Jüpiter Oğlak Burcunu Yorumlama Kılavuzu:

*Sıkı çalışma, disiplin yoluyla büyümeyi ve kendini geliştirmeyi amaçlar.

*Özdenetim ve muhafazakarlık niteliklerini ifade etme ihtiyacı; diğer insanlarda güven uyandıran doğuştan gelen bir otorite duygusuna sahiptir.

*İyimserliği ve genişlemeyi aşırı derecede ciddi, korkulu bir tavırla bastırılabilir. Kişinin inancı ve güveni, gerçekliğe, deneyime, kişinin geleneksel değerlerine ilişkin doğuştan gelen bir anlayışına dayanır.

*Fırsatlar, kişinin  güvenilir, sorumlu ve sabırlı olma yeteneğinden dolayı gelir.

Oğlak burcundaki Jüpiter, klasik olarak yüceldiği Yengeç burcunun karşısında yer alır: Jüpiter Oğlak’ta doğuştan gelen niteliklerinin o kadar kolay ifade edilmediği “düşük” konumdadır. Ancak, burada Jüpiter’in gücünün hafife alınması gerektiği anlamına gelmez. Oğlak burcunda hiçbir şey çabuk ve kolay gelmez, ancak bazen bu kişilerin işlerini neden gereksiz yere  zorlaştırdıklarını merak ederim.

Isabel Hickey’in yazdığı gibi, Oğlak burcunda Jüpiter’i olanlar “kendi iyilikleri için fazla temkinlidir”. Bu insanın yakın ilişkilerden paraya kadar her şeye yaklaşırken aşırı ihtiyat gösterirler ve elbette bu, Oğlak burcunun tipik bir özelliğidir. Burada Jüpiter’e sahip olanlar, geleneksel kabulle “kanıtlanmamış” veya doğrulanmamış hiçbir şeye güvenmez.

Kafaları sürekli şüphededir, ancak pratik idealleri yoktur! Örneğin Walt Disney, Robert E. Lee, Robert Kennedy ve Edgar Cayce’ye bakın! Gerçek şu ki, gelenek, ideallerini şekillendirmede büyük rol oynar. Değerlendirmekte oldukları herhangi bir eylemin gerçekte ne kadar riskli olduğunu anlamak için yavaşça test ederler. Aptal değildirler ve asla böyle görünmek istemezler; haysiyet onlar için son derece önemlidir. Riskleri önceden bilmenin pratik olduğunu düşünürler. Çok az risk olduğunu veya en azından takip edilen hedef için kabul edilebilir seviyede olduğunda kararlı bir şekilde hareket edebilirler.

Ancak Jüpiter’i Oğlak burcunda olanlar, otorite kazanmak için ekstra riskler alacaklardır. Bunun örnekleri arasında Richard Nixon, Margaret Thatcher, Robert Kennedy ve hükümetin kontrolünü ele geçiren Adolf Hitler sayılabilir. Çoğu zaman, Oğlak burcunda Jüpiter’e sahip olanlar, güçleri veya prestijleri nedeniyle özellikle güçlü düşmanları çekiyor gibi görünürler. Oğlak burcundaki Jüpiter için çeşitli tezahürlerde de gözükebilir: Thatcher, Nixon, Hitler, Robert Kennedy, Robert E. Lee, Charlie Chaplin ve Charles Lindbergh örneklerinde olduğu gibi.

Jüpiter Oğlak insanı emek verdikleri konuma ulaştıktan sonra, tecrit duygusu ve yalnızlıkla bu bedeli ödemek zorunda kalabilirler. Daha sonra, hayatın basit zevklerinin tadını çıkarmaya çalışmalıdırlar. Bu insanların becerikliliği ve kararlılıkları asla küçümsenmemelidir. Daha zeki ya da daha fazla hayal gücüne sahip olanlardan daha iyi çalışabilirler. Görev ve sorumluluk duyguları mükemmeldir.

Katı ve sert olup yargılayıcı olabilirler; Oğlak burcundaki Jüpiter, çoğu zaman sertleşir ve kolaylıkla kendini beğenmişliğe geçer. Carter, Mayo ve Davison, bu kişiyi tanımlamak için “vicdanlı” terimini kullanıyor ve Ebertin, Oğlak Jüpiter’i “hedef bilinci” ile ilişkilendiriyor, benim için uzun vadeli planlara göre sabırla hareket etme doğuştan gelen yetenek anlamına geliyor.

Carter: Suskun, kendini kontrol eden, dürüst.

Mayo: Görev coşkusu, hırsı (otokratik) ve organize etme yeteneğini genişletir.

Ebertin: Sorumluluk duygusu, güvenilirlik … liderliğin nitelikleri, ikiyüzlülük, egoizm.

Hickey: Sevgi dolu duyguların ifadesinde olduğu kadar para ile ilgili konularda da cimri olma eğilimi.

Bu son alıntı, Satürn’ün burcundaki Jüpiter ile içsel çatışmayı akla getiriyor; bu, tasarruflu olma ve abartılı kibir arasında bir gerilim yaratabilir ya da cömert olduğu için tanınma ve saygı görme ihtiyacı ve aynı zamanda gereksiz harcamalardan kaçınarak mali güvenliğini sürdürme isteği yaratabilir. Oğlak Jüpiter’i, Jüpiter Akrep’ten daha çok görünüş ve “saygın” olmakla ilgilenir. Sahip olma ve para biriktirme ile üretken bir şekilde harcama arasında gidip gelmeleri açısından oldukça benzerdirler. İsrafı sevmezler, ancak onları daha yüksek hedeflere götürecek iş girişimlerine büyük meblağlar yatırabilirler. Jüpiter Oğlak kişiliğinin temel nitelikleri Moore ve Douglas’ın aşağıdaki yorumlarında ele alınmıştır:

Jüpiter’i Oğlak burcunda doğan diğer kişiler Warren Beatty Elizabeth Browning Willy Brandt Art Buchwald Emily Bronte Richard Burton’dur (aktör) Jüpiter Oğlak kişileri pratik ve muhafazakar bir şekilde çalışırlar. İşlerini, denenmiş kurallarına göre yürütürler ve yavaş büyüme ve kademeli kazançtan memnundurlar. Genel olarak, iş dünyasında gelişirler ve başarısı kanıtlanmış yerleşik işletmeleri yönetme fırsatı verildiğinde, onlara duyulan inancı haklı çıkarırlar. Finansal olarak nerede durduklarını tam olarak bilmek ve ayaklarının altındaki zeminin sağlam olduğunu hissetmek isterler.

Bu pozisyon, hükümette, politikada veya işlerin kişisel olmayan ve kesinlikle protokole göre yürütüldüğü büyük şirketlerde bir kariyere elverişlidir. Oğlak burcunda Jüpiter ile doğan diğer kişiler: Warren Beatty, Albert Camus, Johnny Carson, Hammy Davis, Emily Dickinson, Dustin Hoffman, William James, Kudyard Kipling, Andre Malraux, Karl Marx, Paul Newman, Jack Nicholson, Arthur Rimbaud, Carl Sandburg.

Exploring Jupiter, Stephen Arroyo

Çeviren: Gülden Bulut

 

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü