Astrolojide Alkolizm Ve Uyuşturucu Kullanımı

Neredeyse her zaman ışıkların (Güneş ve Ay’ın) zayıf olduğu pozisyonlarda ve burçlarda, ya da özellikle Ateş ve/veya Su elementi burçlardan olumsuz açı aldıklarında bu sonuçla karşılaşırız. Ateş elementi keyifli, şen sarhoşluk verirken, su elementi zayıf yada sersemleşmiş bir sarhoşluğa neden olur.

5.ev neredeyse her zaman Neptün ya da suyla ilgili gezegenlerden muzdariptir. Mars da sıklıkla Neptün tarafından etkilenmiştir; ya Balık’tadır ya da Balık’tan etkilenmiştir.

Olumsuz etkileşimler belli dereceler etrafında toplanmıştır, örneğin; öncülerin 11 derecesi, sabit burçların 9 ve 25. dereceleri gibi.

Alkol, Ateş elementinin tipik bir uyuşturucusudur ve doğamızdaki eğlence, optimizm, hayvani doğa, özgüven ve çoğunlukla rekabet gibi tüm ateşsel aktiviteleri arttırır. Bir taraftan, suyla alakalı düşüncelilik, sağduyu, ürkeklik ve utangaçlık gibi tüm karakteristik ögeleri de baskılar. Bu yüzdendir ki haritalarında çok fazla elementine sahip insanlar alkol uyarılmasına ihtiyaç duyarlar; horoskopsal eksikliklerini doğal olmayan yollarla yerine koymayı arzularlar. Sarhoş insanlar, bazen çok fazla Ateş elementine sahip olabilirler ama böyle durumlarda kötü alışkanlık genellikle gerçek bir psikolojik ihtiyaçtan öte kötü arkadaşlıklara girmekten gelir.

Astrolojik terapi bu tür eksiklikleri zararsız ve rasyonel bir şekilde yerine koymayı hedefler. Örneğin; horoskobunda Ateş elementi eksikliği olan biri bu kabiliyeti çalışarak geliştirebilir. Kişi spor, gezi, macera yada benzer konulara sahip kitaplar okuyup, tiyatro oyunlarına katılabilir; oyunlara ve sosyal hayata zaman ayırmalıdır. Ve bunların hepsinin üzerinde, kişi Ateş elementini geliştirmek istediği şekilde ateş kişiyle arkadaşlık kurmalıdır. Sıklıkla negatif yada hastalık sahibi bir insana söylenen ”Kendinden uzaklaş” ifadesi de ilginçtir. Çünkü bu tam anlamıyla bir Ateş insanın her zaman yaptığı Su’yun ise nadiren ve zorlukla yaptığı bir davranıştır. (Kaynak: Encylopedia of Psychological Astrology, Charles E. O. Carter, çeviren: Nur Kılınçer -Akademi öğrencisi)

Ann Parker,  “Astrology ve Alkolizm”  adlı kitabında alkolizmde Neptün’ün önemini doğrular. Ayrıca haritadaki Ay-Uranüs açılarının alkolizm ile ilgili olduğunu belirtir; özellikle Ay Uranüs açısının. Ve şöyle ifade eder: “Ay-Uranüs açısı olumlu olsa da yüksek duygusal uyarılma verir ve bu alkoliklerin karakteristik özelliklerindendir. Yine zorlu açılarında korku, endişe, sinirlilik, abartma eğilimi verir, bu da alkolik kişilik özelliklerindendir.”

Gülden Bulut

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü