Helenistik Astroloji Çeşitleri

Helenistik astrolojinin üç ana alt bölümü vardır. Bunlar evrensel astroloji, natal ya da genetik astroloji (“doğum günüyle ilgili” anlamına gelir) ve seçim (katarşik) astrolojidir (“başlangıçla ilgili” anlamına gelir).

Natal Astroloji, bir insanın yaşamında meydana gelen olayları, doğduğu an için hazırlanan haritayı inceler.

Evrensel astroloji, modern astrologların “Mundan astroloji” olarak adlandırdığı, hava durumunun tahmini, depremler gibi jeofizik olaylar ve tüm ülkeleri, şehirleri veya veba ve savaşlar gibi tüm ülkeleri, şehirleri veya insan kitlelerini etkileyen olaylarla ilgilenen daldır. Eski uygulamaları takiben, depremler ve gök gürültüsü de astrolojiden bağımsız olarak kendi başlarına kehanet olarak kullanılmıştır.

Katarşik astrolojisi hem seçim hem de olay astrolojisini içerir. Seçim astrolojisi, eylemi başlatmak için önerilen farklı zamanların haritalarını inceleyerek eylemleri gerçekleştirmek için en iyi zamanı arar. Olay astrolojisi, bir olayla ilgili her şeyi, gerçekleştiği andan itibaren anlamaya çalışır. Örneğin, birinden bir mektup veya mesaj aldığınızda gönderenin niyetini, mesajın herhangi bir şekilde tahrif edilip edilmediğini (aslının değiştirilip değiştirilmediği) vb. bilmek istediğinizi varsayalım; Bunları bulmak için, mektubu aldığınız andaki haritaya bakın. Veya birinin hastalığının seyrini bilmek istediğinizi varsayalım; yatağa düştüğü andaki haritayı inceleyin.

Bugüne kadar, Horary astrolojisinin Helenistik dönemde uygulandığına dair iyi bir kanıt yoktur. Bu tür astroloji, bir müşteri için belirli bir soruyu, sorunun sorulduğu anın haritası oluşturarak yanıtlamaya çalışır.

Robert H. Schmidt

http://www.projecthindsight.com/articles/types.html

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü