Jüpiter’den İkarus’a Matem

Yay burcunun yönetici gezegeni Jüpiteri İkarus’un söylencesi ile de anlamaya çalışalım.

İkarus’un babası Daedalus Girit’te kral Minos’un yanında çalışmaktadır. Minos Daedalus’tan bir labirent inşa etmesini ister. Bu arada Kral Minos’un kızı Ariadne kralın düşmanına aşık olur ve İkarus’un babası Ariadne’ye, sevgilisine kapatıldığı labirentten çıkmasına yardım eder, bunu öğrenen kral, İkarus ve babası Daedalus’u bir kuleye kapatır. Daedalos kuşların pencerelerin önüne bıraktığı tüylerden kendine ve oğluna birer kanat yapar ve balmumu ile bunları sırtlarına bağlar. Babası İkarusa ne çok alçaktan ne de çok yüksekten uçmamasını söyler, çünkü alçakta nemli hava kanatları ağırlaştırabilir, yükseklerde ise güneş balmumunu eritir ve kanatlarını yakar. İkarus uçmanın verdiği büyük bir hazla bunları unutur ve babasını dinlemez, aydınlığa yükseldikçe yükselir. Ve güneş, kanatlarındaki balmumunu eritir. İkarus Ege’nin sularına düşer ve hayatını kaybeder…

İkarus’un ikame ettiği tema; Yay / Jüpiter vurgusudur aslında, ne pahasına olursa olsun özgürlüktür isteği. Sınırları reddeder. Bizler bu öğrenme ve özgür olma enerjisini yaratıcı olarak kullanılabiliriz ve ya bu uğurda gözümüze kör edecek kontrolsüzlük sonumuz olabilir. Sınırları aşmak ise ancak hazır olabildiğimizde mümkündür. Kendimize olan yüksek inancımız bizi ileriye taşısa da mantığımızı hiç bir zaman kaybetmemeliyiz.

Ayrıca ikarus, adını Yunan mitinden almış 1949 yılında keşfedilmiş bir astreoddir. Natal haritanızda bu astreod kişisel gezegenlerinize yaptığı açılarla değerlendirildiğinde, kişinin hangi alanlarda özgür olma arzusunda olup risk alabileceğini ve ne gibi engellerle karşılaşabileceğini gösterir.

Gülden Bulut, 2014

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü