Plüton Transiti İçin Hayatta Kalma İpuçları

 • Kontrolden çıktığınızı hissettiğinizde, saklanmak ve hayatınızın yönetilemez hale gelmesine izin vermek çok kolaydır. Ve kontrol edebileceğiniz tek şey kendiniz ve yakın çevrenizdir. Plüton fiziksel olarak tezahür eder; dolayısıyla enerjisini düzenlemek ve serbest bırakmak için fiziksel olarak aktif olmak ve bir şeyler yapmak gereklidir. Kendimi, gece geç saatlere kadar oturmuş ve Neptün transitimin dağınık bir yığın halinde bıraktığı yazışmalar ve projeler üzerinde çalışırken buluyorum.
 • Kontrolü ele almak için ortamınızı temizleyin, ihtiyacınız olmayan şeyleri atın ve uzun süredir ertelediğiniz işlerin üstesinden gelin. Eğer yatakta uzanırsam, Plüton tarafından aşırı uyarıldığımı hissederim ve uyuyamam. Dışarı çıkmak da sorunu çözmez veya enerjiyi serbest bırakmaz. Neptün’de AVM’ye yürümek, alışveriş yapmak kolay ve tatmin edici çözümlerken, Plüton sadece anlamsız ve zorlayıcı harcamaları tetikler bu da kontrolden çıkmanın bir başka adımıdır. Bunun yerine, anlamlı tartışmalara, zihinsel aktiviteye ve bir amaca yönelik eylemlerde bulunmak en iyi çözüm gibi görünmektedir.
 • Plüton transitleri, kişi ileriye doğru büyük bir sıçrama, geçmişi geride bırakma ve yeni bir başlangıcı kucaklamak üzereyken gerçekleşir. Plüton’un bizden yapmamızı istediği şey, geçmişi geride bırakmak ve yaşamlarımızda dönüştürücü bir adım atarak kendimizi güçlendirmektir.
 • Fiziksel aktivite: Her ne kadar kış havası benim dışarı çıkıp yürümem için pek bir fırsat sağlamasa da, egzersiz Plüton enerjisini salmak için harika bir yoldur. Lokal bir spor salonuna yazıldım ve bu beni her zaman daha iyi hissettiriyor. Plüton ile birlikte gelen yoğun enerji ve fiziksel aktivite (çok uzun yürüyüşler) benim için çok iyi çalıştı.
 • Bu “kontrol dışı” modda, işim kendimi kontrolden çıkmış hissetmeme neden olmakta. Yay, hiyerarşileri sever, bu yüzden önceliklerimi belirlemem ve kendime aşırı yüklenmemem gerekir. Kolayca bunalmış hissedebilirim. Takvimimi düzenleyip “yapılacaklar listesi” oluşturmam gerekir. Kontrolden çıkmış hissetmemek için de programa bağlı kalmalıyım. Ayrıca Plüton üzerinde çalışmanın bir başka püf noktasını keşfettim: Hayatınızı basit tutun. Tüm komplikasyonlardan kaçının. Kesinlikle gerekli olmayan şeylere Hayır demeyi öğrenin. Psikolojik olarak hayatta kalmanız buna bağlı!
 • Uranüs, Neptün ve Plüton transitlerinin bizi hormonal dengesizlikler yoluyla etkilediğini gözlemledim. Genç kadınlar için hormonal dengeyi sağlayan 2 çeşit bitki vardır. Eğer menstrüel problem yaşıyorsanız, bu hormanaldir. Bunun için yams kökü Yams Kökü, (Latince adı Dioscorea Villosa olan ülkemizde fazla bilinmeyen bir bitkidir.) ve hayıt bitkisini Maki ve çalı görünümünde olan (Hayıt Otu, Menengiçler familyasından bir bitki  türüdür.günde bir veya iki kez birer kapsül şeklinde alıyorum. Yararlı amino asitler için Julia Ross’un Diyet Kürü’nü okuyun.
 • Anksiyete, özellikle geceleri, uykusuzluğa ve gece yeme ataklarına neden olabilir. Bu yüzden akşam 7 civarında büyük bir fincan “Ekstra Güçlü Uyku Zamanı” çayı yapıyorum. Alacağınız herhangi iyi bir vitamin deposunda, melatonin gibi uykuya yardımcı olabilecek takviyeler vardır.
 • Böbreküstü bezleri, Plüton transiti altında ciddi şekilde stres altındadır. Böbreküstü bezine bağlı yorgunluktan dolayı akut bel ağrısı yaşadım.
 • Uzun süredir bastırılmış duygularla, korkularla ve özellikle öfkeyle yüzleşmek çok zor olabilir! Kızgın hissetmek için kendinize izin verin!
 • Bazı Plüton transitleri, bağışıklık sistemimizi zayıflatarak bizi virüslere ve enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakabilir. Yabani kekik ve zeytin yaprağı iyi bir korumadır (Nature’s Way en güçlüsüdür). Sistemde birikebilmeleri için bu anti – viral  ve anti – bakteriyellerin günlük alınması gerekir.

NOT: Eğer başka ilaç kullanıyorsanız, lütfen bu bitkisel ürünlerin ve takviyelerin ilaçlarınızla nasıl etkileşime girebileceği konusunda doktorunuzla görüşün. 

Plüton size yaşadığınız durumun sonsuza kadar süreceğini hissettirebilir, lakin öyle değildir. Vizyonunuzu ve geleceğe dair umudunuzu kolayca kaybedebilirsiniz. Karanlığın üzerine çıkmak için bilincinizi genişletmeniz gerekmektedir. Spiritüel ve bilinci genişleten kitaplar okumayı ve meditasyon yapmayı inanılmaz rahatlatıcı buldum! Bilinçte ne kadar yükseğe giderseniz küçük şeyler o kadar aşağıda görünür!

 •  Kuvvetlendirme– Bu, Plüton transiti altında öğreneceğiniz en önemli derstir, ancak hemen veya kolayca gelmez. Plüton retrosunu Güneş’ime kare açı yaparken, gücümü, yaptığım her şeyde sadece eleştiren ve kusur bulan güçsüz bir kişiye verdiğimi fark ettim. Gücümü, olumsuz düşünmeye, başkalarının eleştirilerini özümsemeye ve kendi kendini suçlamanın zorbalığına vermiştim!

Bir arkadaşım bana kuvvetlendirmenin ‘hayat kurtaran’ tanımını verdi: “Kuvvetlendirme, kendiniz için ne yapmanız gerektiğini fark etmek ve başkaları bencil olduğunuzu söylese bile bunu yapmaktır.” İlk önceliğin KENDİNLE İLGİLENMEK! Bir durum kötü olduğunda, bu bir iş, bir ilişki veya bir ortam olsun, ilk sorumluluğun kendini DIŞARI çıkarmak, olumsuz, düşmanca veya çekişmeli herhangi bir durumdan kendini uzaklaştırmaktır. Kendinizi koruyarak kendinizi güçlendirirsiniz! Kimsenin saçmalıklarına katlanmayacağım bir tavır geliştirdiğimde sonunda kendimi güçlü hissettim… aması maması yok! Bunalmış hissetmekten “saçmalama!” ya giden yolculuk bir sonsuzluk gibi görünüyordu.

Astrolog Mary Shea, Baltimore NCGR’deki bir dersinde, bir Plüton transitinin etkisi altındayken karşılaşabileceğimiz bazı durumları  listeledi:

1-Güç mücadeleleri, kontrol sorunları, komplikasyonlar ve bubi tuzakları. Kontrolden çıkmış insanlar çoğunlukla karşılaştığımız en kontrolcü ve manipülatif insanlardır.

2-Plüton’un yükselenine kare açı yapan bir arkadaşım vardı. Bir ilişkide ne kadar güç ve kontrol sahibi olduğunu öğrenmek için bir bilinçaltı oyunu oynamaya başladı. Oyun başladığında, kısa sürede oyunu kazanamayacağını anladı. Hem oyunu, hem de ilişkiyi kaybedecekti. İnatçılık ve dik kafalılık yüzünden kaybedeceğinizi anladığınız noktada bırakmayı bilin!

3-Siyah veya Beyaz kutupsal durumlar. Plüton’un etkisinde her şey siyah ya da beyaz görünür. Fakat siyah ya da beyaz durumlar yoktur. Bakış açınızı devre dışı bırakın, durumu kişiselleştirmeyin ve kazan – kazan uzlaşması üzerinde çalışın.

4-Tepkisel cevaplar, aşırı duygusal yüklenme, korku ve öfke, bunların tümü, durumun sıkışıp kalmasına, donmasına, zihinsel olarak dengesizleşmeye ve bilinçsizleşmeye yol açabilir. Plüton, solar pleksus yoluyla astral bedenimize baskı uygular ve bu, uzun süredir bastırılmış olan duygusal sorunların ve duyguların yüzeye çıkmasını zorlar. Duygulardan ne kadar habersiz ve kopuk olursak, onlar da o kadar kendi hallerine bürünürler ve bizi kör edip hazırlıksız yakalarlar. Öfke, kontrolsüz bir şekilde patlayabilir, takıntılı hale gelebilir veya hissettiklerimiz yüzünden duygusal olarak felç olabiliriz. Bu konu hakkında biriyle konuşmamız ve sahip olduğumuz hisleri onurlandırmamız çok önemlidir. Onlar gerçekler değil, duygulardır.

İyi bir örnek olarak, Plüton’u 1.Ev Güneş’ine karşıt açı yapan genç bir kadındı. Plüton, natal haritasında, doğuştan yaratıcılık ve kendini ifade etmenin evi olan 5.evinde bulunmaktadır. Gerçekten de, Plüton transitinin son aşamasında, hamilelik onun kişisel güçlenme biçimiydi.

Plüton yaşa saygı duymaz. Bu kadın son derece genç, güzel, tatlı ve düşünceliydi. transiti başladığı zaman, hayatında yüzeye çıkan duygularla baş edemediğini hissettiği için benden aldığı astroloji derslerini bıraktı. Kendini savunmasız, bunalmış hissetti ve herkes tarafından eleştiriye karşı son derece hassas, başkalarının görüşleri çok önemli hale geldi. Başkalarının onun içini görebildiğini, ne istediğini söyleyemediğini ve tüm kurduğu iletişimlerde ve kişisel düşüncelerinde büyük bir belirsizlik hissettiğini söyledi. Bu ezici korkular gerçeğe engel oldu.

Birkaç ay boyunca bir terapistle görüştü, terapistin sorunlarını çözeceğini, ona cevaplar vereceğini ve hayatını onun için çözeceğini düşündü. Kısa süre sonra problemlerini çözecek kişinin terapist değil, kendisi olduğunu fark etti.

Benlik değeri yoktu. Kendini yetersiz hissediyor ve artık işini yapamıyordu. Yeni insanlarla uğraşmaya, iş değişiklikleri yapmaya hazır değildi ve herhangi yeni bir şey üstesinden gelmek için çok fazlaydı. Korkularının ona hakim olmasına izin vermeyeceğine dair yemin etti. Hatta kendini korkularının önüne attı ama bu çok fazla geldi. İçinde güçlü bir şey aradı fakat bulamadı.

İyileşme süreci, gücünü yeniden kazanmak ve içsel bir kendini inşa süreci için hayattan çekilmesiyle başladı. Her şeyle yüzleşmek için çok zorlaması, yaptığı en kötü şeydi. Tüm bunlar olurken hamile kaldı, dolayısıyla yatağa bağlandı ve bu deneyim ona her şeyden geri çekilmesine izin vererek, içsel benliğini yeniden inşa etmesi için zaman tanıdı. Bu süreç sonunda verdiği tavsiye ise, kendinize karşı nazik olmanız ve gücünüzün yavaş yavaş geri gelmesine izin vermeniz; ancak o zaman korkularınızla yüzleşmeye başlayabilirsiniz.

Lynn Koiner

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü