Drakonik Haritalar

 

Astrologlar olarak kaç kez danışanlarımıza ergenlik yıllarında yaşadıklarına benzer felaket ilişkilerini yeniden tecrübe etmeleri konusunda danışmanlık yaptık – yeniden programlama deneyimi başlatmak yerine aşinalıkla yetindik? Akrabalarla paylaşılan olumlu ve olumsuz astrolojik bağlantılar, tekrar eden bir şekilde yetişkin ilişkilerine yansıtılır. Aynı aşinalık teması mutlu ve üretken ilişkiler için de geçerli olabilir. Sonuçta kader, özgür iradeden daha mı güçlüdür?

 İki kişi arasındaki olası astrolojik bağlantılar doğum, ilerletim veya yönlendirme haritalarında bulunmadığında, daha geniş kapsamlı bakarız. Drakonik harita ruhun amacına ilişkin çok önemli bilgiler sağlar. Ebeveyn ve çocuk ve ayrıca kardeşler arasındaki Drakonik harita benim için yıllardır bir hayranlık kaynağı olmuştur. Avustralya Astroloji Akademisi ve Kozmobiyoloji Araştırma Grubu üyeleri de Drakonik haritayı önemli bir konu olarak araştırdılar. Drakonik haritanın karmik, ruhsal ve bilinçdışı olarak kategorize edilebileceği ve reenkarnasyonla olası bağlantıları olduğu sonucuna vardık. Bilinçdışı sorunları çözmek için yaşamlarımızda kendimize yakın bulduğumuz kişilere vurgu yapar ve bu da fiziksel ve duygusal sağlık durumumuzla bağlantılıdır. Temel doğum haritasına oranla özgür iradeden daha az bahseder.

Drakonik haritamız aracılığıyla başkalarının bilinçaltında da olsa ruhumuzun amacının nasıl farkında olduğunu ve buna göre hareket ettiğini keşfedebiliriz – hayatın kapılarını açarlar ve bazen de yüzümüze kapatırlar. Nereden geldiğimizi (ebeveyn ve büyükanne-büyükbabaların haritalarıyla test edin) ve nereye gittiğimizi (çocuklarınızın ve ruh eşlerinizin haritalarıyla karşılaştırın) takip eder. Bağlantılar Natal ve Drakonik haritaların karşılaştırılmasının yanı sıra Drakonik haritaların birbirleriyle karşılaştırılmasıyla da bulunacaktır. Drakonik haritalar transitlere karşı da oldukça hassastır, bu nedenle Drakonik haritayı önemli olayların transitleriyle karşılaştırın.

Drakonik harita 0 derece Koç noktasının önemini vurgular. Natal Kuzey Ay Düğümü veya Ejderhanın Başı ile 0 derece Koç arasındaki mesafe, natal haritayı Drakonik eşdeğerine dönüştürmek için kullanılan ayarlama artışıdır. Natal Kuzey Ay Düğümü (yükselen düğüm) Drakonik haritanın 0 derece Koç burcu veya ‘drakonik ekinoks’ olur ve diğer gezegenler ve noktalar buna göre ayarlanır. İngiliz astrolog Pamela Crane Drakonik astroloji üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır. Pamela hesaplamalarında Ortalama Ay Düğümleri yerine Gerçek Ay Düğümlerini kullanır. Sonuçta ortaya çıkan Drakonik haritalar arasındaki fark küçüktür, ancak her ikisini de araştırmaya devam etmem için yeterlidir. Bazı durumlarda Drakonik Ortalama Ay Düğümü haritası daha dar, daha bağlantılı açılar üretir.

Drakonik harita gözden kaçmış olabilir çünkü natal ev yerleşimleri ve gezegensel açılar değişmeden kalır – bununla beraber burç dereceleri çarpıcı biçimde farklı olabilir. Akrabaların ve ruh eşlerinin haritalarındaki Kuzey Ay Düğümleri, potansiyel olarak 0 derece Koç burcuna olan uzaklığı kadar değişkendir. Drakonik harita için ayarlamalar yapıldığında, doğum haritalarında var olmayan yeni burç bağlantılarına, bu önemli insanlar aracılığıyla hayatın öğrenme sürecine dair yeni ipuçlarına şaşırabilirsiniz. Kuzey Ay Düğümleri 0 derece Koç burcunda doğanların doğum haritası aynı zamanda Drakonik haritadır – bu da kişinin, ruhunun amacıyla doğrudan temas halinde olduğunu gösterir. Kuzey Ay Düğümleri 0 derece Koç burcunda olan herhangi bir okurun ruhsal yolculuğuyla çok ilgilenirim.

 Solar Fire ve Winstar Plus yazılımları Drakonik haritanın hazır hesaplanmasını sağlar. Bu imkana sahip olmayanlar için en basit ve en doğru yöntem, tüm natal ev girişlerini ve gezegenleri mutlak zodyak konumlarına (0-Koç=0°, 0 Boğa=30°, vb.) dönüştürmek ve her konuma artışı (natal gerçek ay düğümleri ile 0 derece Koç arasındaki mesafe) eklemektir. Eğer cevap 360°’nin üzerindeyse, 360°’yi düşünüz.

Drakonik astroloji, ruhunuz hakkında daha fazla bilgi vermeyi amaçlayan eski bir uygulamadır. Astrolojinin bu kısmı, mesela kişiliğiniz gibi herhangi bir dış tesirin etkisi olmadan nasıl hissettiğinizi daha iyi anlamak için kullanılabilir. Benim için, drakonik haritam ruhumun derinliklerinde nasıl hissettiğimi ve gerçek benliğimi dünyaya nasıl gösterdiğimi yansıtırken, doğum haritam kendimle ilgili toplumla nasıl başa çıktığımı anlamama yardımcı olur.

Babil döneminden bu yana, bu tür bir harita okuma, gerçek ya da yüksek benliğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin bir yolu olarak hizmet etmiştir; ancak, astrologların son on yılda bu eski çalışmayı bir kez daha canlandırdığı yakın zamana kadar bu uygulama uzun süre unutulmuştu.

Drakonik kelimesi Ay Düğümlerinin Latince isimlerinden gelir: ejderhanın başı veya Cauda olarak adlandırılan Kuzey Ay Düğümü ve ejderhanın kuyruğu veya Draconis olarak adlandırılan Güney Ay Düğümü.

Tropikal zodyak doğum haritalarının aksine, drakonik astroloji sıfır derece Koç burcundaki Kuzey Ay Düğümü ile başlar. Harita, ana akım doğum haritası okumaları gibi İlkbahar Ekinoks’undaki Kuzey Düğümü ile başlamaz; bunun yerine, Kuzey Düğümü esasen bir doğum haritasının başlangıcıdır ve ruhunuzun ve drakonik haritanızın nasıl işlediğiyle derin bir bağlantı oluşturur.

Kuzey Ay Düğümü geçmiş yaşamları, yaşam amacınızı ve yaşam misyonunuzu nasıl yerine getirdiğinizi yönetir.

Hem natal hem de drakonik haritalar düğüm yerleşimleriniz üzerinde etkiye ve içgörüye sahip olduğundan, haritaları birlikte okumak (veya bir okuma satın almak) zihnin iki tarafına da bakış açısı kazandırır.

Anlamaya Dair Bakış Açıları

Drakonik astrolojiyi anlayabileceğiniz iki farklı bakış açısı vardır: karma ve bilinçdışı gibi tek yaşam felsefeleri aracılığıyla yüksek benliğinizi daha fazla kavramak için reenkarnasyon bakış açısı veya yalnızca geçmiş yaşamlarınızla değil, aynı zamanda yüksek benliğinizle de bağlantı kurmak için reenkarnasyon bakış açısı.

Drakonik haritalar, fiziksel beden veya kişilikle buluşmadan önceki yüksek benliği temsil eder ve bu sayede astrolojik özellikler yüksek ve basit zihninizi anlamanıza yardımcı olur.

Yüksek zihin, drakonik haritanız ve aynı zamanda, doğum haritanız aracılığıyla kendinizi nasıl tanıdığınızın altında yatan katman tarafından yönetilir. İkisini karşılaştırmak, bütünsel benliğiniz hakkında daha derin bir anlayış kazanmanıza sonsuz derecede yardımcı olur.

Öncelikle şunu bir düşünün: Bugün yataktan kalktınız, işe gittiniz, arkadaşlarınızla vakit geçirdiniz ya da evde kalıp uyudunuz. Bu süre içinde hayatın anlamı hakkında ne kadar düşündünüz? Eğer düşünmediyseniz, basit zihninizi kullandınız demektir. Öte yandan, bütün gününüzü felsefe ve din üzerine çalışarak geçirdiyseniz muhtemelen yüksek zihninizi kullanmışsınızdır.

Burada ikilik vardır çünkü ahlak, değerler ve doğal arzular aracılığıyla olayları ele alış şekliniz, doğum haritanız tarafından yönetilen maddi dünyanızın ve kişiliğinizin bir parçası olan şeylerle başa çıkma şeklinizden büyük ölçüde farklılık gösterebilir.

Anlayış eksikliğinden kaynaklanan her türlü huzursuzluğa rağmen, drakonik haritanızın ruhunuzun misyonunu yansıttığını kabul edin. Bu harita size gerçekte kim olduğunuzu, size neyin neşe getirdiğini ve yargılama işin içine girmeden önce dünyayı nasıl sentezlediğinizi anlatır.

Bu resim ruhunuzun arzusunu gösterir ve en derin değerlerinizi, düşünce kalıplarınızı ve ruhunuzun neyi arzuladığını ortaya koyarak manevi ruh hakkında fikir verir. Ayrıca, eğer bunlar astrolojik veya ruhsal pratiğinizin bir parçasıysa, bu okuma, ruh eşleri ve kader hakkında da fikir verebilir.

Dünya dışındaki bir aleme ilişkin inancınız ne olursa olsun, drakonik haritalar ruhunuzun hangi niteliklere sahip olduğunu ve bunları nasıl ifade ettiğinizi göstererek özünüzde kim olduğunuzu anlamanıza yardımcı olabilir.

Drakonik haritamız tropikal doğum haritanızla birlikte okunmalıdır çünkü harita okumalarına bakış açınız ne olursa olsun, drakonik astrolojide gerçek benliğiniz tipik haritanızdan hesaplanır.

Haritaları Karşılaştırma

Doğum ve drakonik haritalarınızı karşılaştırdığınızda, önemli evler dip noktası – Imum Coeli (IC) ve onun karşılığı olan tepe noktası veya Medium Coeli (MC) gibi yerleşimleri kolayca ve tam olarak anlayabilirsiniz.

Her ne kadar Güneş, Ay ve yükselen burçlar bu ruh temelli astrolojide önemli olsa da, dördüncü ev veya Drakonik IC en ilginç olanıdır çünkü astrolojinin bireysel aileler hakkında söyleyebileceği en çok şeyi söyler. Drakonik IC insanların bu hayatta sahip olmak istedikleri aileyi temsil ederken, natal IC insanların gerçekte sahip oldukları ve ihtiyaç duydukları aileyi temsil eder.

Reenkarnasyon inancına sahipseniz, IC atalarınızla, köklerinizle ve yaşamın kaynağıyla olan bağlantınızı anlamak için hayati önem taşır. Tek yaşam felsefesinde, temel inançlarınızın nasıl işlediğini ve nasıl topraklanmış kaldığınızı veya daha derin bir anlamda tatmin hissetmek için ne yaptığınızı size gösterebilir.

Her ne kadar sadece natal ve drakonik haritalarınız arasındaki sinastri ile ilgileniyor olsanız da, özellikle natal sinastri ilginizi çekiyorsa, iki insanın ruhlarını ve uyumluluklarını karşılaştırma duyarlılığındaki drakonik sinastri de ilginizi çekebilir.

Drakonik uyumluluk için hesaplama yaparken (veya bir hesaplama yaptırırken), ilişkide daha az özgür irade vardır ve bu, insanların sahip oldukları bağ türlerini ve bu şeyleri nasıl kurduklarını ve üzerinde nasıl çalıştıklarını gösteren sevgiyi yansıtan bir anlayış perspektifi gerektirir. Nihayetinde, iki ruhun zaman içinde birlikte nasıl çalıştığını yansıtır.

Ruhun İçgörüsü

Tropikal zodyak da dahil olmak üzere, drakonik haritalarda farklı gezegenler farklı nitelikleri ve yaşam alanlarını temsil eder; ancak drakonik haritalarda odak noktası ruhun nasıl işlediği ve yaşamınızda kendini hangi şekillerde ifade ettiği veya tezahür ettirdiğidir.

Drakonik astroloji hatırlanmalı ve üzerinde çalışılmalıdır çünkü hem kendi ruhunuz ve başkalarının ruhu için daha büyük bir anlayış geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu arkaik çalışma uzun vadeli ilişkilerin nasıl geliştiğine dair bir gösterge olabilir.

Pamela Rowe       

Çeviren: Seçil Tuna

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü