6. Ev ve Anlamı

İş ve sağlık altıncı evin  meselesidir, malum bu ikisi Başak burcuyla ilişkilendirilmiştir. İş ve sağlık ruhani düzeyde iç içe geçmiş şeylerdir ve yaşam amacımızla ilintilidir. Birinin emekli olduktan sonra sağlığının kötüye gittiğini kaç defa duymuşsunuzdur. Yaratıcılık ve işe yarıyor olma hissi bizim canlı, tetikte ve sağlıklı olma duygumuzu besler. Altıncı evi vurgulu bir kişi için, iş yerindeki huzursuzluk sağlığa infaz gibidir ve şayet iş yerindeki şartlar düzelirse sağlık da düzelir. Ayrıca bu durum, danışanlarımın altıncı evinden Satürn ya da Neptün geçtiğinde de aynı şekilde olmuştur. İş stresi ve bıkkınlık artınca, sağlık sorunları da artmaya meyleder. İşimize olan tutumumuz ve gündelik işlevselliğimiz de ayrıca altıncı ev ve içindeki gezegenler tarafından gösterilmiştir.

Altıncı ev Başak’ta Satürn olduğunu farz edin. Bu pozisyonun en iyi nitelikleri dikkatli, elinden iş gelir, güvenilir çalışma alışkanlıkları ve ustalıklı bir detay algısıdır. En kötü nitelikleri de, hipereleştirel, yargılayıcı, yakınlarına ve çalışanlara en doğrusunu ben bilirimci bir yaklaşım, yanlışları düzeltme cüretini gösterme, şevk kırıcı bir hüküm vericiliktir. Altıncı ev derya gibidir, iş hayatında güçlü bir tatmin için ipucunu verir. Altıncı evi güçlü olan kişiler (hele Güneş de oradaysa) gündelik işlerinde mutlu ve doyumlu hissederler ve de kendilerini sağlıkları yerinde, iyi hissederler, hayattan zevk alırlar. Kendilerini iş hayatında sıkışmış, doyum almamış. O nedenle, danışanlarımda altıncı evi yoğun gördüğümde (bilhassa da transitler tetiklediğinde) verimlilik ve işe yararlılık hissettikleri bir iş bulmalarını öneririm, böylelikle sağlıklı kalabilirler. Gerekiyorsa, doyum veren bir iş hatırına pratik yapmak için ödünler vermeleri gerekmektedir. Önerilen içsel yaklaşımlar ve tutumlar dışsal deneyimler yaratır, özellikle de sağlıkla ilgili.

Psikosomatik ve alternatif tıp pratisyenleri metafiziğin bu temel prensibini sıklıkla uygulamaktadır – zihin, fiziksel sağlığı yönetir. Fiziksel sıkıntılar genellikle duygusal bir özü ve dışa vurulmuş bir çatışmayı kapsar. Medikal astroloji pratisyenleri altta yatan sebeplerin şifresini çözme ve çözüm bulma konusunda çok harika bir araca sahiptirler – altıncı ev ve haritanın diğer bölümlerinde bu bilgilere erişilir. Örneğin, altıncı evinde Kova ya da Uranüs bulunan birisini ele alalım, bu yerleşim dolaşım sisteminde bir aksamanın mümkün olduğunu öne sürer. Bu blokajın altında ise, iş yerinde sıkışmış hissetmenin yarattığı sinirsel gerilim ve huzursuzluk yatmaktadır. Daha fazla özgürlük alanı tanıyan bir iş arayarak –otorite tarafından sınırlandırılmanın neden bu kadar tolere edemediğini anlayarak- psikosomatik dolaşım problemini yatıştırılabilir. Bu iş-sağlık bağlantısını destekleyen bir kanıt, hipertansiyon istatistiklerinden geliyor, bu hastalık sıklıkla altıncı evdeki Uranüs ile ilişkilendirilmektedir.

Donna Cunningham, Astrological Guide of Self Awareness

Çeviren: Serkan Önder

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü