Rektifikasyon- Belirsiz Doğum Zamanları İçin Astrolojik Teknikler

Bir danışan doğum haritası okuması için bize geldiğinde, onlara en doğru ve değerli bilgiyi vermek isteriz. Bunu yapmak için, haritayı dayandırdığımız doğum verilerinin doğruluğuna bağlı olan bir dizi astrolojik tekniğe güveniriz.

Doğru olduğunu varsaydığımız doğum saatine güvenme ihtiyacımız astrolojinin Aşil topuğudur. Bir astrologa yanlış doğum zamanı verildiğinde, okuma muhtemelen ters gider. Ve insanlar yanlış haritalar nedeniyle yanlış okumalar aldıklarında, artık astrolojiye güvenmezler. Bu, astrolojinin kötü bir üne kavuşmasının temel nedenlerinden biridir. Bu nedenle, yaklaşık doğum haritaları ile okumalar yaparken hangi astrolojik teknikleri kullanacağımızı (ve hangi teknikleri kullanmayacağımızı) bilmemiz çok önemlidir.

1-Doğum Zamanı Kaydı: Birisi bize doğum saati olarak HH: 00, HH: 15: HH: 30 vb. verirse (burada HH saati gösterir, 11:00 gibi), doğum saatinin yukarı veya aşağı yuvarlanmış olacağını beklemek mantıklıdır. (Elbette, istatistiksel olarak, insanların neredeyse yüzde yedisi aslında bu zamanlarda doğacaktır, bu nedenle bu tür doğum zamanları doğru da olabilir.) Ayrıca çoğu doğum zamanının, eğer yanlışsa, gerçek olandan çok sonra kaydedileceğini de tahmin edebiliriz. Doğum gerçekleşmiştir ve bu nedenle doğum zamanının kaydedilen zamandan daha geç değil, daha erken olma olasılığı daha yüksektir.

Yanlış doğum zamanlarının kaydedilmesinin birçok olası nedeni vardır. Doğum saati 5 dakika veya daha fazla süre oynayabilir belki doğum sonrası anne-baba heyecanlı olduğundan yeni bebeğe odaklanmış olabilir; hemşire, ebe veya doktor tarafından saat, en yakın çeyrek veya yarım saate yuvarlanmış, vb. olabilir. Ayrıca annelerin doğum zamanlarını her zaman doğru hatırlamadıklarını, çocuklarının doğum zamanlarını karıştırdıklarını tecrübe ettim.

Bu hafta bir müşterim bana annesinin söylediği 23:30 yerine 23:06’da doğduğunu söyledi. Yükseleni Akrep olan yeni haritası, diğer haritadaki Yükselen Yay’dan ona çok daha iyi uyuyordu. (Bu olay aslında bu makaleyi gözden geçirmem için bana ilham verdi.) Bir müşteri doğum haritası için yoruma geldiğinde verilmiş olan doğum saatinde bir okuma yapılmasını bekleyebilir ama biz doğum saatini ayarlamak için izin almalıyız.

Yaz saati ve diğer saat dilimi sorunları konusunda da çok dikkatli olmalıyız, ancak zaman dilimlerini içeren atlaslar, günümüzün astroloji programları, esas itibariyle oldukça doğrudur. ABD doğumlular için, Illinois ve Pennsylvania eyaletlerinin belirsiz olduğu bazı yıllar vardır, ancak çoğu iyi yazılım sizi bu konular hakkında uyaracaktır.

Yüzyıllar önce doğan insanların haritalarını araştıran astrologlar başka sorunlarla karşılaşırlar. Eskiden zaman işleyişi oldukça belirsizdi. Güneş saatleri başlangıçta mevsimlere bağlı olarak değişen uzunluklarda “geçici saatler” olarak ölçülüyordu (örneğin, Kuzey Yarımkürede yaz aylarında gündüz saatleri 60 dakikadan uzun ve gece saatinde 60 dakikadan kısaydı). Aslında, standart (60 dakikalık) saatler, 13. yüzyılda, Abul Hassan’ın tüm saatleri eşit uzunlukta yapma fikrini ortaya attığı ve yalnızca 15. yüzyılda genel kullanımda eşit saatler olarak tasarlandı.

Ek olarak, zamanı ölçen cihazların kesinliği sorunu vardı. Güneş saatleri doğru kullanılırsa – tabii ki güneşli günlerde – yaklaşık bir dakikalık zamana kadar doğru olabilir. Su saatleri gibi diğer zaman ölçü cihazları daha az hassastır. Galileo ve Huygens, 17. yüzyılın ikinci yarısında saat yapımında atılımlar yaptı. Huygens’in ilk saatleri günde yalnızca bir dakika yanıldı ve sonraki saatleri günde yaklaşık 10 saniye kadar doğruydu.  Bu nedenle, astrologlar, 18. yüzyıldan önce hesaplanan doğum haritalarının doğruluğuna güvenme konusunda çok dikkatli olmalıdır.

2-Astroloji Yazılımı: Çok ucuz astroloji programlarının birçoğu haricinde, hesaplamaların doğruluğuna güvenebiliriz. Aslında, modern astroloji programları, çeşitli özellikleriyle göz kamaştırıyor. Biz astrologlar artık gezegen dönüş haritaları, coğrafi astroloji haritaları, üçüncül ilerletilmiş haritalar, harmonik haritalar ve elle kolayca hesaplayamadığımız birçok harita ve liste oluşturabiliriz. Bununla birlikte, yanlış bir doğum zamanının birçok astrolojik tekniğin geçerliliğini yok edebileceğini fark etmeden, yazılımın doğruluğuna çok fazla güvenme tuzağına düşebiliriz. Astroloji yazılımı her derde deva değildir. Veri girişi hatalarını veya doğum zamanı belirsizliklerini telafi edemez.

Geçenlerde bir öğrenci haritayı düzeltmek için iyi bilinen bir profesyonel astroloji programını kullanıp kullanamayacağını sordu. (Tamamen “Evet” dememi bekledi.) Cevap, iki nedenden ötürü kesin bir “Hayır” dır, çünkü:

a-Bir haritayı otomatik olarak doğru şekilde düzelten bir program yoktur – hepsini test ettim. “En iyi” program bile (yani diğerlerinden biraz daha iyi performans gösteren program) bunu, ancak hangi faktörlerin dahil edilmesi gerektiğine uyacak şekilde ayarları “değiştirdikten” sonra yaptı. Düzeltme basitçe otomatikleştirilemez. b- Yalnızca uzun yıllara dayanan deneyime sahip profesyonel astrologlar, yazılım olsun ya da olmasın doğum haritalarını etkili bir şekilde düzeltebilir. Bunu yapmak için, tahmin yöntemlerine ilişkin derinlemesine bilgi ve uzun yıllara dayanan deneyim gerekir.

3- Vedik Astrolojiye Özgü Sorunlar: Sidereal haritaları hesaplamada iki kafa karıştırıcı faktör vardır. Birincisi, gökyüzünde Yıldızıl zodyağın başlangıcını (yani 0 derece Koç) temsil eden evrensel kabul edilmiş bir noktanın olmamasıdır. Hindistan’daki Lahiri komisyonu artık genel kabul gören bir ayanamsha ile ortaya çıksa da, pek çok Vedik astrolog, aralarında ünlü olanlar da dahil, önemli ölçüde farklı başlangıç noktaları kullanıyor. Bazı durumlarda, bu farklılıklar, her gezegen konumunun önemli ölçüde değiştiği haritalarla sonuçlanır.

İkincisi, Sidereal zodyağın başlangıcı üzerinde anlaşılsa bile, astrologlar presesyon oranının sabit olduğunu varsayarlar. Aslında, astronomi bize büyük olasılıkla öyle olmadığını söylüyor. Sonuç olarak, zamanla, Sidereal haritalarımız daha yanlış hesaplanabilir hale gelebilir. Vedik astrolojinin, en azından kısmen, doğum zamanı yanlışlığı sorunlarını en aza indirmek için Tüm Burç Ev sistemini (İlk evin tümü yükselen burcun olması) kullanır. Tüm Burç Ev sistemi kullanırken, yalnızca Yükselen burç değiştiğinde gezegenlerin ev konumlar değişir, böylece bir ila iki buçuk saatlik bir süre boyunca haritalar aynı kalır. Bir kişinin yükseleni bir burcun (veya nakshatra) sınırının yakınında doğmuşsa, bu haritanın kişinin hayatına daha iyi uyup uymadığını görmek için bitişik burç (veya nakshatra) için bir harita çıkarmak çok önemlidir. (Batı astrolojisinde, Yükselen bir burcun başında veya sonunda ise, bitişik yükselen burcun daha iyi uyup uymadığını araştırmak da akıllıca olacaktır, çok az veya hiçbir gezegen ev değiştirmeyecektir.) Neyse ki, birçok profesyonel Vedik astrolog doğum haritalarını düzeltmek için zaten varga haritaları ve dashaları kullanıyor.

4-Belirli Astrolojik Teknikler ve Doğum Zamanı Yanlışlıkları:

a-Natal Haritalar. Doğum zamanında 15 dakikalık bir hata ile, Balık veya Yükselen Koçlu bir haritanın yükselen burcunun derecesi (Ekvator’un kuzeyindeki kısa yükselimli burçlar) genellikle 7 derece ve uzaktaki enlemler için 20 dereceye kadar değişebilir (örneğin İskandinav ülkelerinde doğumlar). Başka bir deyişle, doğum yeri ne kadar Kuzey veya Güneyde ise ve Yükselen ne kadar hızlı yükselirse, doğru bir doğum zamanına sahip olmak o kadar kritiktir. Kuzey enlemlerinde doğan insanlar için (Tropikal) Kova, Balık, Koç ve Boğa Yükselenleri hızlı yükselirken, Güney enlemlerinde doğan insanlar için Aslan, Başak, Terazi ve Yükselen Akrepler için daha hızlı yükselir.

b-Astro-Haritalama. Bir doğum zamanı sadece 10 dakika sapıyorsa, yükselen ve en tepeye erişen Astro * Carto * Graphy gezegeni yaklaşık 135 mil uzakta olur! 15 dakikalık bir doğum zamanı hatası, eğer şehir doğum yerinden çok uzaktaysa, Local Space haritası hatlarının 300 mil veya daha fazla kaymasına neden olur. [Local Space hatları doğum yerinden yayılır ve bu nedenle doğum yerine yakın şehirler, doğum zamanındaki değişikliklerden uzak yerlere göre daha küçük kaymalar gösterir.]

Astro-haritalama yöntemleri, doğum zamanı çok doğru olmadığı sürece neredeyse işe yaramaz. Astro haritalamanın güvenilir olması için doğum zamanı 5 dakikadan fazla sapmamalıdır. Başka bir deyişle, astrologlar, haritada düzeltme yapmadıkları sürece, doğum zamanı muhtemelen yuvarlanmış (örn. saat 1:00) olan bir kişi için Astro * Carto * Graphy veya diğer astro-haritalama tekniklerini kullanmamalıdır.

c- Transitler. Çoğu astrolog, Uranüs, Neptün ve Plüton’un transitlerinin Yükselen ve MC- açı yaptığında bunun kişinin hayatındaki en önemli transitler olduğunu düşünür. Fark etmedikleri şey ise, doğum zamanındaki sadece 15 dakikalık bir hata, bu geçişlerin zamanlamasını en az iki ay (dış gezegen hızlı hareket ederken ve yükselen burç Kuzey enlemlerinde Aslan, Başak, Terazi ve Akrep gibi uzun yükselimli olduğunda) uzaklaşabilir. Yükselen Balık veya Koç olan ( Kuzey yarımkürede kısa yükselimli burçlar yükseliyorsa)  biri için, dış gezegen yavaş hareket ediyorsa bu süre bir yıldan yedi yıla kadar kadar değişebilir.

d- Progresler ve Directions:  Doğum süresindeki 15 dakikalık bir fark, İkincil, minör ve üçüncül progresste ASC ve MC de 3 derecelik bir farka neden olur. Bu nedenle, progresyonları yaklaşık doğum zamanlarıyla birlikte kullanmak iyi bir tekniktir. Öte yandan, Solar Arka yapılan açılar, doğum haritasındaki açılarının yaptığı gibi 10 dereceye kadar değişir, bu nedenle aşırı enlemlerde (örneğin, Alaska), Solar Arc açılarına güvenilemez (ancak Solar Arc gezegen konumları kullanılabilir).

5- Çözümler: Yaklaşık Doğum Saatleri ile doğru okumalar nasıl yapılır?

Astrologlar olarak her zaman doğru doğum zamanlarına sahip haritalarla çalışmayı tercih ederiz. Ve Tanrı’ya şükür ki, tarihin bu noktasında genellikle yapabiliriz. Fakat müşterilere kesin doğum saatleri olmadan hizmet etmek için ne yapabiliriz? Öncelikle, astrolojik tekniklerimizin doğum anındaki yanlışlıklara karşı değişen hassasiyetlerinin farkında olmalıyız, böylece okumalarımızı doğru ve anlamamızı sağlam tutabiliriz.

Danışanın doğum zamanı yok ise: Doğum tarihi doğruysa, ancak doğum saati tamamen belirsizse, en iyi strateji, gün boyunca hangi faktörlerin sabit kaldığını görmek için ertesi gün gece yarısı, öğlen ve gece yarısı için haritaları çıkarmak ve yalnızca bu faktörlere odaklanmaktır. Örneğin, çoğu gezegen tüm gün aynı burçta kalacak, doğum gezegenleri arasındaki birçok görünüm gün boyunca mevcut olacak, vb.

Doğum zamanı yaklaşık ise, astro-haritalama tekniklerini, harmonik çizelgeleri, birkaç Vedik yaklaşımı (Ashtakavarga, bölümlü harita analizi ve tam Dasha / Bhukti zamanlamaları vb.) veya dış gezegenlerini köşelere olan açılarını kullanamayız ve kullanmamalıyız. Bazı durumlarda ev pozisyonları bile güvenilmez hale gelir.

Yaklaşık doğum zamanı var ise: Doğum zamanı muhtemelen 15 dakikadan fazla değilse (örneğin, haritada yuvarlanmış bir doğum zamanı varsa), o zaman verilen zamandan 15 dakika önce, ve verilen zamandan 15 dakika sonra için harita çıkarın. Yükselen veya Midheaven değişirse, herhangi bir gezegen ev değiştirirse (veya burç), vb. yalnızca bu 30 dakikalık zaman aralığında aynı kalan faktörleri tasvir edin.

Hank Friedman

Çeviren: Gülden Bulut

 

 

 

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü