Melankoli ve Depresyonun Astrolojik Göstergeleri

Depresyon genellikle Ay yada Venüs’ün Satürn’le etkileşiminden kaynaklanır. Ay yada Venüs Satürnyen burçlarda da olabilir, özellikle 3.ev buna katılıyorsa da görülebilir. Venüs’ün Mars’la açısı tatmini ve mutluluğu yıkar. Eğer başka etkiler güçlü bir şekilde karşı koymuyorsa, Venüs-Satürn karesi sıklıkla pişmanlığa sebep olan ve hüzünlü bir hayat verir: bu tarz insanlar sıklıkla tüm mutluluklarını bir kişiye bağlarlar ve bu kişiyi kaybettiklerinde her şeyi kaybederler.

Su burçlarının hepsi huysuzluğa meyilldir; ateşler, özellikle Yay ya iniştedir yada çıkışta; Terazi kolaylıkla irrite olabilir ama çok geçmeden sakinliğini geri kazanır, ve hava burçları ile Başak genellikle zihinsel sükûnete erişir. Toprak burçları Oğlak dışında genellikle memnundur, Oğlak saygısızlık ve küçük görmeden dolayı kolaylıkla depresifleşebilir.

Pesimizm, genel bir tutum olarak, ağır Satürn etkisi ve zayıf iyicil etkinin sonucudur. (Güneş dahil). Eğer 9.ev katılımdaysa, bu tutum bir felsefe form bile alabilir. Değişken burçlar, ve özellikle Başak, pesimizmin en yaygın kurbanları olarak görülür, öncü burçlar buna yakalanmaya daha az eğilimlidirler. Zararlı evlerin tümü özellikle bilinç ile alakalıdır ve etkilediği tüm sorulara karşı dikkatli bir şekilde yaklaşma gerektirir.

Kaynak: Encyclopaedia of Psychological Astrology, Charles E. O. Carter

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü