Efemeris (Gök günlüğü) Nedir?

Latince “ephemeris”, “günlük” anlamına gelmektedir. Efemerisin diğer adı gök günlüğüdür. Gezegen konumları ve astronomik bilgiler eşit zaman aralıklarında kayıt altına alınır. En erken gök günlüğü, MS. 1150 yılında oluşturulmuş olup Solomon Jarchus’a aittir. Purbach 1450’de bir tane daha yayınlamıştır. Öğrencisi Regiomontanus 1475’te ilk basılı almanağı çıkarır. Onun öğrencilerinden Nostradamus da almanak oluşturmuştur.

En çok bilinen ve güvenilir efemerislerden biri Raphael’s Astronomik Efemerisi’dir. Raphael’in efemerisi “gün ortası” efemerisidir yani listelenen pozisyonlar belli bir günün öğle vaktine göre listelenmiştir. 1860 yılından beri her yıl yayınlanan Raphael Efemerisi’nde 1934 yılından önceki Pluto konumları listelenmemiştir. Önceki listeler için Aries Press tarafından yayınlanmış Elbert Benjamine’e ait “The Influence of Planet Pluto” adlı kitap edinilmelidir. Bazı efemerisler gece yarısı pozisyonlarını gösterir. Bu, günün başlangıcına işaret eder. 1925 yılı öncesinde tüm efemerisler öğle konumlarına göredir.

-1868 yılından bu yana yayınlanan Watkins Almanac’ın yıllık tirajı iki milyon kopyadır. Mevcut çağın baş Astrolojik Almanakları, ilk olarak 1820’de yayınlanan ‘Raphael’in’ ve ilk olarak 1830’da yayınlanan ‘Zadkiel’in’ dir.

Kaynaklar:

Gökyüzünün Söyledikleri, Gülden Bulut

Encyclopedia of Astrology. DeVore, Nicholas.

https://en.wikipedia.org/wiki/Efemeris

Gettings, Fred. Dictionary of Astrology

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü