Ay Koç Burcunda

 

BURÇ TİPİ: Öncü-Ateş

YÖNETİCİ GEZEGENİ: Mars

ANAHTAR KELİMELER: dinamik, aktif, iddialı, bağımsız, rekabetçi, cesur, fevri, enerjik, dinç, aşırı korumacı

 

 

GENEL KARAKTERİSTİKLERİ:

Koç, en iyi Ay burcudur, en azından ona sahip olan kişiler için. Neredeyse yaptıkları her şeyde en iyisi olmalıdır onlar – aksi halde tüm günleri ziyan olabilir. Ama onlar bu içgüdüsel rekabeti seven yönlerinin farkında olmazlar, nitekim Aysal hasletler genellikle bilinçdışı konularıdır. Koç burcu, sürüsünün gözü önünde olma dürtüsünü temsil eder ve birçok Ay Koç kişisi üstün bir liderlik ve öncülük etme yetisi sergiler. Aktif ve diridirler, rutinlerden kolayca sıkılır ve sürekli bir şeylerle meşgul olmak isterler. Bu dinamik, özerk tipin bizzat karşılığı olan Lily Tomlin, iki saatlik tek-kadın Broadway gösterisi olan Evrende Zeki Yaşam Arayışı (The Search for Intelligent Life in the Universe) ile buna güzel bir örnektir.

AYINDAKİ ANNE:

Bu Ay altında doğan kişiler, gerçek anlamda bebek yerine konulmamışlardır. Kendi başlarının çaresine ne kadar çabuk baktılarsa o kadar iyi görülmüşlerdir. Anne, geleneksel kadın rol modelin kıyısından geçmemektedir, muhtemelen dominant bir ebeveyndir ve kendi araba tekerleğini, sigortasını değiştiren bir tiptir. Aptala yatıp, kurbanı oynamak ona göre olmadığı gibi, toplumun kadına biçtiği pozisyonu da kendini pasifize ederek kabul etmez. Bu ebeveynin pozitif hasletleri cesur, yürekli, hayat dolu, kararlı olması ve zorlukların üstesinde gelmesini sağlayan savaşçı bir ruha sahip olmasıdır. Harekete geçmek ve zor görevlerin üstesinden gelmek konusunda güçlü bir arzu duyar, ki bu hasletleri çocuğuna da geçmiştir.

Bu Ay’ın dezavantajı, annenin genel olarak çocuğun ihtiyaçları karşısında irite ve kızgın duruşudur. Christina Crawford bir Ay Koç idi ve onun çocukluğunu Canımıniçi Anneciğim (Mommie Dearest) kitabında okumuştuk. Elbette her Ay Koç olanın Joan Crawford gibi annesi olacak diye bir şey yok ama yine de çocuk büyütmeye yönelik kızgınlığın veçhelerini az da olsa taşıyabilirler. En iyi ihtimalle bu yumuşak dozda bir ihmaldir ve çocuğa keşif fırsatı taşıyan bir özgürlük verir. Anne kendi vazifeleri ve ilgi alanlarıyla öyle meşguldür ki çocuk ister istemez bağımsızlık geliştirmek zorunda kalır.

 TİPİK DUYGUSAL REAKSİYONLAR:

Ay Koç insanları duyguları mevzubahis olunca sabırsızdırlar, özellikle de yapmak istedikleri şeylerle aralarında duran insanlara karşı. Sürekli hareket halinde olarak duygularını rafa kaldırırlar, kimi zaman bu anlamda üstelerler. Güvenlikleri, hareket özgürlükleri, daima birinci sırada oldukları konum ya da bağımsızlıkları tehdit edildiğinde savaş-ya da-kaç tepkisi gereği, kızgınlık ve irite olma haline çok çabuk geçebilirler. Öfke ise, içinde bulundukları vaziyette ellerinden bir şeyin gelmeyeceğini düşündükleri zaman başvurdukları bir savunma mekanizması gibi çalışır. Genellikle kızgın kalamazlar, çünkü hemen bir sonraki şeye geçmek (hareket etmek) isterler.

Diğer bilindik reaksiyonları, korku, doyumsuzluk, üzüntü, kırılganlıktır ve fazla çıtkırıldım olmaları ve de kızgınlığın arkasına saklanmaları nedeniyle eleştirilirler. Kendilerine (ya da diğerlerine) atlatması uzun zaman alan –yas gibi- duygulara girme izni veremezler. Kısa bir süreliğine, başka bir aktiviteyle kafaları dağılana kadar yas tutabilirler belki, ama sonra o duyguyla işleri biter.

GÜVENLİK VE GÜVENSİZLİK:

Bu deli dolu arkadaşlar güvenliklerine herhangi bir tehdit algıladıklarında savaşabilirler. Hayranlık duyuracak düzeyde bu uğurda ısrarcı olabilirler, bazen de agresifliğin gölgesine kaçarlar. Tetiklenmek hoşlarına gidiyor bile olabilir ve bazen aslında orada olmayan tehditlerle kafayı bozabilirler. Eğer tehdit sosyal bir konudaysa, o dava uğruna savaşabilirler veya ellerinden gelemeyecek bir şey varsa – yaşın ilerlemesi gibi- genel bir huysuzluk hali takınabilirler. Eğer karakterlerinin bu kısmı – veya rekabetçilik gibi diğer hasletleri – görünürde yoksa, Yükselen burç ya da diğer gezegenler tarafından bir tür müdahale olduğu varsayılabilir. Bu müdahale sebebiyle, öfke, kişinin kendisine (içine) yönelebilir, depresyona dönüşebilir ya da en iyi ihtimalle aynı sonuca daha yumuşak bir şekilde ulaşabilir.

BAĞIMSIZLIK MESELESİ:

Bağımsızlık büyürken önemli bir özellikleri olduğu için, Ay Koç doğumlular azimli bir şekilde kendine yetebilir olurlar. Sert bir şekilde hastalığı veya birine ihtiyaç duymayı reddederler ve kendilerini duygusal olarak muhtaç hissettikleri dönemlerde çatışma çıkarırlar. İhtiyaçlarının karşılanması konusunda agresif olabilirler – zaman zaman bencillikle itham edilirler – aslında onlar basitçe “lütfen” demek yerine bir meydan savaşının olması gerektiğini düşünürler. Çocukluklarında mahrum kalmış olmalarından ötürü, başkalarında gördükleri çaresizlik hali sinirlerine dokunur. Siz sızlandığınızda, onlar hırlarlar. Birçoğu çocuklardan haz etmez, ta ki onlar da büyüyüp takıma katkı sunana kadar.

Ama eğer bir kere sizinle ilgilenmeye karar verdilerse, çok sağlam koruyucu ebeveynlere dönüşürler, yavrularının yanında duran bir anne kaplan misali. Liderlik yetkinliklerine ve her şeyi yoluna koyma kararlılıklarına bakarsak, onlardan harika aktivistler, avukatlar çıkar. Zira bu durum, Christina Crawford’un da annesine olan kızgınlığını alenen paylaşmasına neden olmuştu ve kendisi artık çocuklukta suistimal edilen yetişkinleri savunan bir hareketin lideri. Fransız devrimini başlatan Robespierre de, halkı açlıktan kıvranırken kendisi lüks içinde yaşayan ve kraliçesinin “Ekmek yoksa pasta yesinler” dediği bir krala öfkelenmişti.

Moon Signs, Donna Cunningham

Çeviren: Serkan Önder

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü