Progres -İlerletilmiş Ay Burçlarda

İlerletilmiş Ay

En hızlı hareket eden ilerletilmiş gezegen,  yılda yaklaşık 12°’lik bir hızla ilerleyen Ay’dır. İlerletilmiş Ay’ın haritayla ilgili olmayan iki özelliği vardır; biri takriben her iki buçuk yılda bir meydana gelen burç değişikliğidir, diğeri ise ilerletilmiş Güneş ile olan açısal ilişkisidir -ilerletilmiş Ay evresi. Ay, diğer ilerletilmiş gezegenler gibi, transit yaparak evleri geçer ve doğum haritasına açılar yapar. Onun diğer ilerletilmiş gezegenlere göre daha hızlı olan hareketi, doğum haritasıyla diğer ilerletilmiş gezegenlerden daha fazla etkileşime gireceği anlamına gelir. Bu nedenle ilerletilmiş Ay, astrologların önemli bir aracı halini alır. Peki ilerletilmiş Ay ne anlama geliyor? Tek başına bir anlam ifade etmediğine inanıyorum. Eğer bu ifade sizi şaşırttıysa, transitler dünyasını tekrar düşünün. Pek çok astrolog, Ay’ın doğum haritasına olan transitleri çok sık gerçekleştiği için bunlarla çalışmaz ve Ay, haritadaki her şeye 27 günde bir -mümkün olan her şekilde- açı yapar. Eğer bu kadar çok miktarda gerçekleşen transitlerden ciddi şekilde etkilenseydik, her birkaç günde bir büyük yaşam değişikliklerini deneyimlerdik. Eskiler bu hızlı hareketi görmüşler ve Ay’ı bir gezegenden diğerine enerji taşıyan “Işığın Tercümanı” olarak adlandırmışlardır. Bu, Ay’ı küçümsemek değil, aksine onu yüceltmektir. Zira Ay, kan pompalayan bir kalp gibi, haritaya can verir. Dolayısıyla, Ay’ın anlamı enerji taşıyıcısı idi. Astrolog, Ay’ın bir enerji taşıyıcısı olduğu kavramını, ilerletilmiş Ay’a kolaylıkla yayabilir ve onun kendi başına bir anlamı olmadığını, bunun yerine diğer gezegensel enerjileri vurgulamak için hareket ettiğini belirtebilir. Bu, ilerletilmiş Ay’ın öngörüsel bilgi sağladığını ancak onu, natal ay anlamları olan dişilik, annelik, besleyicilik vb. ile çeşitlendirmediğine işaret eder. Yani, karanlıkta bir nesnenin üzerinde parlayan bir meşale görevi görür ki böylece dikkat, ışığın kaynağından ziyade nesneye odaklanır. Bu nesne, bir Zodyak burcu, bir doğum haritası evi veya bir gezegen olabilir. Bu nesneleri daha dikkatli incelemek adına, Zodyak burçlarından başlayabiliriz. Bir burçtan geçmekte olan ilerletilmiş Ay, haritayla ilgili olmayan bir eylem gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bilgi, bir insanın derin içsel seviyesinde olacaktır ve enerji, dünyaya temel bir yaklaşım olarak, neredeyse bilinçdışı düzeyde ifade edilecektir. Bir burçtaki ilerletilmiş Ay, mevcut durumda aradığınız enerji türüne, bilinçsizce yöneleceğiniz deneyimlere ışık tutar. Bu ihtiyaçlar varlığımızın en derin kuytularından geliyor gibidir ve bu nedenle onları ne sorgularız ne de onlara karşı koyarız. Sadece onları özümüz olarak kabul ederiz.

İlerletilmiş Ay Burçlarda 

Temelde iki burç türü vardır: Yang-Ateş ve Hava, ve Yin-Toprak ve Su. Ay, Yang(eril) bir burçtan geçerken, enerjinizi dışarıya, dünyaya yönlendirmek istersiniz. İlerletilmiş Ay, Yin(dişil) bir burçtan geçerken ise, daha içine kapanıksınızdır.

Koç: Yang/Ateş/Öncü  Hareket bağımsızlığı ve netliği. Buradaki istek, sonuçlarına aldırmadan hareket etme özgürlüğünü deneyimleme isteğidir. Arzu ettiğiniz şeyi yapmaktır. Hayatınızın büyük bir bölümünde mevcut durumun parametreleri dahilinde hareket ederseniz, daha bağımsız hareket etmeye başlarsınız. İlerletilmiş Ay bu burçtan geçerken, bilinçsizce kendinizi başkalarıyla rekabet ederek kıyaslamak istediğinizden, meydan okumalar ve zorluklarla karşılaşmak istersiniz ve bu nedenle rekabetçi, saldırgan veya öfkeli durumlara dahil olursunuz.

Boğa: Yin/Toprak/Sabit  Koç’un ateşli rekabetçiliğinden çıkan Ay, yorgun savaşçının mücadele etme arzusunu kaybettiği ve dikkatini güvenliğin daha sessiz dünyasına verdiği Boğa burcuna geçer.  Bu sağlamlaşma aşamasıdır. Daha sabırlı ve sakin hissedersiniz, ve rekabetçi dünyadan uzaklaşarak, geri çekilmeye başlarsınız. Buradaki konu; yaklaşımın yavaşlığı, daha az acelecilik, sağlamlaştırma ve daha uzun zaman alan ancak daha fazla fayda sağlayan daha büyük projelerdir. Sabır ve sebat anahtar kelimelerdir. Asıl istenen, konumunuzu – duygusal, maddi, manevi veya her üçünü birden – iyileştirmektir ve bunu yeni yerler fethederek değil, ayaklarınızın altındaki zemini düzelterek yaparsınız. Kendi kaynaklarınıza bakın çünkü ihtiyacınız olanı orada bulacaksınız.

İkizler: Yang/Hava/Değişken Kendi özümüzün tarlalarında, Boğa burcunun verimli topraklarıyla, merak mahsulü yetiştirilir. Aniden daha fazla bilgiye gereksinim duyarsınız ve bu bilgiyi ararken, tepelerden aşağıya dış dünyanın şehirlerine inersiniz. Burada anahtar kelime “bilgi”dir ve bilgiyi aramak için her şeyin ötesinde içsel bir motivasyonunuz vardır. Fikirlerle üretken, tehditkar olmayan bir şekilde karşılaşmak için bilginizin temelini artırma ihtiyacı hissedersiniz. Artık kitaplar, kurslar, diller, sohbetler ve insanlar hayatınıza akmaya başlayacaktır.

Yengeç: Yin/Su/Öncü Arzularınız bir kez daha içe doğru yönelir. Kurslar tamamlanır veya kişisel çalışmalara dönüştürülür. Eğer İkizler Ay’ı sizi evinizden uzaklara götürdüyse, bu Ay sizi geri getirecektir. Odak noktanız, ev ve aile hayatı haline gelir. Bu ilerletilmiş Ay sırasında temel ihtiyacınız, sizi besleyen kaynağı tanımak ve onun güvenliğini temin etmektir. Artık ana konular, zihin ve onu beslemek değildir. Arzu edilen, kendinizi ve başkalarını güvenli bir ortamda beslemek ve büyütmektir. Güvenli ortamımıza yuva deriz ve siz de içgüdüsel olarak adımlarınızı bu yöne çevirirsiniz.

Aslan: Yang/Ateş/Sabit Yuvanın -aile ateşi- güven duygusu size güvenli bir merkez ve yaratıcılığınızı keşfedecek kadar güçlü hissettiğiniz bir temel verir. Becerileriniz, eleştirilmedikleri ya da zorlanmadıkları aile ortamının koruyucu sıcaklığında gelişti. Artık yeteneklerinize duyduğunuz safça güvenle, onları içgüdüsel olarak dünyaya sunmak istiyorsunuz. Başlıca arzunuz, yeteneklerinizi sergilemek ve onları piyasada tecrübe etmektir. Bu, saf bir aşırı coşku dokunuşu içeren ifade ve eylem zamanıdır. Görülme arzusudur.

Başak: Yin/Toprak/Değişken Yaratıcılık ve yetenek piyasasından başarı, başarısızlık veya her ikisi birden gelir. Sonuç ne olursa olsun, ilerletilmiş Ay Başak burcuna geçtiğinde, pratikliğe dair konular ana odak noktası haline gelir. Objektif, makro Aslan piyasasından mikro bireye doğru hareket eder. Bu, yaratıcılığı bir zanaata dönüştürmek için ayrıntıları cilalama ve mükemmelleştirme inceliklerini içerir. Sadece tek bir parçanın mükemmelliğini değil, tüm parçaların mükemmelliğini arzularsınız. Bu, yaratıcı alanda, zanaatta ustalaşmayı gösterir. İçgüdüsel ihtiyacınız, yaşam kalitesine yani onun rutinlerine ve pratik ihtiyaçlarına yöneliktir.

Terazi: Yang/Hava/Öncü Başak burcunun içe dönük titizliği ve becerisinden sonra, sürekli pratik olma çabanızı bırakıp rahatlamaya başlarsınız. Denge ve akışın titizlikten daha önemli değerler olduğunu hissetmeye başlarsınız. Hayatın doğru işleyişinden çok yumuşaklığını arzularsınız. Ben-merkezci fikirlerin kozasından dışarı çıkarak, birlikte bu yumuşaklığı üretilebileceğiniz başka kişilerle karşılaşırsınız. Sosyallik, ilişki kurmak, iletişim kurmak – bunlar Terazi Ay’ının içgüdüsel arzularıdır.

Akrep: Yin/Su/Sabit Siz içgüdüsel olarak güçlü duygusal ihtiyaçlarınızı ifade etmeyi arzularken, dengenin sosyal ihtiyaçları un ufak olur. Yoğunluğa açlık duyarsınız. Bu yoğunluğun bir durumun dengesini bozma potansiyeli artık sizi endişelendirmez. Artık insan ilişkileri, yalnızca güçlü duygular içeriyorsa enerji harcamaya değerdir. Ay Akrep’teyken bir başkasıyla çok güçlü dünyevi- kalıcı – bağlar oluşturduğundan, kadınlar genellikle ilerletilmiş Ay Akrep’teyken bir çocuk doğurabilir.

Yay: Yang/Ateş/Değişken Siz keşfedilmemiş dünyanın genişliğini gördükçe, yoğun bire bir ilişkilerin prangaları gevşemeye başlar. Artık dünya görüşünüzü artırmak, daha önce yapılmamış şeyleri yapmak, daha önce hiç görülmemiş yerlere gitmek ve daha önce hiç düşünülmemiş şeyleri düşünmek için yanıp tutuşan bir arzuya sahipsiniz. Bu arzular, daha fazla bağımsızlık için zorlamanıza neden olur. Buradaki ana konu, yeni olanla karşılaşmaktır. Genel bir bakışa sahip olma yeteneğinizi azalttığı için artık yoğunluğu arzulamazsınız.

Oğlak: Yin/Toprak/Öncü  Dünya anlayışınız hızla gelişti ancak Yay burcuna ait bu geniş ilham hali artık çevrenin kontrolüne odaklanırken kayboluyor. Yay burcu evresinin bir sonucu olarak dünyanızın aşırı büyüdüğünü ve bu nedenle tehditkar hale geldiğini hissedebilirsiniz. Enerjiniz tekrar içe doğru döner ve evinizi düzene sokmaya çalışırsınız. Yeni girdiye ihtiyaç yoktur çünkü yeni içsel mobilyalarınız Yay burcu sayesinde bir tür düzene göre yerleştirilmiştir. Ayrıca korku da buraya aittir, içinden başarısızlığın çıkabileceği kaos korkusu.

Kova: Yang/Hava/Sabit Oğlak burcunun hükmeden, kontrol eden arzularından sonra grup enerjisinin gerçekleşmesi gelir. Buradaki arzu, grup için veya grupla birlikte bir şeyler başarmaktır. Sosyalleşmeye başlarsınız ve kendinizi grubun içine çekilip, onunla özdeşleşirken bulursunuz. Bu, çoğunluğun ihtiyaçlarının bireyin ihtiyaçlarını aştığı zamandır. Kendi dünyanızın kontrolünü güçlü bir şekilde elinizde tuttuğunuzu hissedersiniz ve yardım elinizi grubun dünyasına uzatırsınız. Artık, salt kişisel kazanç veya istikrar için durumları şahsi olarak kontrol etmeyi arzu etmezsiniz. Bunun yerine, bir durum içindeki hakların, grup tarafından tanınmasına odaklanırsınız. Bu, kendi duygusal ihtiyaçlarınızın grubun yapısı içinde karşılandığı kişisel bir mücadele haline dönüşebilir.

Balık: Yin/Su/Değişken  Kova burcunun duygusal ve kişisel olmayan enerjisi, sizi derin şahsi içsel ilişkilerde bir kuraklığa ve kendi hislerinizden uzaklaşmaya yönlendirmişti. Ay Balık burcuna geçtiğinde bu kuraklık dağılır. Bilinçaltından gelen arzu, daha derin özünüzle, içinizdeki tanrı/tanrıçayla veya yüksek benlikle yeniden bağlantı kurmaktır. Kendi bilinçaltınızın şelalesine dökülür ve gruplardan yüz çevirirsiniz. Hayaller hayatınıza sel gibi akar ve iç dünyanız karşı konulmaz bir hayaller diyarına dönüşür. Buradaki arzu, iç dünyanızın keşfedilebilmesi için münzevi olmaktır. Benliğiniz bu tür bir arazide kaybolabilir ve sınırlarınız belirsiz hale gelir. Ancak bu döngünün de sırası gelince, Balık burcunun sınırsızlığına bir nihai tepki olan Koç burcuna ilerlediğini unutmayın.

Bernadette Brady

The Eagle and The Lark

Çeviren: Seçil Tuna

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü