Astronomik Saat-Prag

Çek Cumhuriyet’inin başkenti Prag’da bulunan astronomik saat, dünyanın en eski üçüncü astronomik saati. 1410 yılında inşa edilmiş ve hala çalışır durumda. Ortaçağ’a ait astronomik saat, Güneş, Ay, gezegen ve yıldızın konumlarını belirlemek için kullanılan astrolab (usturlab) şeklinde tasarlanmış.

Astronomik kadranda, mavi daire dünyayı, üstteki mavi renk ise gökyüzünü temsil ediyor, diğer renkler ufkun altındaki gökyüzünü tasvir ediyor. Gündüzleri Güneş ufkun üstünde, geceleri ufkun altına hareket ediyor. Dikkat edilirse sol tarafta “Aurora” yazar. Bu, Latince şafak anlamına geliyor. “Ortus” ise yükselen anlamındadır. İçerideki ikinci halkada yer alan zodyaktaki burçlar yer alıyor. Güneş’in yerleşimi, o an gökyüzünün neresinde olduğunu gösteriyor.

Saatin efrafında dört figür bulunuyor; aynaya bakan adam kendini beğenmişliği, altın kese tutan adam açgözlülüğü, elinde enstrüman olan adam eğlenceyi, iskeletse ölümü simgeliyor. Bu anlatım, geçen zamanla, her canlının kaçınılmaz sonunun yaklaştığını anlatıyor. Çek inanışına göre eğer saat durursa ülkenin felakete sürüklenecek, bu nedenle saatin çalışır durumda olmasına dikkat ediliyor.

Gülden Bulut, 2019

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız

Benzer Makaleler

Menü