Uranüs Boğa

16 Mayıs 2018’den 26 Nisan 2026 tarihine kadar Uranüs Boğa burcunda seyredecek. Satürn ötesi gezegenlerin burç değiştirmesi enerjilerin uzun soluklu değişimi anlamına gelir. Uranüs Koç burcuna girdiği Mayıs 2010 ve Mart 2011 tarihlerinde hayatınızda olmaya başlayan her neydi bir düşünün. Uranüs ve Koç’un değişime açık yapıları birleştiğinde cesaretle verilen kararlara ve yeni yol ayrımlarına neden olmuştu. Uranüs Koç burcundan çıkmak üzereyken de bu döngü tamamlanıyor olacak. (6 Kasım 2018’den 6 Mart 2019 aralığında Uranüs Koç burcunun 28-29 derecelerine gerileyecek, bu zaman aralığında da son bir vuruşa tanık olabiliriz.)

Uranüs Boğa’nın getirilerine bakmadan önce Uranüs ve Boğa’yı ayrı başlıklar altında inceleyelim:

Uranüs astronomik açıdan eksantrik bir gezegendir. Ona yakından bakıyor olsaydık bir havuz gibi sakin ve dingin, kıpırtısız bir gezegen olduğunu söyleyebilirdik. Ama görünüşe aldanmayın. Uranüs, görünüşünün aksine oldukça ilginç özellikleri vardır. Atmosferi mevsime dayalı olarak değişir, manyetik alanı terstir, halkaları diğer gezegenlerin halkalarına benzemez ve yana yatık bir şekilde döner. Uranüs’ün manyetik alanıysa gerçekten gariptir, aşırı şekilde dengesizdir. Gezegenin manyetik ekseni dönme eksenine göre 60 derece eğiktir, üstelik kürenin merkezinden geçmez. Bu nedenle bizim kuzey dönme kutbu dediğimiz kutup, manyetik güney kutbudur. Ve kutup ışıkları, kutuplarından çok ekvator civarında görülür. Ve diğer ilginç özelliğiyse yatık olmasıdır.[1] Uranüs, astrolojik açıdan da aynı özellikleri gösterir.  Sıradışıdır, fark yaratır ve bunu yaparken beklenmeyeni önümüze getirir. Şok ederek bizi büyütür. Ona “game changer” demek hiç de yanlış olmaz. Uranüs, oyunun kurallarını yeniden yazar, oyunu değiştirir.

Uranüs sürprizlerle doluyken, Boğa burcu sürprizlerden hoşlanmaz. Her şey aynı tekdüzelik içinde devam ederken güvende olduğunu düşünür. O yüzden hayatındaki hiçbir şeyi kolay kolay bırakmaz. Gölge yönleriyle Akrep burcunun saplantılı ve tutkulu doğasını göstererek, her türlü değişikliğe korkuyla bakar. Yine gölge yönüyle kendi kaynaklarını kullanmayarak bir diğerinin kaynaklarıyla varlığını sürdürür. Veya kendine aşırı tutunur. Güvenlik için gereğinden çok fazla çalışabilir. Maddi kaynaklarını elden bırakmak istemez. Geleceğe güvenmekten öte somut yatırımlara güvenir. Süreklilik talep eder, inatçıdır. Tabi Venüs yönetiminde bir burç olduğundan da bir o kadar duyarlı, zevk ve estetik konusunda pirdir. Hedonizmin kucağından zevklerinin esiri olabilir. Uranüs Boğa burcundayken bu tüm gölge yönlerini sağaltma zamanı!

Bu noktada Uranüs Boğa burcu döneminde güvendiğimiz dağlara kar yağabilir, ayaklarımızın altındaki halı kayacak olması değer verdiklerimizi yeniden adlandırmak açısından faydalı olacaktır. Geleneksel yaşam kalıplarımızı kırmak ilk başta ürkütücü gelse de uzun vadede bunun ne kadar iyileştirici olacağını göreceğiz. Huzurumuzun bozulması bizi daha farklı alanlarda güvenlik arayışına itecek olsa da zaman içinde güvenliği dışarıda aramak yerine kendi içimizde aramak gerektiğini keşfedeceğiz. Bireysel anlamda kendi kaynaklarımıza yöneleceğiz. Maddi güvenliği içsel güvenle değiş tokuş edeceğiz bu dönemde.  Sağlamlık ve süreklilik talep ettiğimiz şeyleri oynak zeminde bulamayacak olmamız bizi farklı hedeflere yöneltecek, denenmemiş yolları deneyerek Boğa’nın hantal enerjini üzerimizden atacağız.

Tabi ki her dönemin kalitesi farklı. Uranüs Koç burcuna girdiğinde Oğlak burcundaki Pluto’ya kare açı yapıyordu. Bu kare değişim yolundaki girişimlerin engellerle karşılaşmasına neden oldu. Ama şimdi Uranüs Boğa’yı Pluto Oğlak yerleşimi destekliyor. Bu, değişimin kaçınılmaz olmasıyla birlikte köklü olmasına neden olacağı gibi, direnmeyi de imkansızlaştırıyor.

Ağır giden gezegenler burç değiştirdiğinde Pluto, Neptün, Uranüs, Satürn toplumsal değişim zamanlarına işaret eder. Tarihe bakıldığında Uranüs Boğa burcundayken, 1934-1941 arasında dünya, huzurunun bozulduğu zamanlar geçirmiştir. Uranüs’teki bu yerleşim benzeri olmayan ekonomik karmaşalara, insanların güvenlik ve istikrar duygusunun yıkımına yol açan dramatik iniş ve çıkışlara neden olmuştur. Uranüs Boğa burcunda gerçekleşen olaylar aşağıdaki gibidir:

1935- Naziler Nürnberg’deki yıllık parti toplantısında, Nazi ideolojisine hâkim birçok ırkçı teoriyi kurumsallaştıran yeni kanunlar açıkladı.  Bu yasalara göre Yahudiler birçok politik haktan mahrum bırakıldı.

1935- İtalya, Faşist Mussolini rejimi esnasında Etiyop’ya saldırdı.

1936- İspanya iç savaşı-Milliyetçiler ve Cumhuriyetçiler arasında

1936- Naziler Rhineland’ı işgal etti. 7 Mart 1936’da Adolf Hitler, Versay Anlaşması gereği askerden arındırılmış Rhineland bölgesini işgal emri verdi.

1937- Hindenburg Felaketi- Hindenburg, Almanlar tarafından dizayn edilip inşa edilen ve gününün en geniş ve en uzun hava aracı ünvanını alan ticari yolcu taşıtıdır. Hindenburg, Frankfurt’tan ABD‘ye gitmek için 3 Mayıs 1937’de havalanır. Yıldırımlardan ve fırtınalardan kaçınmak için birkaç saat rötarlı olarak ABD’ye varır. Saat 19.00 sularında Naval Air Station yakınlarında görülür. Bu sırada yerden yaklaşık 200 metre yukardadır. Ancak işler hiç iyi gitmez. Aracın burun tarafından ilk halat yere atıldığında aniden araç arka tarafından ateş alır ve çok güçlü ve gürültülü bir patlama yaşanır .30 saniyeden kısa bir sürede tamamen yere çöker.

1937- Japonya Çin’i işgal etti.

1938- Nazi Almanyası Avusturya ile birleşti. Tarihte “Anschluss” olarak adlandırılan bu ilhakın ardından Alman orduları ülkeyi baştanbaşa işgal etti.

1939- II. Dünya Savaşı Başlaması, Savaş, 1 Ekim 1939’da Almanya’nın Polonya’yı işgal etmesiyle başladı. Bunu iki gün sonra sırasıyla İngiltere ve Fransa’nın Almanya’ya savaş açmaları izledi.

1939- Kış Savaşı ya da Fin-Rus Savaşı, II. Dünya Savaşı’nın başlarında Finlandiya ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan savaştır.

1940- Kuzey Afrika savaşı, İtalya’nın 10 Haziran 1940’da Almanya tarafında savaşa girmesiyle savaş Kuzey Afrika’ya da sıçramış oldu.
1941- Nazi Almanya’sı 1941 yılında Sovyetler Birliğine savaş ilan etti. Uranüs 25 drc Boğa’da sabit yıldız Algol ile kavuşumdaydı.
*Dünya Ekonomik Krizini bu süre içinde değil, tüm süreci Uranüs Akrep içinde gerçekleşmiştir.

Yavaş hareket eden gezegenlerin, bireysel ve toplumsal anlamda haritalarımızda var olan potansiyeli olumlu anlamda gerçekleştirmeye yönelik bir hamle olduğunu düşünecek olursak, titreşimi oldukça yüksek Uranüs’ün yeni döngüsü de sonuçta değişim, büyüme ve farkında olma ve uyanıklık getirecektir!

Gülden Bulut,  9 Mayıs 2018

 

[1] Gökyüzünün Söyledikleri, Zodyak Yayınevi, Gülden Bulut

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags: , ,

Benzer Makaleler

Menü