlar. Doğum haritasında bu açı bulunmayan kişilerde değişime karşı bir motivasyon eğilimi olmaz. Dolayısıyla bir zorluk karşısında harekete geçme olasılıkları da düşüktür. İlişki karşılaştırma haritalarındaki birkaç kare açı olması ilişkiyi dinamik hatta ateşli tutar. Bu kimyasal durum neden bazı uyumsuz görünen ilişkilerin uzun sürdüğünün cevabı olabilir.

Bu açıyla gelen bir öğrenme durumu vardır. Zamanla ve tekrarlayan transitlerle birlikte büyürüz ve her iki gezegen enerjisini de mutlu tutmak için daha doğru stratejileri geliştiririz. Kendi kare açılarımla, deneme ve yanılma ile yaşama becerisi geliştirdim, onlarla barıştım.

Bir gezegen birlikteliğini kardeş kavgası gibi göstererek doğru/yanlış veya iyi/kötü şeklinde sınıflandırmayın. Bu gezegenlerin bulunduğu burç ve evlerin temsil ettiği alanlarda çatışan ihtiyaçlar için zaman ayırın. Her iki gezegene de kaliteli zaman ayırır ve hayatınızda olması gerektiği yeri verirseniz eğer çok daha iyi şekilde birlikte var olacaklardır.

Donna Cunningham

Çeviren: Ayla Dertli

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags:

Benzer Makaleler

Menü