Kahramanın Zodyaktaki Yolculuğu

Sümerli Gılgamış destanından Homeros’un İlyada ve Odysseia’sına kadar tüm tüm efsanelerde kahramanlara rastlarız. O kahramanlar bazen aşık olurlar bazen dünyayı kurtarırcasına kendi hayatlarından vazgeçerler. Bazen bir aziz bazen bir savaşçı olurlar. Post-modern dünya insanının da o kahramanlardan farkı yok: Silahımızı kuşanıp, cesaret, asalet ve yiğitlik göstereceğimiz savaşlar çoğumuz için artık çok uzak olsa da hepimiz kendi yaşamlarımızın kahramanı sayılırız.

Monomit teorisiyle Joseph Campbell, kahramanın döngüsel bir yolculuk yaptığını anlatır. Evden ayrılan kahraman, erginleşme aşamasından sonra tekrar eve döner. Kişisel yolculuğumuzda da benzer aşamalardan geçeriz: Anne ve baba kucağından ayrılarak yaşam serüvenine atılırız. Deneyimlerden geçerken, bize değen birileriyle karşılaşırız ve ilişkiler ile yolumuzda erginleşir, yeni kararlar veririz. Metafor olarak, orman derinliğine dalmaya cesaret etmiş çocuklar gibi oluruz: kurtların uğuldadığı, yaban hayvanların kol gezdiği bilinmeze doğru adım atarız. Ormanda karşılaştığımız hayvanlar zaaflarımızı, gölgelerimizi, korkularımızı temsil eder. Savaşımız bu güçlere karşı verilir: Kahraman bu gizemli macerada üstünlük gösterip görevini başarıyla tamamlarsa tekrar evine döner. Fakat eve dönen kahraman artık ilk kez yola çıkan değildir değişir, dönüşür, kendi özüyle karşılaşır, kendini keşfeder. Ve tekrar yeni bir çağrıya kulak vererek yeni bir döngüye başlar.

Kahramanın yolculuğu döngüsel bir yolculuktur. Döngüsellik astrolojinin çalışma prensiplerinden biridir: Tüm gezegenler doğar batar, şu anda da göksel vücutlar döngüsellik içinde hareket ederler. Astrolojinin temel prensibi, dünyadaki her edimin göksel bir karşılığının bulunmasıdır. Çıktığı macerada kendiyle karşılaşan kahramanın yolculuğu kendisine zodyakta da yer bulur. Zodyakta on iki burç bulunur. Koç, Boğa, İkizler, Yengeç ile devam eden ve Balık burcuyla sonlanan çember, kahramanın yolculuğundaki aşamalara karşılık gelir. Koç ile kolaylıkla evden ayrılan kişi, Balık burcu deneyiminden sonra bilgelikle evine döner.

Hemen hemen herkesin bildiği Güneş burçları, birer kahraman olarak en çok uğraştığımız konuları gösterir. Bir şeye başlamakta usta Koç, yeni olanın peşinden giderken risklere atılır. Gerçek bir savaşçıdır, her zaman yeni mücadelelere hazır bir kahramandır. Boğa,  şartları bozulmasını istemediğinden evde uyuyakalıp yola bir türlü çıkamayan tembel bir kahraman gibidir: Güven veren alışkanlıklara takılan ve bir adım atmakta direten kahramana dönüşebilir. İkizler merak içinde yolda karşılaştıklarıyla iletişim kurarken gitmesi gerektiğini unutabilir. Dışarıdaki dünyaya o kadar odaklıdır ki  kendisiyle bağlantıyı yitiren bir kahramandır. Yengeç’in, ana kucağını terk edip yollara düşesi yoktur. Başkalarına yardım eden ama kendi ihtiyaçlarından bihaber bir kahraman olur. Aslan, hakladığı düşmanlarla zaferini kutlamak ister. Ama gölge yönüyle bu kahraman, egosunun ve gururunun kurbanı olabilir. Başak, kendi hatalarını deneyimleyerek mükemmel bir kahraman olmak ister. Eleştirel kapasitesi o kadar yüksektir ki gelişmiş olarak eve döner.

Terazi ilişkilerde dengeyi bir türlü sağlayamadığından enerjisini ilişkilere odaklamış bir kahramandır. Hangi yoldan gideceğine bir türlü karar veremez. Akrep, ormandaki kurt ile mücadele ederken bir türlü ormanın derinliklerinden aydınlığa çıkamaz. Fakat değişimi derinlemesine yaşayacak olan bir kahramandır. Yay, gözü pek bir kahraman olarak, yeni coğrafyalara gözünü diker. Deneyime direnmezse yeni bir dünyaya pencere açar. Oğlak, kahraman olma işini epey ciddiye alır, hayatı kışın soğuğu gibi yaşarken bu kahramanın biraz neşeye iyimserliğe ihtiyacı vardır. Ama yolculuğunun sonunda o, bilge kahramandır. Kova sadece kendisi için değil başkalarının için hak ve özgürlüğü için de savaşan bir kahramandır. Ancak kendi hak ve özgürlüğünü de es geçmediğinde dengeyi bulur. Balık ,Yunus peygamberin karnına saklandığı balina gibi yaşar koca hayatı; rehavet içinde egosundan arınmış bir kahramandır. Yolda olduğu tüm anların içsel bilgeliğini kavradığında en yüksek düzeyde titreşen muazzam bir ruha dönüşür.

Gülden Bulut, 2023

Her hakkı saklıdır.

 

 

 

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü