Yükselen Burcun Rolü

Doğum haritası yorumlamak için sadece astroloji bilgisi yeterli değildir. Aynı zamanda tüm bilgileri sentezleyerek onları belirli bir çerçevede birleştirmek gerekir.  Bu noktada yükselen burcunun harita önemli bir kerterez noktası olduğunu söyleyebiliriz.

Antik Yunanlar doğum haritasını bir gemiye benzetmişlerdi. Yükselen bu geminin dümeniydi. Geminin yönünü nasıl ve nereye çevireceğinizde birinci evdeki gezegenlerin rolü de göz ardı edilmemeliydi. Örneğin Satürn birinci evinize yerleşmişse nereye gideceğinizi bilmek isterseniz önceden planlanmış bir rotada seyahat etmek ve güvende olmak istersiniz. Mars olduğunda büyük hışım ve kuvvetle hareket etmeniz gerekebilir. Tabii gezegenin bulunduğu burç yorumlarınızı değiştirebilir.  Tüm bu bilgilerin yükselen burç ile harmanlanması gerekir.

Güneş burcunuz yaşam yolculuğunuzun hangi yöne aktığını söylüyorsa, yükseleniniz de hayat yolunuzun nasıl bir yol olduğunu ve çevre koşullarını gösterir. Örneğin yükselen burcunuz Oğlak ise, yürüdüğünüz yol sarp ve dik bir yamaç olacaktır. Hava belki karanlık ve yağışlıdır. Oğlak hayata böyle bir pencereden bakar çünkü. Bulunduğu ortam pek iç açıcı değildir. Yağmurdan kayganlaşmış zeminde yürümek zordur. Kişi her an kayıp düşme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir. Bu nedenle, hayatta her an kötü bir şey olacak beklentisi, kişinin karamsar bir bakış açısına sahip olmasına neden olur. Bir de işin içine dik kayalıklar eklenince bu yol Oğlak için zorluklarla dolu olacaktır. Böyle bir durumda nasıl hissedeceğinizi düşünün. İşte bu, yükselen Oğlak’ın yaşadığı psikolojidir. Onun için yaşam her zaman zordur ve hedefe erişmek için çok çalışması gerekir.

Yükselen Yay olunca tablo birden değişir. Günlük güneşlik bir havada kuş sesleri içinde huzurlu bir yoldan yürürsünüz. Keyifle yürürken güneş içinizi ısıtır. Her şey güzeldir, öyle de olmaya devam edeceğine inanırsınız. Susamış olduğunuzda, biraz sonra karşınıza bir pınar çıkacağını ve o pınardan kana kana su içeceğinizi hayal edersiniz. Çoğu zaman da böyle olur. Böylesi bir yaşam yolunda kim mutsuz olabilir değil mi? Yükselen Yay da hayata böylesi pembe bir çerçeveden baktığından yolunda ona sıkıntı verecek durumlarla karşılaşsa bile onu yok saymayı tercih edecektir.

Güneş burçlarını sağlıklı anlamda yaşamak ne kadar zorsa yükselen burcunuzu da sağlıklı yaşamakla ilgili güçlükler çekebilirsiniz. Kırmızı Başlıklı Kız gibi neşeyle çıktığınız yolculukta siz de bir kurtla karşılaşabilirsiniz. Örneğin yükselen burcunuz Akrep olsun. Bu, yolunuzda değişmek zorunda kalacağınız deneyimlerle karşılaşacağınızı gösterir. Öyle ki eski düşünce ve davranış kalıplarıyla yolunuza devam edemeyecek duruma gelirsiniz. Kendinizi yeniden var etmeniz için kurtla karşılaşmanız kaçınılmaz olur; bu gerekli bir ön koşuldur. Yaşamda hiçbir şey bize altın bir kâsede sunulmaz. Aynı şekilde doğum haritalarınız her ne kadar size ait ve özel olsa da, olumlu özelliklerin sonsuza kadar size ait olabilmesi için önce olumsuz durumlarla karşılaşmak zorunda kalırsınız.

Geminizin nereye gittiğini bilmek, nasıl koşullarda yolculuk yaptığınızı anlayabilmek ve hangi seçimlerinizle dümeni sert kırdığınızı yorumlamak için Yükselen burç ve 1. evdeki gezegenlerinizi dikkatlice yorumlamak bu noktada önemlidir.

Gülden Bulut, 2024

Her hakkı saklıdır.

 

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü