Sosyopati’nin Astrolojik Şifreleri

Psikopati anti sosyal kişilik bozukluğudur.  1952’de “sosyopatik kişilik bozukluğu” olarak tanımlanmıştır. Sosyalleşmiş psikopat, açık açık suç işleyen bir psikopata göre daha tehlikelidir. Toplumun %1’inin psikopat profiline uyduğunu düşünürsek, etrafımızda tanıdığımız insanlardan birinin psikopat  olması muhtemeldir.

Sosyalleşmiş bir psikopat, karşısındaki kişiyi kolayca tanımlar, genellikle zeki, esprili ve çekicidir. Böyle davranarak kurbanını kendine çeker.  Bir kez ilişki kurduktan, kontrol ve bağlılık sağladıktan sonra istediği gibi davranmaya başlar. Kolay yalan söyler, hiçbir şey onun hatası değildir. Uzun süreli ilişki sürdüremez, ona göre bunun nedeni, karşı tarafın kendisini olduğu gibi kabul etmemesinden ötürüdür.

Aslında çevremizde de görebileceğimiz sosyopat, birey olarak yada sosyal olarak çok iyi ilişkiler kurabilirler. Suçluluk duygusu hissetme yeteneğinden yoksundurlar. Toplumun ortak değerleri ve ahlak değerleri onlar için bir şey ifade etmez. Vicdan duygusu gelişmediğinden kolaylıkla başkasına zarar verirler. Çoğu zaman karizmatik olan sosyopatların çevresinde çok kişi bulunur. En ufak bir suçluluk duygusu duymadan çıkarları için her şeyi yaparlar, başarılı mevkilerde de bulunmalarına bu yüzden şaşırmamalı! Sosyopatlar  derin duygulardan yoksundurlar. Diğer insanlar onun için, para, cinsellik ve iş gibi sahip olunması gereken şeylerdir.

Astrolojik olarak, bir sosyopatın haritasını tahlil ederken karşımıza bazı ortak unsurlar çıkıyor. Venüs veya Ay haritada baskın olarak rol oynuyor. Empati yoksunluğu ve duyguların ifadesindeki zorluklar Ay’ın zorlu açılarıyla açıklanabilir. Liz Greene çalıştığı 100 psikopatın haritasında, izolasyona neden olan Venüs Satürn açıları, duygusal patlamalara neden olan Ay Pluto açıları ve şaşırtıcı bir şekilde Ay Şiron uyumlu açılarını gözlemlemiş. Ay-Şiron açısının duygulardan kolayca izole olmaya neden olduğunu anlatır. Ayrıca Ay Uranüs açılarının da öneminden bahseder, bu  açı bağlantısızlığa neden olur.

Sosyopatın bir balon gibi kolayca sönebilecek boş özgüvenleri ise Güneş’in yaptığı zorlu açılarla kendini gösterir. Güneş-Neptün açısı genelde kimlik imajında belirsiz algıya neden olur ve gerçek kimliğini görmekte başarılı olamazlar. Ayrıca Güneş-Jüpiter ve Mars açıları da etkili olabilir. Özellikle Güneş Jüpiter olumlu açısı kişinin yaptıklarını sorgulamamasına neden olur, son derece kendinden emindirler.

Eğer hayatınızda bir sosyopat varsa içindeki derin huzursuzluk hissedersiniz. Sosyopatlar sıradanlıktan hoşlanmazlar ve belki de sizi bu nedenle seçmiş olabilir.   Genelde yaşadıkları tüm durumları rasyonalize etmeye çalıştıklarından haritasındaki zor açılar genellikle değişken burçlardaki gezegenler arasındadır. Her şeye mantığa büründürme eğilimleri ile sizi de kolayca düşüncelerinizden vazgeçirebilirler. Böyle bir kişi hayatınızda ise kendinizi kurban ederek, onu değiştirmeye çalışmayın. 

Genelde duygusal bağımlı ve özgüven duygusu düşük insanlar sosyopatlara çekilirler. Böyle bir kişiyi hayatınıza aldıysanız kendinizi de değerlendirmek durumdasınız.   Bir sosyopatla ilişkiye sürdürmeye çalışırsanız, her şekilde zarara uğrarsınız. Değer duygunuzu iyice kaybeder ve bu olaylardan sonra kendinize gelebilmek için zorlu bir mücadele verirsiniz. Karşınızdaki sosyopat  ise derin duygulardan, acıma ve şefkatten yoksun olduğundan yara almadan yeni kurbanına yol alır ve  siz yara bere içinde kalırsınız!

Gülden Bulut, 2014

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü