Mars Yengeç burcunda

20 Temmuz’a kadar Mars Yengeç burcunda ilerleyecek….

Mars Yengeç davranışı olumlu anlamda hareket edildiğinde ortaya çıkan azimli ve kararlı doğayı gösterir. İpuçlarını Herakles (Herkül) ile yengecin söylencesi anlatıyor.

Söylencede Miken kralı Eurystheus, Herakles’e oniki görev verir. Yengeç’in dahil olduğu, ikinci görevdir. Herakles’in yapması gereken Lerna’ya gidip, orada bataklıkta yaşayan Hydra adlı dokuz başlı canavarı yok etmektir. Bu zor bir görevdir, çünkü canavarın başlarından birini kopardıkça yerine iki baş birden çıkmaktadır. Hera, Herakles’in ayağını ısırarak dikkatini dağıtması için Karkinos adında bir yengeç gönderir. Yengeç görevini başarıyla tamamlasa da Herakles’in dikkatini dağıtamaz. Kahraman Herakles, ayağındaki yengeci ezerek öldürür. Fakat Hera, yengeci cesur davranışından dolayı ödüllendirilip gökyüzünde ölümsüz kılar.

Mitosda tanrıçaların en güçlüsü büyük ana Hera, yengeci görevlendirir. Yengeç, Hera için sonuna kadar savaşsa da etkili olamaz. Bu duruma uyan astrolojik eşleşim Mars’ın Yengeç burcundaki konumudur. Mars Yengeç burcunda düşüktür. Kişi direkt ve açık davranmasa da istediği şey
karşısında hırslı davranır. Aynı zamanda bu konumda, kişi korkularının üzerine gitmede cesaret gösterebilir. Birçok riskli spor ile uğraşan sporcunun Mars’ı Yengeç burcundadır. Gezegenin burçtaki zayıflığı, kişiye o konunun üzerine eğilmesi için fırsat yaratır. Anlatıda Karkinos, Herakles
için ne kadar küçük ve etkisiz olduğunu düşünmeden hareket etmiştir. Tabii bunun altında Yengeç’in aileye olan düşkünlüğü yatar. Yengeç, tüm enerjisini aile ile ilgili konulara harcanabilir. Söylencede de Karkinos büyük ana Hera için sonuna kadar savaşmıştır. Sonrasında Hera, annenin çocuğunu kollaması gibi Yengeç’i semâya taşıyarak ölümsüzleştirmiştir. (Mitolojik Astroloji ve Psikoloji)

Olumsuz anlamdaysa Mars Yengeç birleşimi enerjimizi sömürerek ve kendi ihtiyaçlarımızı gözardı ederek hareket etmemize neden olabilir. Ama yine de geçmişin ağır yüklerinden arınmış her hareket başarı getirecektir.

Gülden Bulut, Haziran 2017

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü