Açıları Anlamak

Açılar, haritadaki bağımsız faktörleri ele almanın ötesinde bir çok özelliği birleştirmenize yarar ve astrolojinin temel taşlarıdır. Herhangi bir açının analizinde önemli aşamalar şu şekildedir.

İki gezegenin uyumluluğu: Herşeyden önce bu iki gezegenin birbiriyle ne kadar uyumlu olduklarına bakın. Doğaları gereği uyumlular mı? Çok sıkı fıkı iki dost mu? Aynı hedefi olan saygın iş arkadaşları mı? Önemli rakipler mi? Veya aynı yerde bulunmamaları en iyisi mi? Örneğin, hepsi zihin odaklı olan Merkür ve Jüpiter veya Merkür ve Uranüs uyumludur ve sert açılarda bile ortak amaca doğru hareket eder. Merkür ve Satürn veya Merkür ve Neptün özellikleri daha az uyumludur ve kolay açılarda bile daha fazla çatışma yaşarlar.

Merkür ve Jüpiter arasında bir kötü açı düşünemiyorum bile. Her ne kadar patavatsız ve aşırı iyimser olsa bile böyle kişiler hatalarından öğrenebilirler. Diğer taraftan, Plüto ve Satürn arasında olumlu bir ilişkiden söz etmek güçtür. Üçgen açıda bile kasvetli ve huysuz bir birleşim olabilir. Zorluklar karşısında olağanüstü dayanıklılık gösterseler bile bu kombinasyona sahip bireyler için toksik durumu terk etmek en akıllıca hareket olsa bile genellikle hayatta kalan olmaktan gururlanırlar.

Gezegenler için anahtar kelime listeleri: Eğer bir süre astroloji dünyasında kalmayı planlıyorsanız, hafızanızda gezegenlerin ifade ettiği anahtar kelimeleri ve ifadeleri saklamaya başlamak oldukça yardımcı olacaktır. Bu, açıları her seferinde eğitim kitaplarına başvurmak yerine yorumlamada yardımcı olacaktır.

Elementler – Bir Diğer Yapıtaşı: Elementler hakkında derin bir anlayış açıları kavramada önemli bir yoldur. Dört element -ateş, toprak, hava ve su- orta çağlardan beri bir ölçüde burçların temelini çok iyi ifade ettikleri için astrolojinin önemli bir parçası olmuştur.

Hava tipleri (İkizler, Terazi, Kova) için zihinsel ve iletişimci denir. Bazen fazlaca kafalarının içinde yaşayacak kadar. Toprak bireyler (Boğa, Başak, Oğlak) genelde gerçekçi, üretken, ayakları yere basan ve pratik ki bazen materyalist. Ateş (Koç, Aslan, Yay) canlı, hareketli ve sıcakkanlı ancak sıkça dürtüsel ve hatta tezcanlı. Tipik su kişileri (Yengeç, Akrep, Balık) duyarlı, uyumlu, sezgisel ve duygusal ancak çoğu kez fazla özneldir.

Elementler birbirini tamamlayıcı gruplar oluştururlar. Hava ateşin yanmaya devam etmesini sağlar; ateş havayı ısıtır. Toprak suyu kapsar ve temellendirir; su toprağı üretemeyecek kuraklıktan korur. Ateş ve hava, su veya toprakla uyumlu değildir. Gezegen çiftlerinin uyumlulukları şöyledir: kavuşum açıda – aynı element ve burçta bulunurken gezegenler; sekstilde– uyumlu elementlerde; kare açıda- uyumsuzlar elementlede; üçgen açıda-aynı elementlerde ; karşıt açıda- uyumlu elementlerde bulunurlar.

Dönüştürücü olarak nitelikler: Bir diğer geleneksel – ve oldukça yararlı – method ise niteliklerine göre burçları sınıflandırmaktır; öncü, sabit veya değişken.

Öncü burçlar (Koç, Yengeç, Terazi ve Oğlak) eylem ve hedef odaklı ve her daim hareket halinde.

Sabit burçlar (Boğa, Aslan, Akrep ve Kova) mevcudu korumaya eğilimli, inatla değişime dirençli ve dayanaklılığa yetenekli.

Değişken burçlar (İkizleri Başak, Yay ve Balık) uyumlu, esnek, değişebilen ve bazen dağınık enerjide.

Burçlar: Açıları analizde bir diğer aşama ise sözkonusu burçların birbirilerine nasıl destek veya engel olduklarına bakmaktır. İlk önce burçların elementlerini ve niteliklerini ele alın ve bunların birbirine nasıl uyumlu veya uyumsuz olduklarını değerlendirin.

Örneğin, öncü nitelikli ateş grubu Koç’taki Mars ya değişken nitelikli hava grubu İkizler’deki Jüpiter ile veya sabit nitelikteki hava grubu Kova ile sekstil yapabilir. Bu iki sekstil birbirinden oldukça farklı olacaktır. Kova, bir politikacı için değerli olacak bir özellik olan lidere teori katar. İkizler’deki Jüpiter ve Koç’taki Mars ise bir sporcuya ekstra bir yetenek ve zihin hızı verir.

Evler: Birçok kavuşumdan bağımsız olarak açılar ev eşleşmelerini de içerir. Sözkonusu iki ev size enerjinin, ihtiyaçların, gezegen özelliklerinin hangi yaşam alanlarında ortaya çıkacağını gösterir.

Bu bölüm Donna Cunnignham’ın “Açı Analizi: Harita Yorumlamanın Temel Taşları” isimli e-kitapçığından bir alıntıdır.

Çeviren: Ayla Dertli

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü