Gökyüzü Penceresinden Eşlerimizi Neye Göre Seçeriz?

Günümüzde yakın ilişkiler cinsiyetler arasında şekil değiştirse de yakın romantik ilişkiler dediğimizde aklımıza hala kadın ve erkek ilişkileri geliyor. Erkek ve kadının karşı cins seçimi hala bir bilmece. Kadın neye göre bir erkek seçiyor veya bir erkek seçimlerini hangi kriterlere göre yapıyor? Sosyolojik, psikolojik hatta antropolojik bakışa göre verilen cevapların astrolojik karşılığı nedir?

Astrolojide, en temel ayrımlardan biri eril ve dişil ayrımıdır. Bu ikilik, gezegenleri ve burçları adlandırmada ve çözümlemede oldukça yol göstericidir. Sadece astrolojide değil yaşamda da bu böyledir. Bütün dillerde sıcak ile soğuğu, kuru ile ıslağı, sert ile yumuşağı, aydınlık ile karanlığı, yüksek ile alçağı, etkin ile edilgeni birbirinden ayıran ikili kategoriler vardır. Ve bunların hepsi dişi ile erkeği karşı karşıya getirir.

Geceleri ışığıyla karanlığı alt eden Ay, gün ışığını tenimize kadar getiren Güneş, bu karşıtlığın başka bir tezahürüdür. Güneş kralların sembolü olarak eril bir figürken, Ay anaç yüzüyle dişildir. Astrolojik olarak Güneş ve Ay’ı sırasıyla baba ve anne olarak da adlandırabiliriz. İlk sevgi nesnemiz annemiz ve sonra babayla olan ilişkimizle güven ağımızın en temel ilmeği atılmış olur. Neredeyse eşit sayılabilecek bu iki eş değer güç Güneş ve Ay haritada çok iyi analiz edilmelidir. Bir kadının nabzını hızlandıran, sanki eskiden beri tanıyor olduğunu hissettiren erkek, babasını andırabilir. Veya kadın babasının tam zıddı özelliklere sahip birini seçebilir. Seçtiği eşinin babasına benzemesi kadar zıddı özelliklerini taşıyan kişiye çekilmesi de aynı şeyi söyler; unutmayın bir şeyin tersi kendisidir. Küçük bir kız büyüdüğünde babasıyla oynadığı oyunun küçük bir kopyasını yaratır. Peki annesi gibi sevgi dolu ve sıcacık kadınlara veya en az onun da kadar mesafeli kadınlara çekilen erkeklere ne demeli? İşte doğum haritasında Güneş ve Ay pozisyonları bizim öykümüzde ebeveynlerle yaşantıladıklarımızda hangi zaafların etkili olduğunu anlatır.

Yakın ilişkileride bir diğer seçim etkeni Venüs ve Mars’tır! Mitolojinin iki renkli kahramanı: kendisini dizginlemeyen dürtülerine teslim olmuş, aşktan gözü kör olan iki aşık!  Güzeller güzeli Venüs’ün kocasına rağmen Mars ile gün ağarana kadar tutkulu birliktelikleri ve kaçamakları mitosun en heyecanlı aşk üçgenlerinden biridir. Bir kadının haritasındaki Mars nasıl bir erkeğe çekildiğini anlatırken bir erkeğin haritasındaki Venüs ise onu cezbeden kadının hangi özelliklere sahip olduğunu vurgular.

Venüs, etrafında manyetik bir ağ ören kadının sembolüdür. Victor Hugo, “Severim meleği severim kadını, Tanrı beni sizlerle tamamladı, güzelliğe bakmak için gözümü, Gönüller için aşkımı yarattı” derken; erkeğin kadının görselliğine verdiği önemi dile getiriyor. Bir erkek, kadını daha dişi yapan kadınsı hatlara, incecik bele, dolgun dudaklara vurulabiliyor: Bu Venüs’ün işi; Venüs’ün bulunduğu burç bir kadının bir erkeğe nasıl cazip gözükeceğinin anahtarını elinde tutar. Bir erkek Ay ve Venüs’ün konumlarına göre bir kadını cezbedici bulurken, bir kadın içinse bu Güneş ve Mars’tır.

Bir kadın, haritasındaki Ay ve Venüs’e ait özellikleri öne çıkarır ve kabul eder. Genellikle kız çocuklarına aktarılan kadın imajı bütünüyle yatıştırıcıdır. Kavga olumlanmaz, çocuklarda görülebilen normal şiddet davranışları, yalnız oğlanlara bırakılır. Bir kız fedakar teselli edici olmalı, boyun eğmelidir (Ay ve Venüs). Erkek çocuk ise kendini kanıtlamalı, mücadele etmelidir. Erkeksi güdüler yani Mars, erkeklere tahsis edilmiştir. Şiddet ve özellikle de kontrol edilemeyen cinsellik erkeğin doğası sayılır ki bu da Marsın sembollerinden biridir. Derken kadın derinlere ittiği bu özelliklerin vücut bulmuş halini eşine yansıtır. Hatta ona aşık olup onu eşi olarak seçer. Bu noktada haritalarda Güneş-Ay, Venüs-Mars hangi hikayeleri ezbere bilip yeniden yazmak istediğimizi anlatır. Bilinçdışı seçimlerimize ışık tutan bu gezegenlerin haritalarımızdaki yerleşimleri son derece önemlidir.

Gülden Bulut, 2024

Her hakkı saklıdır.

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü