Venüs Burçlarda (Stephen Arroyo Seminer Notlarından)

Venüs Koç burcunda

Venüs Koç insanı genel olarak kalbiyle değil kafasıyla seven biridir. Oldukça fevridirler; olayların içine çok hızlı atlarlar. İncelikleri de yoktur, gayet düzdürler. Sizden hoşlanıyorlarsa, bunu size doğrudan gösterirler. Venüs’ü Koç’ta olan erkekler tanıdım- sizden hoşlandıkları zaman sırtınıza vuruyorlar. Aşkta da çok bağımsızlardır. Venüs Koç insanları bağımsız olduklarında motive olur, öncülük etmeyi sever, oldukça dürtüsel ve agresiftirler. Ama aynı zamanda, kadınlar eğer bağımsızlığınızı takdir edebilecek bir erkek istiyorsa, Venüs’ü Koç’ta olan bir erkek bulun; çünkü böyle bir kadın imajı, yani bağımsız bir kadın, onun beğeneceği türden bir kadındır. Hatta bazı Venüs Koç erkekleri kadını daha Koçvari veya daha bağımsız olması için iteklerler. Kadın kendi doğası itibariyle böyleyse, bu hoşuna gidecektir. Eğer değilse, kendisini manipüle ediliyormuş gibi hissedecektir. Bir erkeğin haritasında Venüs Koç burcundaysa, onun bu tür bağımsız kadınlardan hoşlandığı ve kadına böyle bir özgürlük tanıyacağı anlamına gelir.

Venüs Boğa burcunda

Venüs’ün Boğa’da olması, şehvet verir; doğal olarak Boğa oldukça fiziksel, şehvetli bir burçtur. Venüs bu burçta olunca, “asaletli gezegen” denilen “çifte etki” ortaya çıkar: görünüşe, fiziksel rahatlığa, fiziksel güzelliğe fazla önem verir, genellikle lükse düşkün olur, hatta bazen zevkleri biraz süslüye kaçar. Venüs’ü Boğa’da olan kadınlar görünüşlerine çok dikkat ederler ve biraz lükse meyillidirler; görüntüde sadece sadelikten hoşlanmazlar ve bundan biraz daha fazlasını isterler. Bu hangi jenerasyondan olduklarına da bağlıdır; bazı jenerasyonlar arasında devasa farklar vardır. Venüs Boğalar, insanların nasıl rahat edeceğini bilirler ve özellikle de Venüs’ü Boğa’da olan bir kadın, birinden hoşlanırsa, özellikle fiziksel davranacak, sık sık dokunacak ve o kişinin rahatı için elinden geleni yapacaktır. Aynı şekilde, Venüs’ü Boğa’da olan bir erkek de fizikseldir. Rahata ve tüm bunlara düşkündür ama (çoğu durumda) Boğa tipi kadın imajına takılıp kalmıştır. Fazla hızlı veya fazla atik ve hatta fazla zeki bir kadın istemez. O daha çok toprak ana arketipinde bir kadın ister; onu etkileyecek olan kadın tipi budur. Bir erkeğin haritasında Venüs illa da onun evleneceği kadını veya ne tür bir kadınla yaşamak istediğini göstermez. Aynı şekilde, bir kadının haritasındaki Mars da fiziksel çekimin ötesinde bir şeye işaret etmez; Mars sizin için ideal romantik imajdır, muhtemelen kiminle yaşayacağınız değil. Venüs’ü Boğa’da olan erkekler az çok yuvarlak hatlı, dolgun vücutlu kadınlardan hoşlanırlar; ve genelde de kültürel roller bakımından kadınlara özgü olarak addedilen pasiflikte ısrar ederler.

Venüs İkizler burcunda

İkizler’deki Venüs oldukça sosyal, konuşkandır ve diğer insanlarla iletişim kurma ihtiyacı duyar. İster konuşma, ister yazma, ister editörlük, yayıncılık ya da satış alanında olsun, kelimeleri kullanmada beceriklidirler. Venüs İkizler insanlarında genelde kayda değer bir estetik zekâ görülür. Venüs’ü İkizler’de olan kadınlar, genelde pek evcil olmazlar. Venüs, neyden zevk aldığınızı, neler yapmaktan hoşlandığınızı gösterir. İkizler Venüs’ü daha çok sosyal eğilimli olur, lavabo temizlemektense kitap okumayı tercih eder. Daha çok diplomatik olup yerine göre hareket eder; gerçi Venüs’ü İkizler’de olan kişi çok değişkendir. Ne zaman nerede oldukları pek bilinmez. Duyguları çabucak değişebilir. Bir ilişkiden çabucak sıkılabilirler. Venüs’ü İkizler’de olan birçok insanın aynı anda iki ya da üç ilişkisi olabilir.

S: Bir arkadaşımın Venüs de dâhil olmak üzere birkaç gezegeni İkizler’de, ama o, oldukça derin olan uzun süreli ilişkiler yaşama ihtiyacı duyuyor.  Yine de ya sürekli tenis kortunda olduğundan, ya da etrafta koşuşturup bir sürü şey yaptığından istediğini söylediği türden bir ilişkiyi yürütecek vakti olmuyor.

C: Evet, gerçekten.

Peki ya haritasında Venüs’ü İkizler’de olan bir erkek nasıldır? Öncelikle, İkizler burcu kalıbına uyan kadınları çekici bulur- değişken, meraklı, onu meraklandıran. Böyle biri hoşuna gider; sürekli değişebilen biri. Bir kadının fiziksel görüntüsünden çok zekâsına arzu duyar kesinlikle. Onun için kadın zeki, makul derecede konuşkan, meraklı, kısacası bir bakıma İkizler burcu kalıbına uyan türde olmalıdır.

Venüs Yengeç burcunda

Yengeç Venüs insanı, Venüs’ün Ay’ın burcunda olmasından dolayı, doğası itibariyle oldukça hassastır. Çok daha evcil bir insandır. Venüs’ü Yengeç’te olan erkekler genelde, ev işlerine yardım ederler. Yengeç Venüs insanları, ister kendi çocukları ister hoşlandıkları kişi olsun, ilgilendikleri insanlara karşı oldukça koruyucudurlar. Yengeç Venüs’ü ayrıca aşk konusunda oldukça eski tarz olmaya meyillidir. Onların zihnindeki aşk ve evlilik imajı oldukça geleneksel ve bir hayli “yapışkan” tarzdadır. Bu da kötü bir şey değildir, genelde aileyi bir arada tutmaya yarar. Tutkuya gelince (özellikle kadınların haritaları için), Yengeç Venüs’ü pek tutkulu değildir. Hatta onlar için sevişmek, anaç bir şekilde olmalıdır. Bir nevi, size bakarlar, sizi memnun etmeye çalışırlar, size iyi davranırlar, rahat ettirirler, ama öyle çok tutkulu değillerdir. (Fakat Mars konusuna gelince göreceğimiz üzere, Yengeç Marsı apayrı bir şeydir. Yengeç Marsı çoğunlukla süper tutkuludur; ders kitapları size bunu da söylemez.) Yengeç Venüs’ü ayrıca ortamın atmosferine ve başkalarının ruhi durumlarına karşı oldukça duyarlıdır. Bazen gerçekten sert bir iş adamı görürsünüz; dışarıdan cidden aksi görünür ama eğer Venüs’ü Yengeç’teyse ve sizin kendinizi pek iyi hissetmediğinizi görürse, anaç yanı ortaya çıkacaktır. Hatta bazen size para bile verebilir – ki normalde Yengeç Venüs’ü eli açık sayılmaz. Onlara, onların güvenliğine karşı bir tehdit oluşturmadığınızı ve hatta muhtemelen onların güvenliğini güçlendirdiğinizi göstermelisiniz. Yoksa öylesine vermek istemezler. Venüs’ü Yengeç’te olan erkekler kadında Yengeç imajını severler. İyi bir aşçı, çalışmayıp evi çekip çevirecek ve onlara bakacak anaç bir kadın isterler. Benim annemle babam bunun iyi birer örneği: Babamın Yengeç burcundaki Venüs’ü annemin yükseleniyle kavuşum halinde. Yani bu iyi bir kombinasyon. Diyebiliriz ki annem, babamın Venüs’ünün istekleri yerine getiriliyor. Ve babamın Koç burcundaki Ay’ı da annemin Güneş’iyle kavuşum halinde. Yani ikisini de elde ediyor, hem Venüs hem Ay. Her iki ihtiyaçları da tatmin ediliyor. Ve bu tür bir şeyin gerçekleşmesi çok nadirdir. Annemin, çocuklarının yanı sıra babama da annelik etmesini izlemek benim için ilginç olmuştur. Babamın şehir dışına çıkması gerektiği zaman, onun giysilerini seçip bavulunu hazırlayan hep annem olmuştur, vesaire.

Venüs Aslan burcunda

Venüs’ü Aslan’da olan bir insan yakın ilişkilerinde her daim gururludur ve eğer reddedilirlerse gururları çok kolay incinir. Saygı gördüklerini hissetmeleri gerekir. İlişkilerde gösterişçi ve cömert olmaya meyillidirler. Ve bir de sadakat –  Aslan oldukça sadık bir burçtur ve Aslan Venüs’ü de buna dahildir. Aslan burcunda diğer konularda da olduğu gibi, davranışınızla veya sözlerinizle Aslan’a hakaret etme noktasına gelirseniz, artık size saygı duymazlar ve size karşı sevgi beslemezler. Birkaç duygu kırıntısı belki kalsa da saygı ateş burçları için çok önemlidir.

Yani, bilirsiniz ki Aslan her daim en önde olmak ister. Sadece en önde değil, aynı zamanda da en üstte. Bir süre önceki bir danışma seansında bir şey gerçekten beni hayretler içinde bıraktı. Hanımın Venüs’ü Aslan’daydı. İlk önce şöyle dedi: “Kocamın bir ilişkisinin olduğunu öğrendim ve bu yıllardır devam ediyormuş. Bunu öğrenir öğrenmez ona olan tüm saygımı kaybettim. Boşanma davası açıyorum, çünkü böyle bir şey yapan birine asla saygı duyamam.” Sonra öğrendim ki meğerse bu kadının da gizli bir ilişkisi varmış. Şu çifte standarda bakın, inanılmaz! Kadının yükseleni ve Ay’ı Akrep’te, Venüs’ü Aslan’daydı. Ama bu incinen gurur Aslan’daki Venüs’ten geliyordu. Yani, Venüs Aslan’da olunca (özellikle erkekler için), birlikte görünecekleri kadınlar konusunda bir ego tribi içindedirler. Herhangi bir kadın değil, bir kraliçe isterler. Gösteriş yapabilecekleri bir kadın isterler. Genelde aktrislere, dansçılara veya göz önünde olan ya da abartılı davranışlar sergileyen kadınlara ilgi duyarlar. Feci şekilde hayran olunmak isterler. Venüs’ü Aslan’da olan kadınlar da erkekler de aslında kendilerine hayran olunmasını isterler. Tanınmak, en büyük olmak isterler.

Venüs Başak burcunda

Venüs’ü Başak’ta olan kişiler oldukça disiplinli, sadık ve biraz da tutucu türden insanlardır. Genelde kılı kırk yaran ve eleştiricidirler. Tabi şunu unutmamalısınız ki Venüs’ün Başak burcunda olması geleneksel olarak Venüs’ün düşüşte olduğu konum olarak bilinir. Bu Başak Venüs’ünün kötü bir şey olduğu anlamına gelmez. Ama şu var ki Venüs’ü Başak’ta olan insanlar çenelerini kapalı tutmalıdır. Birisine olan sevgilerini ifade etmek istiyorlarsa, yapmaları gereken şey onlara yemek pişirmek, sırtlarını sıvazlamak ya da onlar için işe yarar bir şeyler yapmaktır – onları eleştirmek değil. Başak Venüsü oldukça eleştirel olabilir.

S: Ay’ı veya Venüs’ü Başak’ta olan kadınların ellerinin hiçbir zaman kirli olmadığını duydum…

C: Oldukça temizlik odaklıdırlar. Başak öz bilinci çok yüksek bir burçtur. Özellikle yükseleni Başak olan insanlara bir bakın. Hep kendi yollarına taş koyarlar, sürekli kendi kendilerini eleştirip üzerler. Bir insanın Venüs’ü Başak’taysa, aşkta sadık, verimli, dürüst ve güvenilir olur – ve de temiz. Sizi severlerse sizin üzerinize de titrerler. Size hizmet etmekten hoşlanırlar. Kendi mahrem alanlarında, herkesin önünde olduklarından çok daha şehvetlidirler. Genelde soğuk, çok kontrollü insanlar gibi görünürler ama hepsi de böyle değildir. Zaten tutucu kişiler hep böyledir – insanların gözü önünde başka, kendi mahremlerinde başka.

Venüs’ü Başak’ta olan erkekler düzgün bir kadın isterler. Başak kalıbına uyan kadınlara ilgi duyarlar: entelektüel, zeki, titiz, temiz, disiplinli, düzgün. Eskiden ders verdiğim yerde üç saatlik ders sonrasında çok bitkin olurdum. Orada bir çiftle tanışmıştım – ikisinin de Güneş’leri Başak’tı. Benim öğrencilerimdiler. İşte, dersten sonra hemen araba kullanamayacak kadar yorgun oluyordum ve bu yüzden dersten sonra onların evine gidiyordum. Onların kanepesine uzanırdım, onlar da bana yiyecek ve bitki çayları getirirdiler. İkisi de sağlıklı yiyecekler konusuyla bayağı ilgililerdi. Orada bir saat kalıp hizmet edildikten sonra enerjimi toplar ve evime giderdim. Muhteşem bir şeydi.

Venüs Terazi burcunda

Venüs’ü Terazi’de olan insanlar, tüm hava burçları gibi, biraz soğuktur, pek tutkulu değillerdir. – başkaları hakkında oldukça açık görüşlüdürler gerçi. Karşısındakinin seviyesine inmeyi bilirler ve onlar için adalet ve hakkaniyet çok önemlidir. Venüs’ün kendi burcunda olduğunu unutmayın. Her şey adil olmalıdır. Bir aşk veya ilişkiden beklentileri huzur ve uyumdur. Tutkudan hiç hoşlanmamaları da mümkündür. İlişki huzurlu olduğu ve herkes birbirine iyi davrandığı sürece, ilişkinin tutkulu olup olmamasını hiç önemsemezler. Diyelim ki Venüs’ü Terazi’de olan birini memnun etmeye çalışıyorsunuz. (Aslına bakılırsa bu herkesin bilmesi gereken bir şeydir: birini memnun etmeye çalışıyorsanız, Venüs’ünün nerede olduğunu öğrenmeye çalışın.)  Venüs’ü Terazi’de olan birini memnun etmek istiyorsanız, ona nazik olun. Bu onu görmezden gelmek anlamına gelebilir, bu ona karşı son derece yüzeysel olmak anlamına da gelebilir – her halükarda ona nazik olun. Uyumlu, hoş ve rahatlatıcı olan her davranış olabilir.

Venüs’ü Terazi’de olan kadınlar görünüş olarak feminen, fakat şaşırtıcı şekilde soğuk, ilgisizdir. Genellikle zeki fakat mesafeli, aşk ve sekse olan tutumları az-çok gelenekseldir. Kitaplarda pek bahsedilmeyen şey Terazi’nin çoğu yönden geleneksel bir burç olduğudur. Geleneksellik ve namına, insanların gözündeki imajına verdiği önem açısından Oğlak burcundan hemen sonra gelir diyebilirim. Her şey yüzeyde iyi görünmelidir. Unutmayın ki Oğlak burcunun yöneticisi Satürn, Terazi burcunda yükseliştedir. Terazi özellikleriyle Oğlak özellikleri arasında sıkı bir benzerlik bulunur. Terazi Venüs’ü pek duygusal değildir, ama hisli davranmaya meyillidirler. Diyelim ki Venüs’ü Terazi’de olan bir kadınla birliktesiniz; bu kadında duygusallıktan eser yokmuş gibi görünür ama doğum gününü unutursanız, ağlayacaktır. Terazi Venüs’ü genelde güzeldir de. Venüs’ü Terazi’de olan kadınlar şu Venus de Milo heykeli gibi genelde simetrik ve şekilli bir vücuda sahiptirler.

Venüs’ü Terazi’de olan erkekler (kadınlarda olduğu gibi) ilişkilerde uyum üzerinde dururlar. Kadınlar gibi onlar da aşk konusunda oldukça idealisttirler. Ne tür kadınlardan mı hoşlanırlar? Hanımefendi bir kadından, sadece bir “kız” olmayan, hanımefendi tavırlı, sofistike, ama aynı zamanda gerçek, samimi, biraz memnun etmesi zor türden kadınlardan. Samimiyeti çok önemserler. Terazilerin komik yani çelişkilerle dolu olmalarıdır. Çünkü başka insanlarda samimiyet arar ve yapmacıklıktan nefret ederler, fakat nazik olmak ve işleri bozmamak için aşırı çaba gösterdiklerinden kendileri sıklıkla yapmacık olmakla suçlanırlar.

Venüs Akrep burcunda

Venüs’ü Akrep’te olan herkes oldukça duygusal, son derece hassas ve çok ama çok yoğundur. İster bir kişi hakkında, ister para, isterse işleri hakkında olsun, tüm duyguları çok yoğun yaşarlar. Tüm duyguları muazzam bir yoğunlukta dışarı yansır. Belli bir tutkuyla öyle bir doludurlar ki patlayabilirler. Bu tutku hayatlarından çıkarsa ölü gibi olurlar. Yaptıkları her şey için tutku hissetmeleri gerekir. İlişkilerde de böyledir. Belli bir kişiyle tamamen tatmin olacaklarsa, bu tutku ve yoğun bir duygu alışverişi için açık bir kanal olmalıdır; Akrep Venüsü çok ama çok cinsellik odaklıdır. Ayrıca çok da ketum ve oldukça anti sosyaldir. Venüs’ü Akrep’te olan insanlar oldukça da aykırıdırlar ama bu her zaman aşikâr olmaz. Plüton’un burcudur ve Plüton’un anti-sosyal davranışlarla pek çok alakası bulunur.

Ayrıca Akrep Venüsü çok kıskanç, çok sahiplenici olabilir. Kişinin haritasında çokça Kova veya benzer bir şey bulunuyorsa, o kadar kıskanç olmaz. Fakat, en yakın ilişkileriyle bağlantılı olarak çok güçlü bir hayatta kalma güdüleri hepsinde muhakkak vardır. Diğer bir deyişle, güvende olmaya çok düşkündürler ve karşılarındaki kişinin onları bırakıp bir başkasının peşinden gideceğini düşünürlerse, tüm hayatları tehdit altına girer – ya da onlar duygusal yönden öyle hissederler. Akrep Venüsü, Akrep burcunun ne kadar pislik olduğunu söyleyen tüm kitaplara rağmen oldukça sadık olabilir. Akrep Venüsü sadık olabilir, fakat bu sadakat onların fiili davranışlarındansa bir duygusal bağlılığa yönelik olabilir. Akrep bir sabit burçtur ve sabit burçlar değişimi pek sevmezler.

Bir erkeğin haritasında Venüs Akrep burcundaysa, bu kişi hayat dolu, hararetli, yürekli kadınları sever; Marsvari kadınlar, Koç ve Akrep tipi kadınlar. Güçlü kadınları severler. Ezik ve fazla pasif kadınlardan hoşlanmazlar. Bu tür kadınlardan sıkılırlar. İlişkilerinde yoğunluğu severler ve Venüs’ü Akrep’te olan erkekler ilgi duydukları kadınlarda yoğunluk ararlar. Venüs’ü Akrep’te olan kadınlar, cinsellikleriyle, seksüel maharetleri ve çekicilikleriyle gurur duyarlar. Bu, Mars’ı Akrep’te olan erkekler için de geçerlidir – unutmayın ki Mars erkek egosunu gösterir. Venüs’ü Akrep’te olan kadınların egosu cinsellikleriyle yakından ilişkilidir.

Venüs Yay burcunda

Venüs’ü Yay’da olan insanlar genellikle ilişkilerinde çok idealistlerdir. Onları memnun etmek genelde zordur; Yay inanılmaz derecede maymun iştahlı bir burçtur. Çoğu kitap size bunu da söylemez. Sadece harika filozoflardır ve çok dürüstlerdir derler. Birçok durumda gerçeklikle baş edemezler; şimdiki zamanda yaşamaktan nefret ederler ve hayatın gerçekleriyle her zaman yüzleşemezler. Benzer şekilde de, Venüs’ü Yay’da olanların istedikleri ilişki hakkında muhteşem idealist duyguları vardır ve bu konudan – bu muhteşem ideallerden – sık sık bahsederler. Bu kişilerin tek bir ilişkiye razı gelip bu ilişkinin iyi yönlerinin yanı sıra kötü yönlerini de idare etmeleri çok zordur. Eski astrolojide Jüpiter tarafından yönetilen Balık ve Yay burçlarının, ikisinin de hayalperest olup gerçeklerden kaçmaları açısından birçok ortak yönü vardır. İkisi de şimdiki zamandan kaçmayı istemeye meyillidirler.

Yay Venüsü insanları bir kişiye ilgi duydukları zaman sevgilerini gösterme konusunda oldukça cömert olurlar. Oynamayı da aylak aylak gezmeyi de severler; ne de olsa Sentor burcudur. Espri anlayışları da öyledir. Ayrıca genelde patavatsızlık derecesinde dürüstlüğe önem verirler. Söylediklerine bir gram bile nezaket katma gereği duymazlar. Yani, Yay Venüsü insanı sizi severse, ondan iltifat veya övgü beklemeyin; size sadece ne hissettiklerini söyler. Size kusurlarınızı, zayıf yönlerinizi vesaire her şeyi söylerler, ama bir de “ama böyle olsan da senden yine de hoşlanıyorum” derler. Gerçekten patavatsızdırlar, ama açık görüşlüdürler de. Peki, Venüs’ü Yay’da olan erkekler bir kadında ne ararlar? Yayvari birini ararlar, güvenilir biri, birlikte aylaklık edebilecekleri bir dost, veya felsefi ve idealist biri. Dürüst ve dobra birini isterler. Yani fazla kurnaz, su-vari ve sinsi birini muhtemelen istemezler.

S: Güvenilir derken ne demek istiyorsunuz?

C: Güvenilir derken, doğruluk anlamında diyorum, genel olarak dürüstlük açısından – karşılarındakinin istekliliğine ve niyetlerine güvenebilmeleri için.

Venüs Oğlak burcunda

Venüs’ü Oğlak’ta olan kişiler şöhrete ve maddi güvenliğe düşkün, aşkta ve ilişkilerde çok ciddidir. Kuru ve iğneleyici esprilerin dışında genel olarak pek esprili değillerdir. Venüs sizi neyin mutlu ettiğini, size neyin hoş geldiğini gösterir. Ben Venüs’ü Oğlak’ta olan öyle insanlar tanıdım ki hiç gülmezler, sadece ilişkileri değil her şeyi ciddiye alırlar. Genel olarak çok ciddi insanlar. İlişkilerde temkinli davranırlar ve duygularını serbest bırakmadan önce bağlılık isterler. Kırıp geçmeniz gereken bir dış kabukları vardır; gerçek duygularını veya gerçek tutkularını öğrenebilmeniz için kırıp geçmeniz gereken bir Satürn duvarı.

Venüs’ü Oğlak’ta olan kadınlar, oldukça topraksı,  cinsel enerjisi yüksek ve dayanıklı, genelde çok tutkulu mahlûklardır. Kendilerini güvende hissene kadar cinsel ya da duygusal anlamda hangi seviyede olduklarını size belli etmezler. Önce bir tür bağlılığın olduğunu hissetmeleri gerekir (Bu, Venüs’ü Oğlak’ta olan erkekler için de geçerlidir.) Ama yine de karşınızda Terazi veya Oğlak gibi geleneksel davranmaya oldukça özen gösteren burçlar varsa, aldanmamaya dikkat edin. Daha önce de bahsettiğim gibi, Oğlak Venüsü ve Başak Venüsü genelde çok doğru düzgün ve sert görünürler ama gerçekte ne düşündüklerini veya ne hissettiklerini pek anlayamazsınız. Dışarıya yansıtmaları çok nadirdir. Oğlak Venüsü’nde büyük miktarda öz-kontrol ve kendini tutma vardır. Utandırılmak veya küçük düşmek istemezler. Aslına bakılırsa duygularının ifade edilmesi çok zordur. Bu kişiler duygularını ifade edebilmelerinin tek yolunun pratik ve sadık olmak olduğunu, hoşlandıkları kişiye yardım etmek olduğunu düşünürler – kariyerinde yükselmesi için bir el atmak veya onun için birçok şey yapmak gibi. Genelde duygularını sözcüklerle ifade etmekte zorluk çekerler.

Venüs’ü Oğlak’ta olan erkekler, ne isterler? Oğlak özelliklerine sahip kadınlara ilgi duyarlar, makul derecede resmi ve soğuk duruşlu kadınlara. Bazen Venüs’ü Oğlak’ta olan erkeklerin sosyal açıdan üstün kadınlarla, kendi kariyerlerini yükseltebilecek veya çok para getirebilecek kadınlarla evlendiklerini görürsünüz. Oğlak Venüsü para için evlenmekten çekinmez. Hepsi böyle yapar demiyorum, ama hiç olmazsa eminim ki birçoğu bunu yapmayı düşünmüştür; ve birçoğu da evlilikleri kötü olsa bile ayrılmaları durumunda maddi belirsizlik olacaksa para için evliliklerini sürdürürler. Sırf maddi güvenlik adına 30-40 yıllık cehenneme katlanırlar. Oğlak Venüsü’nün gerçekten derin bir aşka ihtiyacı vardır ve sırf güvenlik için biriyle kalmaya devam ederlerse kendilerine haksızlık etmiş olurlar.

Venüs Kova burcunda

Haritasında Venüs’ü Kova’da bulunan kişilerin aşka dair tutumları doğal bir şekilde oldukça açık, gelenek dışı ve çok özgürdür; kıskançlıktan nefret ederler. Bu konuda Akrep Venüsü’yle taban tabana zıttırlar ve tabi ki Kova Venüsü, Akrep Venüsü’ne kare açı yapar.  Kıskançlığa katlanamazlar ve her iki cinsten de istedikleri kadar arkadaşa sahip olma konusunda ısrarcıdırlar. Ayrıca sekse dair tutumları oldukça bağımsız ve hatta oldukça deneyseldir. Bana öyle geliyor ki porno yıldızı Linda Lovelace’ın Venüs’ü ve Mars’ı Kova’da ve onun tüm ünü de aykırılığından ve bu aykırılığını alenen göstermeye olan istekliliğinden geliyor. Kova çok bağımsız olabilir ve onun yaptığı türden filmleri yapabilmek için oldukça bağımsız olması gerekir. Venüs’ü ve Mars’ı su grubu burçlarda olan biri muhtemelen böyle pornolar yapamazdı. Belki böyle pornolar izlemek ister ama bu pornolarda oynamak istemezdi. (Şunu da söyleyelim, Hugh Hefner’in Mars’ı da Kova burcunda Jüpiter ile kavuşum halinde.)

Venüs’ü Kova’da olan bir erkek, Kova-vari kadınlara ilgi duyar – bilgili, zeki, aykırı, aktif, deneysel, güçlü bir bağımsızlığı olan biri, onu şaşırtan ve duyguları fazla yoğun olmayan biri. Kova burcunun kendisi gibi, Venüs’ü Kova’da olan kişiler de duygusal yoğunluk karşısında rahat hissedemezler; oldukça özgürlükçü ve bir nevi bağımsız olmaya meyillidirler. Ve bu bağımsızlık birebir ilişkilerde sıklıkla sorun yaratır. Bu, diğerlerine fazla samimiyetsiz görünür ve özellikle erkekler Venüs’ü Kova’da olan kadınları anlamakta zorluk çekerler.

Venüs Balık burcunda

Venüs Balık’ta olunca gördüğünüz şey duygular, duygular ve duygular – süper hassas, kendini adayabilir, çok şifa verici de olabilir. Haritasında Venüs’ü Balık’ta olan birçok kişinin doğal olarak şifa verici güçleri vardır.  Venüs’ü Balık’ta olan kişiler bir tür romantik idealisttir – Balık Neptün burcudur ve değişken bir burçtur. Konu bağlılığa gelince birazcık maymun iştahlıdırlar kuşkusuz, ama genel anlamda maymun iştahlı değillerdir. Aslına bakılırsa, yeterince seçici değillerdir. Balık’ın Başak’ın karşıtı olduğunu hatırlıyorsunuzdur; Başak Venüsü ilişkilerde özellikle seçicidir, hatta o kadar ki aşırı eleştirmeye kadar giderler. Balık Venüsü de bunun tam tersidir, özellikle de içiyorlarsa veya uyuşturucu kullanıyorlarsa. Pek seçmeyi, ayırt etmeyi beceremezler. Bu, Venüs’ün Neptün’e açı yapması durumunda da, özellikle de kare, karşıt veya kavuşum durumunda da geçerlidir. Bu kişilere öyle bir sersemlik hali gelir ki neyi neden yaptıklarını veya yaptıkları şeyi yapıp yapmamaları gerektiğini bilemezler. Venüs’ü veya Mars’ı Balık’ta olanlar veya Neptün’e stresli açısı olanlar kolaylıkla baştan çıkarılabilen kişilerdir, çünkü ne yaptıklarını pek bilmezler, olayların içine çekiliverirler.

Balık Venüsü, duyguları konusunda oldukça kaçamak olur. Gerçekten ne hissettiklerini belirlemeye çalışırsınız ama yine elinizden kaçarlar. Yine de sizden hoşlanıyorlarsa anlarsınız ama bunu kelimelerle ifade etmek onlar için zordur. Bu bir nevi gizemli, akıl sır ermez bir şeydir. En iyi ihtimalle, Balık Güneşi gibi birine çok sadık olabilirler.  Bu her zaman fiziksel sadakat anlamına gelmez fakat eğer ilişki düzgün ve sağlamsa, güvenebileceğiniz içsel bir sadakat vardır. Anlayışlı ve şefkatli Balık Venüsü, Venüs’ün “yüceldiği” pozisyondur ve bu pozisyonda –en iyi ihtimalle – bu kişi tüm insanlığa karşı bir nevi genel bir şefkat duyar. Buradaki tek sorun şu ki Balık Venüsü, bu acı çeken karşı cinslerine karşı bazen o kadar çok şefkat duyar ki tüm bu acılara tek başlarına merhem olmaya karar verirler.

Balık Venüsü benmerkezcilikle diğerkâmlık arasında gidip gelir. Bazen inanılmaz derecede verici, empati timsali görününler, bazen de kendi duygusal sefaletlerinde ve soyutlanmışlıklarında debelenir dururlar. Haritasında Venüs’ü Balık’ta olan bir erkek doğal olarak Balık-vari kişilere çekilirler. Çok duygusal, çok hassas ve kendini adayan birini isterler; Balık burcu kişilerde sıklıkla görülen o gizemli, ilgi uyandıran türden davranışlar bu erkeğin ilgisini katiyen çekecektir.

Relationship&Life Cycles, Stephen Arroyo

Hazırlayan: Gülin Koçhan, Akademi Öğrencisi

Not: Mars burçlarda için tıklayınız https://www.paakademisi.com/mars-burclarda/

 

Kategoriler

Astroloji Dergisi 

Son Makaleler

Youtube Kanalımız
Tags: , , , , , , , , , , , , ,

Benzer Makaleler

Menü