7. Ev ve Anlamı

Yedinci ev, evlilik gibi yakın, samimi ilişkilerde nasıl davrandığımızı tarif eder – ki bu da Venüs ve Terazi için çok daha önemlidir, zira burası yönettiği evdir. Bazı kişiler tekrar tekrar evleniyor ama bakıyoruz ki hep aynı temel kalıba uyan insanlarla evlenmişler, yüzeyde ne kadar farklı görünüyor olsalar bile.  Alkolik babası olan bir kadın, sürekli sonradan alkolik olduğunu öğrendiği adamlarla ilişki yaşıyordu. Eğer mutlu bir ilişki yaşamak konusunda umutsuzluk içindeyseniz, böyle bir kalıbı yaşıyor olabilirsiniz. Altta yatan motivasyonlar ve ihtiyaçlar ile yüzleşir ve üstesinden gelirseniz ancak farklı bir türden ilişki yaşayabilirsiniz. Yedinci evi kesen burca, içindeki gezegenlere ve yöneticisinin vaziyetine bakarak yakın ilişkilerinizin dışa vurduğu bilinçdışı kalıpları ve ihtiyaçları görebilirsiniz. Mesela, yedinci evde Mars ve Uranüs kavuşumu olan kişiler sürekli dengesiz ve hoppa partnerlere sürüklenebilir. Böyle kişiler, kendi alışılmadık doğalarını daha fazla ifade etmeye ve kendilerine daha fazla özgürlük tanımaya ihtiyaç duyarlar.

Astroloji hocam Richard Idemon, yedinci ev problemine neden olan bir diğer sebebin, birinci ev (Yükselen) ve haritanın geri kalanının ihtiyaçları arasındaki uyuşmazlık olduğuna parmak basar. Yedinci evi kesen burç (Alçalan), birinci evdeki burcun zıddıdır; bu sebeple, dışa vurduğumuzun tam tersini kendimize çekiyoruz. Bu yüzden diğerlerinde bıraktığınız ilk intiba, bazı insanları çekerken bazılarını iter. Yükselen burcunuz gerçek sizi hiç bile yansıtmayabilir, ama onlar sizin çocukken benimsediğiniz taktiklerdir. Ondandır ki, diğer insanları birinci evinizin yüzüyle kendinize çektiğinizde, sizin temel ihtiyaçlarınızla hiç de uyuşmayan birilerini çekmiş olabilirsiniz ve bu yüzden de ilişkilerinizde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Birinci-yedinci ev aksının analizini yapmak, bu ilişki kalıplarına ışık tutabilmektedir.

Gelin birkaç örnek ele alalım. Oğlak yükselen demek, yedinci evin girişinde Yengeç var demektir. Yükseleni Oğlak olan birisi, güçlü ve yetkindir, bu yüzden de kendisine karşılanmamış bağımlılık ihtiyacı olan birisini çekebilir – yani bir Yengeci veya Aysal birisini. Balık yükselen, karşısına yedinci evine Başak burcunu koyar. Eğer yükseleniniz Balık ise, bazen dalgın, kafası karışmış, organize olamamış ve muhtaç davranabilirsiniz.. Siz bu şekilde davranadururken, kendinize bir Başağı ya da Başak tipinde birini çekmeniz olasıdır ve bu kişi hayatınıza düzen getirerek sizi baştan yaratma fikrinden haz alır. Örneğimize geri dönersek, yükseleninizin Oğlak olduğunu varsayalım ama Güneşiniz de güçlü bir bağlılık ihtiyacına sahip olan Balık burcunda olsun. Oğlak Yükselen vasıtasıyla, kendi başlarının çaresine bakamayan bağımlı birilerini kendinize çekersiniz ve bu sizi mutsuzlaştırır, zira siz de zaman zaman ilgilenilmek istersiniz. Asla yardıma ihtiyaç duymayan Oğlak yüzünüzün size yardım etmekten memnuniyet duyacak kişileri geri çevirdiğini fark ettiğinizde, ihtiyaçlarınızı daha çok ifade etmeye başlayabilir ve onlara ulaşabilirsiniz. Haritanızdaki birinci-yedinci ev aksı üzerine düşünülmeyi hak etmektedir, zira onu analiz etmek en sığ olandan en derin olana kadar tüm ilişkilerimizde yaşadığımız zorlukları anlamamıza yardım edebilmektedir.

Donna Cunningham, Astrological Guide of Self Awareness

Çeviren: Serkan Önder

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü