Persephone’nin Dönüşü

Mitolojide Hades (Pluto) Persephone’yi kaçırmak için yeraltı dünyasından çıkar, Persephone yeraltı dünyasında yaşamaya mahkum edilirken , yılın sadece bir bölümü annesi Demeter ile görüşmesine izin verilir.

Haydn Paul “Phoenix Rising” adlı kitabında bu duruma şöyle bir psikolojik açıklama getiriyor.”Bu zaman, Persephone’nin kadınlığı ile tanışması için doğru zamandı. Artık dar gelen önceki gerçekliğinden uzaklaştırılarak, tamamen yeni bir dünyaya uyum ve değişime zorlandı. Bu deneyim, gelişimi için hayati öneme sahip bir deneyim olup, bilinçdışının yoğunlaşmasına içsel bütünlük sağlayarak, özün üstündeki örtünün kaldırılmasını sağlayan daha büyük bir içgörüye götürür. Persephone Hades’in karısı olması ile birlikte daha bilinçli ve olgun bir kadın haline dönüşür. Naif yeni yetme gitmiştir. Annsesiyle karşılaştıkça daha büyük bir bütünlüğü ile karşılaşır. Her yıl Pluto’nun krallığına döndükçe bu süreç devam edecektir. Çünkü gerçek bir inisiasyon asla sona ermez. Sürecin başladığı yeri gösteren belirli bir nokta olabilir ama bittiği yeri gösteren yoktur.”

Pluto’nun haritamızdaki konumu hayatımızda çirkin bir şekilde istila edilmiş yeri gösterir. Bu her ne kadar acı bir işleyiş olsa da, o prensip ile ile ilgili bakış açımız dönüşür. Bulunduğu burç konularından ne kadar korksak da aslında o konularda büyük bir güce sahip olmamız ve bunun farkında olmamız gerçek bir karmaşadır.

Gülden Bulut, 2014

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü