Jüpiter Kova’yı Yorumlama Kılavuzu

Jüpiter Kova insanları, kendilerini hümanist idealler, entelektüel ve cüretkar deneyimler yoluyla büyümeye ve geliştirmeye çalışırlar. Fazlasıyla bağımsız, ilgisiz bir tutum takınırlar, ancak başkalarına karşı cömerttirler. Eksantrik, bireysel, alışılmışın dışında ve kendine özgüdürler. Tüm insanlığın birliğine ve bilgiye güvenirler, geniş bir toleransa sahiptirler. Kova, asi gezegen Uranüs tarafından yönetilir. Jüpiter Kova’daki insanlarının, yaşamlarının pek çok alanında risk alma konusunda oldukça rahat olmaları hiç de şaşırtıcı değildir. Aslında, sosyal, politik, entelektüel ve yaratıcı riskler onları uyarır ve hatta böyle kendilerini canlı hissederler.

Kova’nın yöneticisinin aynı zamanda Satürn olmasından ötürü, insan ilişkilerinde duygusal alana girmezler. Duygularını ifade etmek zorunda kalmadıkları sürece, özgür, rahat, hoşgörülü ve gelenek dışı  davranırlar. Kova burcunda Jüpiter’i olanlar, çoğu kez yeryüzündeki yaşamın ve duyguların bazı yönlerinden tamamen habersizdirler, bu anlaşılabilir bir durumdur çünkü duyguların üzerine çıkmaya çalışırlar ve huzuru bağımsız olmakta ararlar. Büyük fikirlere ve planlara kolayca inanır ve güvenirler. Özellikle su burçlarında kişisel gezegenleri yoksa, insan ilişkilerinin ince nüanslarından rahatsız olurlar. Tabii ki bu şaşırtıcı olmamalıdır, Kova burcu bir su burcu değil hava burcudur.

Kova diğer hava elementi burçları İkizler veya Terazi'den daha soğuktur. Bu kişiler genellikle, oldukça çelişkili kavramlar arasında bocalayarak ekstrem fikir ve inançlar geliştirirler. Kova burcunda Jüpiter'i olan Walt Whitman, hem hümanist dürtülere sahipti hem de bu yerleşime sahip olanların doğal olarak gösterdikleri sosyal geleneklere karşı duruşa bir örnekti. Sadece yaşam tarzı alışılmadık değildi, aynı zamanda İç Savaş sırasında hemşire olarak hizmet etmişti. Hayatının birçok alanında kısıtlı cinsel rollere isyan etmişti.

Bununla birlikte, Kova burcunda Jüpiter olan bazı insanların, bazen küstahlık yaparak "daha az zeki" insanları küçümseyen bir tür fildişi kulesi insancıllığı gösterdikleri belirtilmelidir. Bu durum, Jeff Mayo'nun gözlemlediği ve onu aşağıdaki alıntıdaki yorumlara yaptıran şey olmalı.

Mayo: Kesinlikle düşüncesiz ve hoşgörüsüz. [En iyi ihtimalle] tarafsız ve açık fikirli.

Carter: Sadece, insancıl, genellikle bilimde yetenekli.

Davison: Hümanist nedenler için coşku, reform. Özgünlüğü genişletir ... hayal gücü, felsefi ilgi alanları.

Hickey: Büyük projeler ve reformlarla ilgilenen iyi bir bilim insanı. Grupsal çalışmalara olan ilgiyi artırır ve başkalarıyla iyi çalışabilir. Keskin yargı ve iyi zeka. Yeni fikirleri başka zihinlere aşılamak için özgünlük ve yetenek. İyi diplomatlar, iş ilişkileri uzmanları, personel yöneticileri ve organizatörler olurlar.

Moore & Douglas: Bu bireyler, hayırsever nitelikteki kapsamlı programları teşvik etmeye iyi adapte olmuş yaratıcı zihinlere sahiptirler.... genellikle sosyal, bilimsel veya hayırsever işletmelerin yararına paranın işletilmesi ve dağıtımına dahil olurlar.

Bu insanlar genellikle devlet hizmetinde görev alırlar ve bu, Marcia Moore'un “insan gruplarını idare etme becerisine sahip ideal demokrat” dediği şeydir. Aynı zamanda bu, Dwight Eisenhower'ın (Jüpiter’i Kova burcunda) bir çok milleti ve güç merkezini koordine etmeye çalışırken II. Dünya Savaşı sırasında oynadığı mükemmel rolü tanımlar. Charles de Gaulle, aynı zamanda, Nazi taleplerine boyun eğmeyi reddeden ve nihayetinde işgal için İngiltere'de bir Fransız ordusunu yeniden örgütleyen bir demokrasi şampiyonuydu. Kova burcundaki hem Mars hem de Jüpiter ile de Gaulle, bu yerleşimde bazen gözlemlenebilen "her şeyi bilen" küstahlığın bir örneğini oluşturdu, aynı zamanda gelecek vizyonuna dayanarak cesaret ve risk alma eğilimi göstererek Kova Jüpiter’ini karakterize etmiştir. Aslında Kova burcunda Jüpiter’i olanlar geleceğe odaklanmış durumdadır. Nadiren materyalisttirler. Moore ve Douglas'ın ifade ettiği gibi, "genişletilmiş bakış açıları yeni algı kalıpları üretirler."

Jüpiter Kova’sında bilimsel ve /veya yaratıcı atılımlar gerçekleştiren aşağıdaki örneklerine tanık oluruz: Bilimde, Marie Curie, Tycho Brahe ve Albert Einstein. Sanatta, Gustave Courbet, Edouard Manet, Michelangelo ve besteci Erik Satie. Her iki alanı da birbirine bağlayan Lewis Carroll bir matematikçi olarak ünlendi, ancak Alice Harikalar Diyarında ve diğer hayal gücü yaratımlarını yazdı. Kova'da Jüpiter ile doğan diğerleri Helena Blavatsky, Hedy Lamarr, Grant Lewi, Tom Dooley, Herman Melville, Isadora Duncan, Thomas Merton, Elizabeth II, Marilyn Monroe, Immanuel Kant, Ed Sullivan’dır.

Stephen Arroyo, Exploring Jupiter

Çeviren: Gülden Bulut

 

 • Psikolojik Astroloji Akademisi

  Telefon: 0 538 265 37 28

  E-mail: bilgi@paakademisi.com

  • İletişim Formu

   Adınız (gerekli)

   Epostanız (gerekli)

   Telefon Numaranız

  • İletiniz